شماره : 651
1 / 1 / 1402 - 11:52

پایان ۳ سال چشم انتظاری؛؛

مشهد دور علی می‌گردد

امروز به فضل پروردگار ۳ سال چشم انتظاری ما تمام می‌شود و چشممان به جمال جانانمان روشن می‌شود.؛

به گزارش صبح توس، سالی که نکوست از بهارش پیداست و بهار امسال مشهد متفاوت است از سال‌های گذشته؛ سال‌هایی که در فراغ یار گذشت و ما ناگزیر بودیم چهره یار خراسانی خویش را از قاب تلویزیون نظاره کنیم و حسرت بکشیم که ای کاش بار دیگر میزبان حضرت یار می‌شدیم.

امروز به فضل پروردگار ۳ سال چشم انتظاری ما تمام می‌شود و چشممان به جمال جانانمان روشن می‌شود. پیش از ظهر آماده رفتن می‌شوم و قلم و دفتری برداشته و باعجله سوی حرم می‌روم. در طول مسیر با خودم می‌گویم خدا کند که قلم کم نیاورد تا بتوانم این میزبانی شیرین را در حد توانم به خوبی به تصویر بکشانم.
به خیابان امام رضا ع میرسم. اتوبوس ها دیگر گنجایش مسافران را ندارند. مسافرانی که به عشق رهبر راهی حرم شده‌اند. زمزمه‌هایشان به گوش می‌رسد که از یکدیگر زمان شروع سخنرانی را می‌پرسند و نگران از اینکه نکند دیر برسند.
به ورودی باب الجواد می‌رسم. سلامی و اذن دخولی و وارد می‌شوم. ورودی‌های بازرسی را که می‌بینم فقط خدا خدا می‌کنم دیر نشود و بتوانم از این صف‌های طولانی به موقع عبور کنم. وارد صحن جامع می‌شوم که فریادهای «لبیک یا خامنه‌ای، تا خون در رگ ماست خامنه‌ای رهبر ماست، ای رهبر فرزانه آماده‌ایم آماده، وای اگر خامنه ای حکم جهادم دهد» طنین انداز صحن شده است.

چشمم به صف‌های طولانی صحن که می‌رسد از خادمی می‌پرسم صف برای چیست که پاسخ می‌دهد برای ورود به رواق امام خمینی و دیدار حضرت آقا. تازه متوجه می شوم این اول راه است و باید ساعت‌ها در صف‌هایی بمانم که ۶، ۷ ردیف است و به طول یک سوم صحن جامع.

خادمی میگوید این صف ها بعد از نماز تشکیل شده است اما برخی ها از ساعت ۵ صبح اینجا نشسته‌اند تا اولین کسانی باشند که رهبر را ملاقات می‌کنند.

به میان جمعیت میروم. با بانوی اصفهانی که مرتب شعار «جانم فدای رهبر» سر می‌دهد صحبت می‌کنم.
یک ساعت و نیم در صف منتظر است و می‌گوید ایستادن زیر این آفتاب سوزان سخت بوده اما شیرینی آن بسیار بیشتر است. باورم نمی‌شود ولی نعمتمان را تا ساعاتی دیگر میبینم. من به عشق آقا آمده‌ام. هر چند که سال‌های گذشته هم می آمدم اما امسال شرایط طوری شد که عاشقانه مشتاق این دیدار بودم. چرا که امسال با اتفاقاتی که کشور عزیزمان پشت سر گذاشت رهنمودهای رهبری آبی شد بر آتشی که در جامعه شعله‌ور شده بود و بصیرتم امروز برای این دیدار بیشتر از دیروز است.

