رسول اکرم (ص‌): حق را بگو و در راه خدا از ملامت هیچ ملامت گری نهراس.
سه‌شنبه 1403/03/08 Tuesday - 2024 28 May الثلاثاء ، 20 ذو القعدة ، 1445
ساعت
1403-01-22 11:24 شماره خبر : 6565 https://sobhtoos.ir/short/4y9kz 0
روایتی از شکوه نماز عید فطر؛

نماز عید فطر همزمان با سراسر کشور در شهرستان‌ها و روستاهای خراسان رضوی نیز برگزار شد و مردم مومن و خداجوی خراسان رضوی پس از یک ماه بندگی خداوند امرو نماز عید فطر و عید بندگی خداوند را به جا آوردند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی «صبح توس»؛ عید سعید فطر؛ عید بزرگ بندگی  از راه رسیده است و مومنان خداجوی؛ همان‌ها که یک ماه میهمان سفره رمضانی خداوند بودند، همان‌ها که روزهای این ماه را روزه دار و در خلوت سحرهای این ماه مشغول راز و نیاز با یگانه معبود هستی بودند و در شب‌های قدر زیر چتر قرآن "ندای الهی" العفو سردادند، به شکرانه توفیق یک ماه بندگی تکبیرگویان درشهرها و روستاهای خراسان‌ رضوی راهی مصلی و مساجد جامع شهرشان شدند و نماز پرشکوه عید سعید فطر را اقامه کردند. 

 بی‌حجابی، همکاری با دشمن اسلام و ایران است

آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه سیاسی نماز عید سعید فطر که با حضور هزاران نفر از زائران و مجاوران در صحن پیامبر اعظم(ص) حرم مطهر رضوی برگزار شد، ضمن تبریک فرارسیدن عید بندگی به اقشار و آحاد مردم مشهد اظهار کرد: «زُخر» که در دعای قنوت نماز عید به آن اشاره کردیم، به معنی سرمایه نهادی و بنیادی است، دلیل اینکه عید فطر هم به این نام خوانده شده، به خاطر این است که امت پیامبر(ص) در این روز به مقام عبودیت و ابرار می‌رسند تا احیاگر ارزش های دین خدا و سنت پیامبر(ص) باشند و با عمل به تکلیف خود در تبلیغ دین و احیای ارزش‌ها، به سرمایه نهادی و بنیادی پیامبر اکرم(ص) تبدیل شوند.

وی افزود: در دعای قنوت، پس از این به «شَرَف» اشاره می‌شود تا بدانیم شرف پیامبر(ص) در دین است با ارزش‌ها، شعائر و مبانی وابسته به قرآنی‎اش که در جامعه و سطح زندگی مردم تحقق پیدا می‌کند. «کِرامَتاً وَ مَزیداً» نیز بیانگر همان کرامت و عظمتی است که برپایه حاکمیت ارزش‌های دین بر جامعه برای اهل بیت(ع) حاصل شد.

بی حجابی، مصداق تجاهر به فسق

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی با بیان اینکه بی حجابی، مصداق تجاهر به فسق و مغایر با ارزش‌های جامعه اسلامی است، خاطرنشان کرد: اگر ارزش‌های دین و سنت پیامبر(ص) در جامعه ما حاکم شود، دیگر نباید چالش و ناهنجاری عظیمی به عنوان بی حجابی در این امت وجود داشته باشد زیرا این معصیت اجتماعی، تجاهر به فسقی است که با شیوع آن، سفره دین را از زیر پای جوان این مملکت جمع می‌شود.

ایشان ادامه داد: ای ملتی که وجود شما، عبادت شما و مجاهداتتان موجب شرافت رسول اکرم(ص) شده است، شما نباید اجازه بدهید که این شرافت با تجاهر به یک فسق در جامعه زیر سوال برود، برکت و معنویتی که در هر رمضان در جامعه حاکم می‌شود، ارزنده تر و مقدس‎تر از آن است که با یک فسق فرومایه زایل شود و باوری را که در دل‎‌‌ها به وجود آمده، سست کند.

