رسول اکرم (ص‌): حق را بگو و در راه خدا از ملامت هیچ ملامت گری نهراس.
سه‌شنبه 1403/03/08 Tuesday - 2024 28 May الثلاثاء ، 20 ذو القعدة ، 1445
ساعت
1403-02-26 08:11 شماره خبر : 6942 https://sobhtoos.ir/short/462bz 0
رئیسی:

رئیس‌جمهور با بیان اینکه رژیم صهیونیستی غده سرطانی است که باید ریشه‌کن شود تا دنیا به آرامش برسد، گفت: خونِ کودکان غزه نه فقط به رژیم صهیونیستی پایان می‌دهد؛ بلکه نظم ناعادلانۀ جهانی را تغییر خواهد داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «صبح توس»؛ به نقل از خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی شب گذشته در آیین اختتامیه کنگره جهانی حضرت رضا (ع) که در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد ضمن تبریک ایام و خیرمقدم به میهمانان داخلی و خارجی اظهار داشت: از برگزارکنندگان این نشست علمی تشکر می‌کنم از همه کسانی که برای برگزاری این کنگره تلاش کردند، فرمایشات رهبری و نکاتی که ایشان فرمودند بسیار قابل تأمل بود. همچنین نقطه نظرات ارزشمند مراجع عظام به این کنگره نیز اهمیت و ارزشمند بود.

وی گفت: شما از مقالات و سخنرانی‌ها فیض بردید و من هم چند نکته را به‌رسم عرض ارادت به ساحت ایشان عرض می‌کنم؛ در باب دهه کرامت باید عرض کنم، انسان دارای کرامت ذاتی است و از همه موجودات برتر و والاتر است؛ اما سخن از کرامت ذاتی نیست کرامت اکتسابی است که می‌توان در سایه سیره امام بدان رسید و عمل به آنچه امام در سایه رسیدن به کرامت الی الله مطرح است باید موردتوجه باشد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: عدالت و خلقت، عدالت و نبوت، عدالت و معاد، امامت و عدالت و فرج؛ عدالت در تمام شئون جاری و ساری باشد. مرحله بالاتر آن است که انسانی که جوانی و جوارح او مرتکب گناه نشود؛ اما مرحله بعد امامی است که تمام مظاهر او نماد عدل است. در باب عدالت سخن بسیار گفته شده و گفته خواهد شد، مقالات و کتاب‌های بسیاری در این باره نگاشته شده اما سخن این است که باید چه کرد؟ عدالت در اجرا چگونه اجرایی و عملیاتی شود؟‌

آیت‌الله رئیسی عنوان کرد: یک عدالت‌خواه داریم، یک عادل؛ افرادی هستند عادل اما حاضر نیستند هزینه بدهند و برای اجرای عدالت به خطر بیفتند امام علی (ع) خود یک عدالت‌خواه کامل بود. عدالت‌خواهی امام رضا در مدت ولایتعهدی خود بسیار می‌تواند مورد مداقه و تحقیق قرار بگیرد.

وی افزود: هجرت امام رضا (ع) از مدینه به توس از هجرت‌های تمدن‌ساز بود که پیوست این هجرت و امامزادگان در کنار این هجرت محقق شد و این ستارگان آسمان امامت و ولایت باید موردتوجه قرار بگیرند. این ستارگانی که در سایه امام رضا (ع) در جای‌جای ایران اسلامی ورود کردند و در جای‌جای منطقه هستند باید شناخته و شناسانده شوند.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: نقطه عدالت و اعتدال انسان باید رابطه خود با خدا و ارتباط خود با دیگران و ارتباط خود با هستی را به‌درستی بداند، انسان سالکی است که از محورهای عدالت‌محوری است؛ شاخص در عدالت چیست؟ شاخص اجرای عدالت در جامعه باید محرز شود آیا در قانون می‌توان گفت به هر میزان قانون اجرا شود عدالت اجرا شده و اگر نقض شود به همان میزان عدالت نقض شده؟ به نظر من شاخص تمام‌وکمال عدالت امام رضاست که در تمام شئون اجتماعی اقتصادی و... می‌توان از ایشان الگو گرفت. اگر خروج هر چیزی از اعتدال را به‌مثابه فساد در نظر بگیریم هر فسادی در هر حوزه می‌تواند به حوزه‌های دیگر نیز آسیب بزند و برای جامعه اسلامی آسیب‌زا باشد.

آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: امام برای اجرای عدالت ایستادگی بسیاری کرد و این پرچم به دست رهبری است و مردم ما فریاد می‌کنند عدالت را و عدالت را می‌خواهند؛ از بیانیه محورهای گام دوم انقلاب عدالت است، رصد کنیم ببینیم بعد از ۵ سال کجا به عدالت عمل کرده و کجا عقب‌مانده‌ایم بسیار ضروری است. مباحث علنی دانشگاهیان و حوزویان پیرامون عدالت بسیار ضروری است، نظریه‌های این کنگره ضروری است. قرآن می‌فرماید اگر مردم بدانند آنچه سعادت آنهاست بر پایه عدالت است خودشان اقامه قسط خواهند کرد.