خانمی دیگر کالسکه کودکش را داخل صف جلو می‌برد که با واکنش خدام روبه رو می‌شود که ورود کالسکه به رواق ممنوع است و باید تحویل امانات دهد. او می‌گوید ایرادی ندارد کالسکه را یک گوشه میگ‌ذارم اما باید بروم رهبرم را ببینم. از او علت این همه اصرار را می‌پرسم. عنوان می‌کند ما هر ساله به عشق رهبر از اصفهان به مشهد می‌آمدیم تا اینکه کرونا موجب سلب توفیق شد. امسال حدس می‌زدیم رهبر تشریف بیاورند بنابراین چند روز قبل خود را به مشهد رساندیم. بچه ام را آورده‌ام تا از همین کودکی عشق به ولایت به او تزریق شود.

یکی از مجاوران نیز بیان می‌کند: ما دو ساعت در صف هستیم و شاید رهبر را نبینیم و توفیق حاصل نشود اما همین که در هوایی نفس می‌کشیم که رهبر نفس می‌کشد برایمان کفایت می‌کند و روزی ناممان ثبت خواهد شد که برای دیدار ولی نعمتمان در صف ایستادیم.

حضور اتباع خارجی برای دیدار با رهبری

حضور یک بانوی پاکستانی در صف توجه همه را به خود جلب کرده است. او دیگر چرا؟ هر چند که نمی تواند به زبان ما سخن بگوید اما عشق و علاقه و شوق دیدار یار به خوبی در چهره‌اش نمایان است. اینجاست که ثابت می‌شود ولی نعمت ما ولی نعمت عالمیان است.

شوق دهه نودی‌ها برای دیدار یار

علی، کودک دهه نودی را در صف می‌بینم که پای لخت روی گرمای سوزان صحن ایستاده و از خستگی این پا و آن پا می‌کند. به سراغش می‌روم و با لبخند می‌گوید من عاشق رهبر هستم. زهرا خواهر ۱۲ ساله علی نیز می‌گوید من با خودم گفتم ۱۲ سال از عمرم گذشته است اما نتوانستم رهبر را ببینم. به مادرم گفتم باید به دیدار ایشان برویم. زهرا فریاد میزند: «ای رهبر فرزانه آماده‌ایم آماده».

بانویی شیرازی با همان لهجه زیبایش عنوان می‌کند: این روزها که شرایط جامعه سخت و طاقت فرسا شده است فقط سخنرانی‌های حضرت آقا ما را آرام میکند. چرا وقتی می‌شود ایشان را از نزدیک دید خود را محروم کنیم و از تلویزیون پای رهنمودهایشان بنشینیم.

وی ادامه می دهد: من مطمئن هستم رهنمودهای ایشان که بعد از هر شرایط سخت نوید خوشی و درست شدن اوضاع را می‌دهند قطعا برای امیدواری و دلخوشی ما نیست و خبرهای خوبی در راه است. وقتی ایشان می‌گویند پیشرفت علمی و اقتصادی در راه است پس قطعا این اتفاقات خوب رقم می‌خورد.

دختر دهه هشتادی که در صف ایستاده با این سخن خادم که «دیگر در صحن جا نیست و از نمایشگرهای بیرون حضرت آقا را ببینید» اخم بر صورتش و اشک بر چشمش حلقه میزند. «خواهش میکنم به آنهایی که درون رواق هستند بگویید کمی کوچکتر بنشیند آخر من فقط یکبار ولی نعمتمان را دیده‌ام. نمی خواهم بدون دیدار ایشان از اینجا بروم».

اشک جاماندگان

صدای بلندگوها بلند می‌شود که دیگر داخل رواق امام خمینی (ره) جا نیست و برخی جاماندگان اشک می‌ریزند و از صف خارج می‌شوند و برخی هم همچنان امیدوارانه در صف‌ها ایستاده‌اند.

شعارهایی که در رواق امام خمینی (ره) سر داده می‌شود در تمام فضای صحن جامع می‌پیچد. آری امروز  مشهد پروانه‌وار گرد علی می‌گردد. جان ایران، تاج سر ما، یار خراسانی ما خوش آمدی. سایه‌ات از سر ما کم نشود حضرت یار.