بی‌حجابی، مصداق همکاری با دشمن اسلام و ایران

امام جمعه مشهد با اشاره به سخنرانی اخیر رهبر معظم انقلاب در جمع کارگزاران نظام که در ماه مبارک رمضان برگزار شد، تصریح کرد: ایشان تأکید کردند چالش کنونی در حوزه حجاب و اغتشاشی که در سایه یک فتنه خارجی، خواهان حاکمیت بی حجابی بود، در هر حال نهضتی دست نشانده از طرف دشمن است تا اصل دین ضربه بخورد و آسیب ببیند، این یک دغدغه است که هیچکس از ملت گرفته تا دستگاه‌های مختلف نظارتی، اجرایی وحاکمیتی نسبت به آن بی تفاوت بماند؛ این دختر بدحجاب، خانم بی‌حجاب یا در هر حال آن عزیزی که روسری از سر برمی‌دارد، باید آگاه باشد که درحال همکاری با دشمنی است که نه فقط اسلام عزیز بلکه خاک پاک این کشور را هم نشانه گرفته است.

نهی از منکر به معنای رقم خوردن یک جامعه دوقطبی نیست

وی تأکید کرد: از نظر دیگر، مخصوصاً خواهران باورمند و مومن ما به این موضوع توجه کنند که نهی از منکر فقط به معنای رقم خوردن یک جامعه دوقطبی نیست، عزیزان من، این را بدانید امر به معروف و نهی از منکر در هر زمانی اقتضای مخصوص خود را دارد و از جمله، امروزه نیز باید کیفیتی داشته باشد که فراتر از ترویج عداوت، درگیری و برخورد، فضای همدلانه به وجود بیاورد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر ضرورت احساس تکلیف و عمل دلسوزانه نسبت به چالش بدحجابی گفت: اینطور نباید بشود که نهی از منکر، آن دختر عزیز ما را نسبت به دین بدگمان کند، به همین دلیل است که می‌گوییم نهی از منکر باید همراه با «نسج اجتماعی» باشد، نسج اجتماعی در اجرای این فریضه به معنای آن است که هر خواهر گرامی و برادرغیرتمند آگاه باشد در کمک به اصلاح این چالش وظیفه و تکلیف دارد. 

اگر امروز خواهران متدین و معتقد ما در مراکز آموزشی حضور پیدا کنند و تشکل‌های فرهنگی، نهی از منکر را از طریق آگاهسازی جوانان با برنامه‌های جذاب دنبال کنند، جوان ناآگاه ما با چهره واقعی نهی از منکر آشنا خواهد شد.

وی بیان کرد: دغدغه دوم رهبر معظم انقلاب در آن دیدار، اشاره به تلاش دشمن بود تا در این امت ایمانی، به گونه‌ای جامعه سازی کند که مردم دغدغه دین خود را نداشته باشند، اینجاست که مسئله بی‌حجابی ابراز می‌شود تا غیرت مردم را متزلزل کند و در این شرایط، همه مردم تکلیف دارند این مشکل را حل کنند. 

براساس بررسی دستگاه‌های امنیتی، آن‌هایی که مقید به اجرای تعهدات دشمن و بی‌حجابی معاندانه هستند، فقط بخش اندکی از این جریان بی‌حجابی را تشکیل می‌دهد و مابقی، عزیزانی هستند که دین می‌شناسند و اسلام را عزیز می‌دارند.

آیت الله علم الهدی اظهار کرد: برادران عزیز و خواهران گرامی، ۴۵سال از این انقلاب می‌گذرد و اکنون دیگر اسلام در گوشت و پوست این ملت تنیده شده و رسوخ کرده است تا جایی که همه این جوانان در یک کشور معتقد پرورش می‌یابند، در این شرایط، هرکس می‌تواند درک کند انقلاب اسلامی این قدرت را داشته که به برکت خون شهدا، دین را در دل اقشار و آحاد ملت نفوذ بدهد و حاکم کند.

خاموشی‌های مجدد چاه موتورها با نابودی کشاورزی منطقه همراه است

امام جمعه بردسکن گفت: ۸۰ درصد مردم بردسکن ارتزاق آنان از راه کشاورزی ودامداری است لذا خاموشی چاه موتور‌ها یکی از مهم‌ترین معضلات این روزهای بخش کشاورزی است.