وی بیان کرد: همه کارگزاران امام در جای‌جای این کشور و جامعه اسلامی باید بهره‌مند از نعمت عدالت باشند در تمام حوزه‌های مختلف، لذا عادل بودن امام مسلمین لازم است؛ اما همه کسانی که در کسوت آن هستند باید از آن برخوردار باشند و این هارمونی باید در تمام بخش‌ها جاری و ساری باشد؛ مانند قانون عادلانه، اجرای عادلانه و داوری عادلانه؛ شرط مهم در جامعه اسلامی است و لذا افراد در هر سطحی خود را ملزم به رعایت آن بدانند.

رئیس‌جمهور گفت: هیچ نظام کنترلی برای اجرای عدالت جز خودکنترلی نیست که هر فرد حتی در خلوت خود موظف باشد این‌گونه عمل کند که پا را از عدل کج نکند؛ امروز آنچه شما در دانشگاه‌ها و حوزه‌ها بحث می‌کنید آثار اجرایی آن باید در جامعه خروجی داشته و ملموس باشد. بخش پیشنهادهای آخر پایان‌نامه‌ها ناظر بر اجرا باشد وگرنه این مقالات ارزشمند به کتابخانه‌ها می‌رود و تنها در حد مباحث علمی باقی خواهند ماند.

آیت‌الله رئیسی بیان کرد: ما به عنوان کسانی که در کنار مضجع نورانی امام رضا (ع) و هدایت و رهبری علما می‌توانیم به سیره رضوی تاسی کنیم کلمات حضرت و شناساندن حقوق همه موجودات و همه زوایای زندگی انسان را در سیره ایشان می‌توان دید و اخذ کرد اینها گنجینه‌های ارزشمند نزد ماست مثل عیون اخبار الرضا؛ توجه به دین در جهان امروز بسیار گسترده شده چرا که همگان فهمیدند عدالت و ظلم‌ستیزی حق است و جهان متوجه شده که رژیم صهیونیستی غده سرطانی است که باید ریشه‌کن شود تا دنیا به آرامش برسد.

وی اظهار داشت: امروز دنیا فهمیده است این نسل‌کشی و کودکشی عدم کارآمدی نظام حقوقی‌ جهانی برای حمایت از مردم غزه است؛ فهمیدند و متوجه شدند نظام حاکم بر دنیا عادلانه نیست باید تبدیل به نظام عادلانه جهانی بشود. کسی فکر می‌کرد دانشگاه‌های آمریکا و در غرب و شرق برای عدالت بپا خیزند و فریاد دفاع از مظلوم نابودی ظالم بزنند؟

رئیس‌جمهور تصریح کرد: این پدیده‌ای که امروز می‌بینید پدیده خاص دنیا برای شکل‌گیری نظم عادلانه جهانی است؛ چون نظام کنونی ناعادلانه است و خون کودکان غزه به حدی قدرت دارد که می‌تواند به عنوان رژیم صهیونیستی پایان بدهد.

آیت‌الله رئیسی افزود: در قتل کودکان در زمان فرعون نتیجه انتقام از فرعونیان و خاتمه حکومت آن شد؛ تردید نداریم که خون بر زمین ریخته کودکان غزه به حکومت صهیونیستی خاتمه خواهد داد. نظم فعلی جهان با همین خون‌ها عوض خواهد شد اگر چه دیگران آن را دور و دیر بدانند؛ اما ما آن را نزدیک می‌دانیم.

وی تصریح کرد: در بیانات رهبری نکات بسیار ارزشمندی عنوان شد که برای شناخت سیره ائمه اطهار و شناساندن آن به جامعه باید کار عمیقی صورت گیرد و همه ابعاد آن بررسی شود که یکی از مهم‌ترین این ابعاد سیاست و زمامداری از نگاه ایشان است.

رئیس‌جمهور عنوان کرد: جامعه‌ای که می‌تواند انسان را به سعادت برساند باید عادلانه و عدالت‌محور باشد تا در سایه آن جامعه بتواند رشد کند و جامعه دینی نیز به جایگاه عالی برسد.

رئیسی ادامه داد: خیلی از مواقع سخن از عدالت است؛ اما نگاه‌ها متفاوت است؛ اما عدالت بر اساس مبانی مثل حدیث سلسله‌الذهب بسیار راهگشاست که می‌فرماید کسی که عفت، شجاعت و حکمت را داشته باشد می‌تواند رشد کرده و به سعادت برسد.

وی بیان کرد: خداوند به‌موجب رحمانیت خود پیامبران را فرستاد و قرآن فرمود انسان در پرتو ارتباط با وحی می‌تواند به سعادت برسد؛ چون یک خلقت جان و یک خلقت روح دارد و لذا روح انسان متعالی و جویای سعادت است.

آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: این سیر نیاز به این دارد که انسان سالک به امام و مقتدا نگاه کندو در تمام شئون بنا بر سیره ائمه اطهار عمل کند.

انتهای خبر/

اخبار مرتبط
نظرات
آخرین اخبار