انتهای پیام/

ثبت شده در سایت صبح توس طی شماره 651 توسط احسنی و در روز سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ ساعت 11:52:08
© Copyright 2023 https://sobhtoos.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 646
1 / 1 / 1402 - 8:09

پس از سه سال؛؛

رهبر انقلاب تا ساعاتی دیگر در حرم مطهر رضوی سخنرانی می‌کنند

 رهبر معظم انقلاب اسلامی پس از سه سال ساعت ۱۶ امروز در حرم مطهر رضوی سخنرانی می‌کنند.؛

 

به گزارش صبح توس، رهبر معظم انقلاب اسلامی پس از سه سال، ساعت ۱۶ امروز سه شنبه در حرم مطهر رضوی سخنرانی می‌کنند.

سخنرانی ایشان به صورت زنده از رسانه KHAMENEI.IR و شبکه‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می‌شود.

ثبت شده در سایت صبح توس طی شماره 646 توسط میرسعیدی و در روز سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ ساعت 08:09:10
© Copyright 2023 https://sobhtoos.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 640
1 / 1 / 1402 - 3:47

پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲، سال جدید را سال «مهار تورم، رشد تولید» نام‌گذاری کردند.؛

به گزارش صبح توس، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲، سال جدید را سال «مهار تورم، رشد تولید» نام‌گذاری کردند.

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم
یا مقلّب القلوب والابصار، یا مدبّر اللیل و النّهار، یا محوّل الحول و الاحوال، حوّل حالنا الی احسن الحال.

عید نوروز را تبریک عرض میکنم به یکایک آحاد ملّت ایران، مخصوصاً خانواده‌های معزّز شهیدان، جانبازان، ایثارگران، خدمتگزاران به زندگی مردم و همچنین به دیگر ملّتهایی که نوروز را گرامی میدارند و به آن اهمیّت میدهند. ان‌شاءالله که بر همه‌ی شماها این عید شریف مبارک باشد.

امسال بهار طبیعت تقارن پیدا کرده است با بهار معنویّت؛ ماه رمضان. همچنانی که درباره‌ی بهار فرمودند که: «تن مپوشانید از باد بهار»‌(۱)، درباره‌ی بهار معنویّت ماه رمضان هم باید تمسّک کنیم به این جمله: «ألا فتعرّضوا لها»، «إنّ فی ایّام دهرکم نفحات ألا فتعرّضوا لها»(۲). نسیم معنویّت در ماه مبارک رمضان شامل حال همه است و خودمان را باید آماده کنیم. دلهایمان را در معرض این نسیم معنوی و الهی و معطّر بگذاریم.

من در این صحبت این ساعت، یک نگاه کوتاهی به سال ۱۴۰۱ میکنم، یک نگاه گذرایی هم به سالی که اکنون شروع میشود؛ ۱۴۰۲. سال ۴۰۱ سالی بود سرشار از  عوارض گوناگون ــ چه عوارض اقتصادی، چه عوارض سیاسی، چه عوارض اجتماعی ــ بعضی شیرین، بعضی هم تلخ، مثل همه‌ی سالهای زندگی انسان و در نگاه کلان، سالهای ملّت ایران بخصوص بعد از انقلاب اسلامی. به نظر من در سال ۱۴۰۱ مهمترین مسئله‌ای که برای ملّت مطرح بود مسئله‌ی اقتصاد کشور بود که به معیشت مردم ارتباط مستقیمی پیدا میکند. اینجا هم، در قضیه‌ی اقتصاد هم، تلخیهایی وجود داشت، شیرینیهایی هم وجود داشت. هم در بعضی از بخشها که حالا اشاره میکنم تلخی بود، هم در بعضی از مواردی که منتهی میشود به قضیّه‌ی اقتصاد شیرینیهایی وجود داشت؛ اینها را باید با همدیگر، در کنار هم دید و مجموع اینها را محاسبه کرد. تلخیها عمدتاً تورّم بود، گرانی بود که حقیقتاً تلخ است. بخصوص گرانی در قیمت موادّ خوراکی و لوازم اصلی زندگی، که وقتی که قیمت خوراکیها و موادّ اصلی زندگی افزایش زیادی پیدا میکند بیشترین سنگینی‌اش به دَهَکهای پایین جامعه می‌آید. چون در سبد خانوار، برای آنها بیشترین سهم را خوراکی و موادّ اصلی و ضروری زندگی دارد. لذا فشار، بیشتر به آنها می‌آید که این خب البته جزو تلخیها بود و به نظر من در عمده‌ی مسائل اقتصادی کشور این نقطه، نقطه‌ی اساسی‌تر و مهمتری بود که تلخ بود.

