رسول اکرم (ص‌): حق را بگو و در راه خدا از ملامت هیچ ملامت گری نهراس.
سه‌شنبه 1403/03/08 Tuesday - 2024 28 May الثلاثاء ، 20 ذو القعدة ، 1445
ساعت
1403-02-02 11:21 شماره خبر : 6684 https://sobhtoos.ir/short/Vvd96 0
با بهره‌برداری بیش از ۱۲۰۰ طرح انجام گرفت؛

سبزپوشان غیور نیروی زمینی و  قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خراسان رضوی در یک دهه اخیر با مشارکت دولت به کمک مردم مناطق محروم و کم‌برخوردار آمده و سال گذشته نیز بیش از ۱۲۰۰ پروژه به بهره‌برداری رسید.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی پایگاه خبری تحلیلی «صبح توس»؛ یکی از مهم‌ترین رسالت‌های اصلی سپاه پاسداران حفظ ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه‌های مختلف است و آنچه که به این مهم ضریب داده، سرمایه اجتماعی مردم به‌عنوان یک دستاورد و ارزش است که برای حفظ و ارتقای آن گام‌های مهم و موثری برداشته شده‌است. 

سپاه در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و نظامی و به‌خصوص توان بازدارندگی حضوری پرمعنا و تاثیرگذار داشته و علت موفقیت سپاه آن هم است که این نیرو تحت لوای ولی فقیه و مطیع امام جامعه بوده‌است. 

اما امروز آنچه که سپاه و نیروهای مسلح را از دیگر نهادها تمیز داده، علاوه بر امنیت و اقتدار و توان بازدارندگی برای کشور، حضور سبزپوشان سپاه در مناطق سیل زده، زلزله‌زده و همچنین مناطق کم‌برخوردار و محروم و حاشیه شهرها برای رفع محرومیت‌زدایی بوده‌است. 

بهره‌برداری بیش از ۱۲۰۰ طرح محرومیت زدایی خراسان رضوی در یکسال اخیر

سبزپوشان غیور نیروی زمینی و  قرارگاه محرومیت زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خراسان رضوی در چند سال اخیر با مشارکت دولت به کمک مردم مناطق محروم و کم‌برخوردار آمده و سال گذشته بیش از ۱۲۰۰ پروژه نیز به بهره‌برداری رسید. 

مسئول بسیج سازندگی خراسان رضوی به خبرنگار ما گفت: سال گذشته ۱۲۶۳ طرح محرومیت زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با حضور سردار زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور در استان خراسان رضوی به بهره‌برداری رسید. 

محمد روحانی تصریح کرد: این پروژه‌ها توسط قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه، بسیجیان، جهادگران، خیرین و با مشارکت دستگاههای اجرایی دولت شامل ۲۴ پروژه آبرسانی، ۳۸ پروژه آب و خاک شامل اجرای قنوات، استخر ذخیره آب، ۱۰۲۱ واحد مسکونی مددجویان کمیته امداد، ۶۰ پروژه آسفالت جاده روستایی و بین مزارع و ۱۳۰ پروژه مدرسه که توسط بسیجیان و قرارگاه خاتم الانبیا صلی الله بهسازی و نوسازی و مرمت و احداث شده و در مناطق محروم و کم برخوردار به بهره برداری رسید. 

وی به پروژه‌های در دست احداث بسیج سازندگی استان در حوزه محرومیت زدایی اشاره کرد و افزود: علاوه بر پروژه آبرسانی به مناطق محروم و کم‌برخوردار، پروژه احیای قنوات و کانال انتقال آب، ابخیزداری، بندهای خاکی جز برنامه‌های در حال ساخت است. 

مسئول بسیج سازندگی خراسان رضوی به نوع مشارکت دولت در اجرای پروژه‌های محرومیت زدایی اشاره کرد و گفت: در پروژه مسکن با استفاده از تسهیلات کمیته امداد و نظارت بنیاد مسکن و در حوزه آبخیزداری با مشارکت منابع طبیعی و همچنین در حوزه قنوات با کمک جهاد کشاورزی طرح‌ها به سرانجام می‌رسد. 

توپخانه ۶۱ محرم مجری طرح‌های آبرسانی در شهرهای مرزی خراسان رضوی 

گروه توپخانه، موشکی و پدافند هوایی ۶۱ محرم مستقر در تربت‌حیدریه علاوه بر ماموریت‌های سازمانی در حوزه نظامی و دفاعی و کمک به برقراری امنیت شرق کشور در استان سیستان و بلوچستان، بخشی از توان نیروی انسانی و توان لجستیکی و تجهیزات و امکانات خود را در راستای محرومیت‌زدایی شهرهای مرزی خراسان رضوی بکار گرفته‌است. 

در ایامی که به واسطه خشکسالی کشاورزان که با مشکلات متعددی روبرو هستند، سپاه با تمام توان پای کار احیاء قنوات خراسان رضوی آمده‌است. 

سیل نیمه اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ در گناباد خسارت‌های زیادی به همراه داشت که بیش‌ترین میزان خسارت مربوط به قنوات بود که دو قنات «بهاباد» و «نوقاب» همچنان مسدود بود و گروه توپخانه و موشکی ۶۱ محرم پای کار آمده تا این مشکل کشاورزان را مرتفع کند. 

در ایامی که کشاورزان از همه چیز ناامید شده‌ بودند و درختان آنها از تشنگی در حال خشک شدن بود سبزپوشان تیپ ۶۱ محرم تربت حیدریه پای کار آمدند و در کنار کشاورزان این روستاها ماندند تا از نابودی باغات و محصولات کشاورزان جلوگیری کنند. 

فرمانده گروه توپخانه ۶۱ محرم تربت‌حیدریه اظهار داشت: پس از ابلاغ دستور از فرماندهی محترم نیروی زمینی در کم‌ترین زمان تجهیزاتی که کشاورزان لازم داشتند مانند لودر و تانکر آبرسانی به منطقه اعزام شدند. 

سرتیپ دوم پاسدار عباس حسینی گفت: حدود یک ماه تیم مهندسی ما در منطقه حضور داشت و در کنار کشاورزان بودیم تا این مشکل رفع شود و تا زمانی که قنات‌ها باز نشد بچه‌های سپاه آنجا بودند. 

حسینی گفت: همچنین در سه سال اخیر سبزپوشان غیور نیروی زمینی در گروه توپخانه، موشکی و پدافند هوایی ۶۱ محرم با حضور خود در شهرهای مرزی خواف، تایباد و تربت‌جام و صالح‌آباد و همچنین شهر جنگل رشتخوار تمام امکانات و تجهیزات را بسیج کردند تا طرح‌های آبرسانی به روستاهای مرزی نیز به سرانجام برسد. 

انتهای خبر/

اخبار مرتبط
نظرات
آخرین اخبار