حجت‌الاسلام علی اصغر امینی، امام جمعه بردسکن امروز در خطبه‌های نماز عید سعید فطر که با حضور باشکوه اقشار مختلف مردم در مسیر خیابان قائم بردسکن برگزار شد، اظهارداشت: امروز مهمترین اقدام دولت باید رسیدگی به معیشت مردم باشد.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین چالش‌های کشور موضوع معیشت مردم است لذا باید دولت مردان این مهم را با اولویت مورد توجه قرار دهند.

حجت‌الاسلام امینی با تبریک عید سعید فطر به بشارت خداوند اشاره داشت و گفت: ماه رمضان ماه بندگی خدا بود لذا درادامه هم باید با همین روش در مسیر حق تعالی قرار داشته که پیروزی از آن تلاش گران عرصه جهاد وتقوای الهی است .

 امام جمعه بردسکن در این مراسم که اعضای شورای اداری و تامین شهرستان، اقشار مختلف مردم شرکت داشتند، افزود: عدل ، امنیت وقسط سه موضوع مهم برای یک جامعه است.

حجت‌الاسلام امینی با اشاره به حمله موشکی رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق و شهادت مستشاران ایرانی، گفت: رژیم صهیونیستی غلطی کرد که هم اکنون نیز از آن پشیمان است و پشیمان هم می‌شود؛ به اذعان همه جهان، حمله صهیونیست‌ها به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران خلاف موازین قانونی است و چنانکه رهبر معظم انقلاب فرمودند، سیلی به آنها می‌زنیم که پشیمان شوند.

وی در پایان مجدد به خاموشی چاه‌های کشاورزی اشاره کرد و اظهار کرد: ۸۰ درصد مردم بردسکن ارتزاق آنان از راه کشاورزی ودامداری است لذا خاموشی چاه موتورها یکی از مهم‌ترین معضلات این روزهای بخش کشاورزی است؛ اعلام شده  که برق و آب کشاورزان روزانه و از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر قطع شود، که این اقدام موجب از بین رفتن کشاورزی در سطح این منطقه خواهد شد.

جلب مشارکت مردم در جهش تولید نیازمند اعتماد آفرینی است

نماز عید سعید فطر همزمان با سراسر کشور در شهرستان گناباد برگزار شد، صبح چهارشنبه نماز عید فطر در محل مصلی امام خمینی(ره) و مسجد جامع قصبه شهر این شهرستان از ساعت ۷ صبح آغاز شد.

حجت‌الاسلام صادقی‌نسب امام جمعه گناباد در خطبه‌های عید فطر در محل مصلی امام خمینی(ره) اظهار داشت: یکی از ملزومات مورد نیاز برای تحقق شعار سال در واحدهای تولیدی تامین سرمایه در گردش است که در انتهای سال شاهد جهش تولید باشیم.

وی ادامه داد: در سطح بازار شاهد ثبات قیمت‌ها نیستیم و از طرفی شاهد افزایش سالانه قیمت‌ها می‌باشیم که در این شرایط باید توجه ویژه‌ای به تولیدکنندگان داشته و تسهیلات به سرمایه گذاران و تولیدکنندگان پرداخت شود.

امام جمعه گناباد جلب مشارکت مردم را از نیازهای مهم جهش تولید دانست و گفت: این مساله باید اولویت مسوولان در بخش‌های مختلف قرار بگیرد.

صادقی‌نسب در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: رژیم اشغالگر قدس که به هیچ کدام از اهداف خود در تجاوز به نوار غزه دست نیافته است از روی درماندگی بر دامنه جنایتهای خود در این منطقه افزوده است.

وی تصریح کرد: رژیم صهیونیستی با زیرپا گذاشتن قوانین بین المللی و افزایش جنایتهای خود در سرزمینهای اشغالی و غزه تیشه به ریشه خود می‌زند و این جنایت‌ها زمینه سقوط این رژیم اشغالگر را فراهم می‌‍کند.