کارهای خوبی هم البته انجام گرفته در همین مسئله‌ی اقتصاد و سازندگیهایی که به اقتصاد منتهی میشود که حالا خواهم گفت، باید این سازندگیها دنبال بشود تا به زندگی مردم و معیشت مردم منتهی بشود و ارتباط پیدا کند. از تولید حمایت شد، در طول سال ۱۴۰۱ با اطلاعاتی که من دارم از تولید در کشور حمایت شد. چند هزار کارخانه‌ی تعطیل و نیمه‌تعطیل راه‌اندازی شد. شرکتهای دانش‌بنیان افزایش پیدا کرد، البته آن مقداری که من سال گذشته مطالبه کردم که افزایش پیدا کند، آن مقدار نشد اما یک افزایش قابل توجّهی این شرکتها پیدا کرد. ارزش تولیدات این شرکتها هم بالا رفت. و مسئله‌ی اشتغال یک تکانی خورد، یعنی بیکاری یک درصدی ــ ولو حالا درصد اندکی ــ کم شد و اشتغال یک مقداری افزایش پیدا کرد که این چیز مغتنمی است. نمایشگاهی که تولیدگران دولتی و غیردولتی تشکیل دادند و همچنین آن جلسه‌‌ای که در حسینیه، تولیدگران عمده‌ی کشور، آمدند آنجا و بعضی صحبت کردند، حقیقتاً خُرسند کننده بود. قضاوت من در مورد تولیدِ تولیدگران در کشور قضاوت مثبتی است و کار خوبی انجام گرفته. بعضی از شاخصهای اقتصادی رشد داشت؛ در بیمه شاخص ما شاخص خوبی است. در سازندگی، در بخشهای آب، گاز، راه، محیط زیست، در این زمینه‌ها کارهای خوبی انجام گرفت. البته همینطور که اشاره کردم، حالا با تأکید عرض میکنم، این کارها باید مرتبط بشود به زندگی مردم، باید منتهی بشود به گشایشِ در زندگی مردم. کِی این کار خواهد انجام گرفت؟ کِی اینجور، این وضع پیش می‌آید؟ وقتی ادامه پیدا کند، وقتی برنامه‌ریزیهای دقیقی پشت سرش باشد که ان‌شاءالله در امسال، سال ۱۴۰۲ بایستی این فعالیتها ادامه پیدا کند تا منتهی بشود این فعالیتهای سازنده به رونق زندگی مردم و گشایش سفره‌ی مردم بخصوص طبقات ضعیف. البته این نکته هم باید در نظر باشد: مشکلات اقتصادی، گرفتاریهای اقتصادی مخصوص ما نیست. امروز خیلی از کشورهای دنیا، شاید بشود گفت همه‌ی کشورهای دنیا یک گرفتاریهای اقتصادی ویژه‌ای دارند، حتی کشورهای ثروتمند، کشورهای دارای اقتصادهای قویّ و پیشرفته و واقعاً مشکلات و معضلات زیادی گریبانگیر آنهاست. بعضیهایش حتی از ما وضعشان از این جهت بسیار بدتر است. اقتصادهای قوی دچار  ورشکستگی بانکها میشوند که همین اواخر شما خبرش را شنیدید. البته بعضیها را خبرش را دادند،  بعضیها را هم ندادند که حالا خبرهایش پخش خواهد شد. و ورشکستگی بانکها هست،  بدهکاریهای فوق‌العاده‌ی تریلیونی وجود دارد در بعضی از کشورها که اینها خب گرفتاری است، در آنجاها هم هست، در اینجاها هم هست. آنها هم دارند تلاش میکنند برطرف کنند، ما هم باید تلاش کنیم، باید کار کنیم، مسئولین بایستی تلاش کنند. من عرض میکنم همه‌ی سعی مسئولان دولتی، علاوه‌ی بر آنها سعی فعالان اقتصادی و  فعالان سیاسی و فرهنگی باید این باشد که ما سال ۱۴۰۲ را برای ملّت ایران یک سال شیرینی قرار بدهیم. یعنی کاری کنیم، همه‌مان وظیفه داریم که ان‌شاءالله یک سال شیرینی برای مردم باشد. تلخیها کاسته بشود و شیرینیها افزوده بشود و موفقیتها را ان‌شاءالله اضافه کنیم.

