به گزارش صبح توس؛ به نقل از تسنیم  ناصر امینی اظهارداشت: جمعیت گروه هدف تزریق واکسن اتباع از بدو تولد تا 15 سالگی بوده که تاکنون 51 هزار و 192 دُز واکسن سرخک و فلج اطفال به این گروه سنی تزریق شده است.

وی بیان کرد: این میزان تزریق واکسن، شامل 42 درصد گروه هدف بوده و از 58 درصد مابقی هم می‌خواهیم که هرچه سریع‌تر به مراکز اعلام شده مراجعه نمایند تا واکسیناسیون آنها انجام شود.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر و غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه برنامه بعدی در خصوص طرح لکه گیری واکسیناسیون این گروه خواهد بود، خاطرنشان کرد: برنامه لکه گیری از اول بهمن ماه امسال تا پایان فروردین ماه سال آینده اجرا می‌شود، ضمن اینکه باید اشاره کنیم که از ابتدای بهمن غربالگری سل اتباع هم آغاز می‌شود و این طرح مکمل واکسیناسیون این گروه بوده و جمعیت گروه هدف آن هم افراد بالای 12 سال هستند.

امینی بیان کرد: پویش واکسیناسیون فلج اطفال، سرخک و کووید 19 در جمعیت اتباع در تمامی پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت استان انجام می‌شود و از گروه‌های هدف اعلام شده تقاضا داریم تا جهت انجام واکسیناسیون خود به نزدیکترین پایگاه سلامت یا خانه بهداشت مراجعه نمایند.

وی در پاسخ به مقدار ریسک مجاورت دو همسایه پرخطر و پرتردد به خراسان رضوی و شکست نرخ سلامت سل ایرانیان گفت: ریسک این مجاورت بسیار بالا است اما بررسی تفاوت نرخ ابتلای ایرانیان به کشورهای همسایه به‌روشنی نشان می‌دهد که شیوع سل در این کشورها حدود 8 تا 9 برابر بیشتر از ایران است. این شرایط در مقایسه با کشور افغانستان است و در پاکستان وضعیت ابتلا بسیار خطرناک‌‌تر است. علت این موارد عدم توجه به کیفیت خدمات بهداشتی و الزام به واکسیناسیون است که باید جدی گرفته شود.

انتهای پیام/