حجت‌الاسلام صادقی‌نسب از عید فطر به عنوان جشن رسیدن به مقام تقوی یاد کرد و گفت: بر اساس نظر مراجع تقلید اولویت هزینه کرد زکات فطریه رسیدگی به محرومان و رفع مشکلات است و در صورتی که مبالغ اضافی باقی ماند می‌توان صرف احداث و بهسازی مساجد و مدارس کرد.

احسان و نیکوکاری تقرب الهی است

حجت‌الاسلام ملکی ابرده در خطبه‌های نماز عید فطر تایباد اظهارداشت: سال جدید وعید فطر را تبریک می‌گویم، جزای احسان نیکوکاری تقرب الهی است، به پدرو مادر احترام گذاشتن،مهمترین حسنه و غیبت کردن بزرگترین گناه است.

وی تاکیدکرد:برزبان خود مسلط باشید.از ماه رمضان، درس ایمان، تقوی، قناعت که  خط فرهنگی است و سرمایه ولایت فقیه که قطب نمای مسلمانان است درس بگیریم، این خلاصه درس‌ها و خط مشی‌هایی است که از ماه مبارک رمضان  باید یاد بگیریم و از خدا جدا نشویم.

حجت‌الاسلام ملکی ابرده از مردم خواست به نماز جمعه اهمیت دهند و با قرارگاه فرهنگی شهرستان که مسئولیت آن بر نهاد نماز جمعه  است همراهی بیشتری داشته باشند.

بدحجابی در جامعه چالش تحمیلی دشمن است

حجت‌الاسلام سید محمد معلمی در خطبه‌های نماز عید سعید فطر اظهارکرد: حجاب هم به لحاظ شرعی وهم به لحاظ قانونی واجب است ، لذا کسانی که به مسائل شرعی اهمیت نمی‌دهند باید به قانون کشور احترام بگذارند وپوشش را رعایت کنند .

وی گفت : بانوان توجه کنند این بدحجابی‌ها برنامه دشمن است تا مردم وبویژه زنان را به دوران طاغوت وستم شاهی برگردانند.

معلمی بیان کرد: دشمن برخی افراد را استخدام کرده تا با بی‌حجابی و بدحجابی بنیان خانواده‌ها را از بین ببرند، لذا همه دستگاه‌ها باید قاطعانه وارد شوند و به قانون عمل کنند.

وی افزود: امر به معروف و نهی از منکر یک فریضه واجب الهی است که چنانچه در فضای عمومی جامعه این مهم محقق شود، بخش زیادی از معضلات فرهنگی اجتماعی نیز حل می‌شود.

امام جمعه تربت‌حیدریه تاکیدکرد: متاسفانه علی‌رغم چندین بار تذکرات مکرر، برخی مراکز به موضوع حجاب توجهی ندارند و قانون و شرع را رعایت نمی‌کنند و چنانچه این روند ادامه پبدا کند، ناچاریم نام آن‌ مراکز را در تریبون اعلام کنیم.

عید فطر یعنی بازگشت به اصل فطرت زلال، محبت، معرفت، توحید و اخلاق‌اسلامی است

حجت‌الاسلام حسین اسلامی در خطبه‌های نماز عید سعید فطر اظهارکرد: مومنان در پرتوی دعا، مناجات و احیای شب‌های قدر به فطرت خودشان بازگشته‌اند و امروز عید و روز فطرت نام گذاری شده وهمه ازآلودگی‌ها پاک شدید این نورانیت که در ضیافت الهی شامل حال ما شده انسان به سمت نور هدایت شده است.

وی تصریح کرد: ظلم‌هایی که در دنیا توسط استکبار جهانی و ولیده فاسدش رژیم کودک‌کش صهیونیستی انجام می‌گیرد، فجایعی که توسط آمریکای جنایتکار در غزه اتفاق افتاده است ۳۴ هزار انسان مظلوم قتل و عام شدند و مجامع بشری در مقابل این کشتار وحشیانه سکوت کردند و از طرفی هم از صهیونیستی‌های وحشی حمایت می‌کنند.