خب، حالا سال ۱۴۰۲؛ به نظر من در سال ۱۴۰۲ هم مسئله‌ی اصلی ما مسئله‌ی اقتصاد است. یعنی ما مشکل کم نداریم، مشکلات گوناگونی داریم، در زمینه‌ی فرهنگی، در زمینه‌ی سیاسی، لکن مسئله‌ی اصلی و محوری در این سال هم مسئله‌ی اقتصاد است. یعنی اگر ما بتوانیم ان‌شاءالله مشکلات اقتصادی را کاهش بدهیم و مسئولین ان‌شاءالله همّت کنند، دقت کنند، تلاشهای مهمی انجام بدهند در این زمینه، خیلی از مسائل دیگر کشور هم حل خواهد شد. هم دولت، هم مجلس شورای اسلامی، هم فعّالان اقتصادی، هم گروه‌های مردمیِ جوان و پرانگیزه که بنده تعدادی از این گروه‌ها را میشناسم و به آنها جدّاً علاقمند هستم. میدانم کارهای خیلی خوبی را در همین زمینه‌های اقتصادی انجام میدهند. اینها همه باید تلاشهایشان متوجّه کمک به رفع مشکلات کشور و مشکلات مردم باشد. حالا این رفع مشکلات گاهی با فعالیتهای بنیانی اقتصادی است، مثل تولید که یک فعالیت بنیانی است در اقتصاد، یعنی تولید یک کار اساسی است در اقتصاد. یا عرض کنم که کارهای انسانی و اسلامی مثل مواسات و کمکهای مردمی و همکاریهای مردمی با طبقات ضعیف جامعه.

خب، من البته تولید را که گفتم، تکیه کردم روی تولید، در کنار تولید سرمایه‌گذاری مهم است. این را هم دولتیهای محترم و مکرّم توجه کنند، هم بخش خصوصی توجّه کنند، ما از لحاظ سرمایه‌گذاری در دهه‌ی نود خیلی عقب ماندیم. سرمایه‌گذاری، یکی از خلأهای مهم کشور ما مسئله‌ی سرمایه‌گذاری است. باید سرمایه‌گذاری انجام بگیرد که این هم کار مهمّی است.

خب، من با توجه به همه‌ی جهات، هم تورّم، هم تولید داخلی، این چیزهایی که مهم است، تورّم که مشکل اصلی است، تولید داخلی که حتماً یکی از کلیدهای نجات کشور از مشکلات اقتصادی است، با توجه به اینها شعار سال را اینجور اعلام میکنم: «مهار تورم، رشد تولید»، این شعار سال است. یعنی باید همه‌ی همّت مسئولین متوجّه این دو موضوع باشد. در درجه‌ی اوّل مسئولین، در درجه‌ی بعد همینطور که گفتم فعالان اقتصادی و فعّالان مردمی و کسانی که دستشان میرسد کاری انجام بدهند و فعّالان فرهنگی، صدا و سیما که باید فرهنگ‌سازی بکند در این زمینه‌ها، همه‌ی اینها باید متوجه این دو نکته‌ی اصلی باشند، در درجه‌ی اول مهار تورّم، یعنی واقعاً تورّم را مهار کنند و کاهش بدهند تا آنجایی که ممکن است کاهش بدهند و مسئله‌ی تولید را افزایش بدهند. بنابراین [شعار سال] شد مهار تورّم و رشد تولید.

توفیقات همه را از خداوند متعال مسألت میکنم، سلام و ارادت و عرض اخلاص خودمان را خدمت روح عالم هستی حضرت بقیّه‌الله ارواحنا فداه عرض میکنم. برای روح مطهّر امام بزرگوارمان و شهدای عزیزمان از خداوند متعال طلب علوّ درجات میکنم و خوشبختی و شادی و نوروزیِ ملّت ایران را از خداوند متعال مسألت میکنم.

مطالب دیگری هم هست که ان‌شاءالله در سخنرانی عرض خواهم کرد.

والسّلام علیکم و رحمه الله و برکاته

انتهای خبر/

 

ثبت شده در سایت صبح توس طی شماره 640 توسط میرسعیدی و در روز سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ ساعت 03:47:55
© Copyright 2023 https://sobhtoos.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 634
29 / 12 / 1401 - 15:14

۳۵ نفتکش جدید به ناوگان حمل‌ونقل تربت حیدریه افزوده شد

مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه تربت‌ حیدریه گفت: با افزوده شدن ۳۵ دستگاه نفتکش جدید به ناوگان حمل‌ونقل فرآورده‌های نفتی منطقه تربت حیدریه، توان توزیع و انتقال فرآورده‌ها در شرق کشور روزانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار لیتر افزایش یافت.؛

جواد بلندی، مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه تربت حیدریه در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری صبح توس، اظهار کرد: همزمان با مراسم گرامیداشت ۲۹ اسفند سالروز ملی شدن صنعت نفت آیین ورود ۳۵ دستگاه نفتکش جدید به ناوگان حمل ونقل منطقه تربت حیدریه را شاهد هستیم.

وی تصریح کرد: با افزوده شدن ۳۵ دستگاه نفتکش جدید به ناوگان حمل و نقل فرآورده‌های نفتی منطقه تربت حیدریه، توان توزیع و انتقال فرآورده‌‌ها روزانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار لیتر افزایش یافت.

بلندی با بیان اینکه باجذب این ۳۵ دستگاه نفتکش شمار ناوگان حمل ونقل منطقه به ۳۱۴ دستگاه رسیده، افزود: این اتفاق مبارک با مشارکت بخش خصوصی و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه تربت حیدریه رقم خورده است.

وی اضافه کرد: شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی یکی از شرکت های برتر در حوزه حمل نقل کشور است که امسال رتبه نخست را در حوزه حمل و نقل در سطح کشور را به خود اختصاص داده است.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه تربت حیدریه خاطر نشان کرد: ظرفیت ناوگان حمل و نقل این منطقه بسیار بالاست و توانستیم امسال همچپن سالهای گذشته به مردم شرق و جنوب شرق کشور خدمت رسانی قابل قبولی داشته باشیم.

وی افزود: فروشندگی جدید مژن آباد خواف نیز در نوار مرزی افغانستان احداث وفعالیت خود را آغاز کرده که آیین افتتاح آن پس از تعطیلات با حضور مقامات برگزار می شود.

بلندی اضافه کرد: همچنین بخش از سواپ نفتی (تبادل) ایران با کشورهای آسیای میانه و حوزه دریای خزر توسط ناوگان حمل و نقل جاده ای منطقه تربت حیدریه انجام می‌شود.