وی خاطر نشان کرد: خدا به انسانهای آخرالزمان معرفتی داده است که غیبت او را باور دارند و در مسیر ولایت ثابت قدم هستند آنان مجاهدان راه رسول خدا(ص) و نعمت ولایت می‌باشند.

وحدت و همدلی از پیام‌های ماه مبارک رمضان است

حجت‌الاسلام علی احدی صبح امروز در خطبه‌های نماز عید سعید فطر که با حضور هزاران نفر از اقشار مختلف مردم کاشمر پس از یکماه روزه‌داری در جوار زیارتگاه شهید آیت الله سید حسن مدرس(ره) برگزار شد، اظهار داشت: امروز روز شادی است که باید بر این شادی افتخار میکنیم، چرا که در این روز پیغمبر و اهل بیت خوشحال هستند و خداوند متعال با آمرزش گناهان انسان به مسلمین جایزه می‌دهد.

خطیب جمعه موقت کاشمر خاصیت ماه رمضان را پاک شدن انسان دانست و افزود: انسان از امروز همانند زمانی که متولد شده، پاک شده است بنابر این باید مراقب باشیم تقوا و سرمایه‌هایی که در این ماه بدست آورده‌ایم حفظ کنیم.

وی با قدردانی از زحمات و تلاش دست‌ اندرکاران محافل و مراسم‌های مختلف در ماه مبارک رمضان و نماز عید فطر خاطرنشان کرد: یکی از پیامهای ماه مبارک رمضان وحدت است و روزه و عبادت در این ماه بندگی وحدت آفرین و باعث ایجاد همدلی  می‌شود، لذا باید سعی کنیم از ماه رمضان درس بگیریم و با پایان دادن به کدورت‌ها با مهر و صفا زندگی کنیم.

حجت‌الاسلام احدی با اذعان به اینکه تاکید امام راحل، مقام معظم رهبری و نیز شهدا بر حفظ و تقویت وحدت و همدلی است، یادآور شد: ای کاش کشورهای اسلامی این پیام را درک کنند و بهتر عمل میکردند و اجازه نمی‌دادند که یک رژیم جعلی و کودک‌کش بیش از هفتاد سال به یک ملت مظلوم ظلم نکند و برای جهان بشریت مزاحمت ایجاد نکند.

وی با اشاره به شهادت تعدادی از ماموران انتظامی و پاسداران سپاه در دو عملیات جداگانه در منطقه بلوچستان بیان کرد: پیام همه شهدا دعوت شان به وحدت حول محور توحید، رسالت و ولایت است به همین جهت ضرورت دارد قدر این مهم را بدانیم.

 تحقق امنیت در این منطقه از جهان را با نابودی رژیم صهیونیستی امکان‌پذیر است

حجت‌الاسلام ابوالفضل مظاهری در خطبه‌های نماز عید فطر شهر خواف تحقق امنیت در این منطقه از جهان را با نابودی رژیم صهیونیستی امکان‌پذیر دانست و افزود: جنگ ترکیبی دشمنان بر علیه ملت ایران برای مشغول کردن مردم به مشکلات داخلی و دست برداشتن از حمایت ملت فلسطین و غزه است.

امام جمعه خواف با اشاره به ضرورت پاسخ قاطع و پشیمان‌کننده به رژیم صهیونیستی در پی حمله تروریستی به سفارتخانه ایران در سوریه و شهادت تعدادی از مستشاران نظامی بیان داشت: باید علاوه بر پاسخ قاطع به این رژیم منحوس، پاسخ قاطعی هم به مزدوران اقتصادی صهیونیستی در مسئله اقتصادی کشور داد.

وی افزود: جنایت سود جویان اقتصادی و افرادی که باعث نابسامانی اقتصادی در کشور می‌شوند کمتر از تروریست‌هایی که در راسک، چابهار و سراوان عزیزان ما را به شهادت می‌رسانند نیست.

امام جمعه خواف با اشاره به اینکه گلایه مردم از عدم ثبات اقتصادی بجاست، خاطرنشان کرد: انتظار است دولت محترم چاره اندیشی مناسبی در زمینه رونق اقتصادی و مهار تورم انجام دهد.

انتهای خبر/

اخبار مرتبط
نظرات
آخرین اخبار