شرکت پخش فراورده‌های نفتی منطقه تربت‌حیدریه یکی از مناطق ۳۷ گانه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران است که از سال ۱۳۳۹ شمسی به خط لوله سراسری متصل است و چهار ناحیه مشتمل بر ۱۰ شهرستان تربت‌حیدریه، مه‌ولات، زاوه، خواف، رشتخوار، کاشمر، خلیل‌آباد، کوهسرخ، گناباد و بجستان را زیرپوشش دارد.

شرکت نفت منطقه تربت حیدریه همچنین بخشی از نیاز استانهای سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی را نیز تامین می کند.

انتهای پیام/

ثبت شده در سایت صبح توس طی شماره 634 توسط حمید حلاج و در روز دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ ساعت 15:14:47
© Copyright 2023 https://sobhtoos.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 630
29 / 12 / 1401 - 11:02

خراسان رضوی سال جدید را با بارش آغاز می‌کند

کارشناس مرکز پیش‌بینی هواشناسی خراسان رضوی گفت: بارش‌های بهاری همراه با افزایش ابرناکی و افزایش سرعت وزش باد طی ۲۴ ساعت آینده و همزمان با نخستین روز از سال جدید این استان را فرا می گیرد.؛

به گزارش صبح توس، به نقل از ایرنا، مرتضی اثمری گفت: طی این بازه زمانی در برخی از نقاط استان خراسان رضوی، رگبار پراکنده باران با احتمال رعد و برق نیز پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: با ورود سامانه جوی ناپایدار و بارش‌زای فعال به خراسان رضوی از فردا عصر، بارشهای رگباری توام با رعد و برق تا پایان هفته جاری به طور متناوب و با شدت و ضعف در استان رخ خواهد داد که در نواحی مستعد بارش تگرگ همراه با وزش باد شدید پیش‌بینی شده است.

کارشناس مرکز پیش‌بینی هواشناسی خراسان رضوی گفت: همچنین در این مدت در برخی از نقاط استان احتمال آبگرفتگی، روان‌آب و سیلاب وجود خواهد داشت.

وی با اشاره به کاهش محسوس دما در روز چهارشنبه هفته جاری بیان کرد: میانگین دمای هوا برای روز چهارشنبه در خراسان رضوی بین ۶ تا هشت درجه سلسیوس کاهش خواهد یافت.

اثمری ادامه داد: طی ۲۴ ساعت گذشته دمای هوای مشهد بین هشت تا ۲۱ درجه سلسیوس بالای صفر در نوسان بود که بیشینه دمای هوای امروز مشهد به ۲۱ درجه سلسیوس و کمینه دمای هوای امشب مشهد به هفت درجه سلسیوس می‌رسد.

کارشناس مرکز پیش‌بینی هواشناسی خراسان رضوی افزود: فریمان با کمینه دمای هوای سه درجه سلسیوس و مه ولات با بیشینه دمای هوای ۲۶ درجه به ترتیب خنک‌ترین و گرم‌ترین شهرهای خراسان رضوی طی ۲۴ ساعت گذشته بوده‌اند.

وی گفت: همچنین طی این بازه زمانی بیشترین شدت وزش باد از شهرستان‌ سبزوار با سرعت ۴۳ کیلومتر در ساعت گزارش شده است.

ثبت شده در سایت صبح توس طی شماره 630 توسط احسان بابایی و در روز دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ ساعت 11:02:14
© Copyright 2023 https://sobhtoos.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 626
29 / 12 / 1401 - 10:54

دستگاه‌های خدمات‌رسان مشهد آماده خدمت به زائران

فرماندار مشهد از خدمات ارائه شده برای استقبال از مسافران نوروزی و آماده باش تمام دستگاه‌های خدماتی و اجرایی جهت ارائه بهترین خدمات به زائرین حرم مطهر رضوی خبر داد.؛

به گزارش صبح توس، به نقل از تسنیم، محسن داوری در خصوص برنامه‌های شهر مشهد برای استقبال از زائرین نوروزی،اظهارداشت: مهمترین حوزه قابل توجه در بحث استقبال از زائران بحث اقامت و اسکان است که تاکنون ۶۰۰ هزار شب خواب پیش‌بینی شده است.

وی افزود: این اسکان شبانه شامل بر دو بخش رسمی یعنی هتل ها و مهمانسراها و بخش اسکان اضطراری است که توسط شهرداری و در کمپ غدیر و سالن های بحران سطح شهر بخوبی تجهیز و ایجاد شده است.

فرماندار شهرستان مشهد با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی صحیح به زائرین عنوان کرد: در راستای ارائه بهتر خدمات ۱۸ پایگاه راهنمای زائر توسط شهرداری مشهد در اطراف حرم مستقر شدند و ۳۰ تیم راهنمایان زائر افتخاری که توسط معاونت زیارت شهرداری آموزش دیده و ساماندهی شده اند به صورت سیار در مسیرهای منتهی به حرم زائرین را راهنمایی و هدایت می‌کنند.

داوری تصریح کرد: در سایر حوزه‌ها نیز برنامه ریزی های لازم انجام شده، به عنوان مثال برای دسترسی زائرین به اقلام ضروری با ۶۰۰ واحد صنفی قراردادی منعقد کردیم که ۲۰ قلم کالای ضروری با قیمت مصوب ارائه کنند.

فرماندار مشهد در ادامه با تاکید بر لزوم نظارت بر بازار در ایام نوروز گفت:در اطراف حرم ۴ پایگاه نظارتی و ۶ پایگاه نظارتی سیار که متشکل از ۷۰۰ ناظر است بر صنوف، اقامتگاه‌ها و دستگاه‌های خدماتی نظارت می‌کنند که حقی از زائرین تضییع نشود.

وی در خصوص سایر اقدامات برای استقبال از بهار در مشهد، اظهارکرد:در حوزه تاکسیرانی اقدامات ویژه‌ای در دستور کار قرار گرفت و یکی از اقدامات مهم حوزه حمل‌ونقل بین‌شهری این است که زائرین می‌توانند بلیط برگشت را تهیه کنند یا در صف انتظار قرار گیرند.

فرماندار مشهد از ایجاد ۱۶ هزار پارکینگ در ایام نوروز خبرداد و ادامه داد: اقدامات ویژه‌ای نیز در حوزه بهداشت و درمان انجام شد که داروخانه‌ها و درمانگاه‌هایی اطراف حرم مشخص شدند که در نرم‌افزار نشان نیز جای‌گذاری شده است. ضمن اینکه تمام دستگاه‌های خدماتی و اجرایی جهت ارائه بهترین خدمات آماده‌باش هستند.

فرماندار شهرستان مشهد  همچنین از تمام کمیته ها و نهادهای خدمات رسان به زائران که شبانه‌روزی در حال فعالیت هستند تشکر و قدردانی کرد.

محسن داوری اظهارداشت: استاندار خراسان رضوی در بازدیدی که از اقدامات صورت گرفته برای خدمات به زائران داشت، اقدامات انجام شده را ارزنده دانسته و ضمن خداقوت، روند پیگیری‌ها و اقدامات را خوب توصیف کردند.

وی ادامه داد: ایام آخرسال در پیک سفرهای نوروزی هستیم و تمام حوزه ها تحت شعاع آن قرار گرفته است، از همه تلاش های انجام شده برای زائرین حضرت رضا(ع) از تلاشگران این عرصه قدردانی میکنم. داوری خاطرنشان کرد: شهرداری در آستانه نوروز ۱۴۰۲ انصافا اقدامات و خدمت رسانی خوبی را انجام داده است.

انتهای پیام/۴۰۰۴

ثبت شده در سایت صبح توس طی شماره 626 توسط احسان بابایی و در روز دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ ساعت 10:54:31
© Copyright 2023 https://sobhtoos.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر