به گزارش صبح توس؛ آپارتمان‌هاي مسكن مهر كه بر روي هر كوه و زميني مانند قارچ سبز شده‌اند و هزاران هزار فرد در اين خانه‌ها با حداقل امكانات شهري زندگي مي‌كنند كه در اين بين كام كودكان بيش از همه تلخ شده است؛ در گذشته مردم در خانه‌هاي مستقل حياط دار زندگي مي‌كردند و بچه‌ها هم آزادانه ساعات زيادي به بازي كردن مشغول بودند اما زندگي در مجتمع‌هاي آپارتماني به دليل فشردگي مكاني، عملا محل و فضاي بازي كودكان را از آنها سلب كرده است.

حركت و جنب و جوش پايه حيات است كه زندگي شاداب و سلامت را به دنبال دارد اما كوچك بودن فضا، ابعاد و حجم اغلب واحدهاي آپارتمان و مجتمع‌هاي مسكوني يكي از عوامل مهم و حياتي در توزيع و تعميق ناملايمات روحي به دليل نبود فضاي مناسب محيط زيستي براي بازي كودكان است.

برای درک مشکلات مسکن مهر کافی است در خیابان‌های آن قدم بگذاری، دراین‌صورت مشکلات اهالی این منطقه برایت زیاد سخت نیست و به‌راحتی آنها را حس خواهی نمود؛ جوانانی که در خیابان‌ها و در کنار منازل تجمع کرده‌اند یا موسپیدانی که از هر گوشه و کناری برای استراحت و گذران وقت استفاده می‌کنند و بانوانی که درب خانه‌ها محل گپ و گفتشان شده است همگی نشان از نبود زیرساخت‌های فرهنگی، ورزشی و... در این مجتمع های مسکونی دارد.

گلایه كودكان مسكن‌ مهری تربت‌جام از نبود فضای تفریحی

حسام علیزاده ده ساله يكي از كودكان مسكن مهر تربت‌جام با لحن شيرين خود از نبود امكانات گلايه داشت و اظهار کرد: فضاي كوچك منازل ما جايي براي بازي ندارد و براي جلوگيري از اذيت همسايه‌هاي خود مجبوريم هميشه سكوت اختيار كنيم و بيشتر اوقات در يك جا بنشينيم.

وی كه در كوچه تنگ بين بلوك‌هاي يكي از مجتمع‌هاي مسكن مهر خود را سرگرم كرده بود، تصریح کرد: براي بازي كردن حتي در بيرون از خانه مكان مطلوبي نداريم چون محله ما براي بازي و تفريح مناسب نيست و از اين كه هميشه در خانه بنشينم و تلويزيون نگاه كنم خسته شده‌ام.

حسام اظهار داشت: تمام هم سن و سال‌هاي من كه در اين آپارتمان‌ها زندگي مي‌كنند از وضعيت زندگي ناراضي هستند چرا بايد ما نه جايي براي بازي داشته باشيم و نه تفريح حتي اگر بخواهيم در اين محوطه تنگ و ناهموار فوتبال بازي كنيم كل همسايه‌ها اعتراض مي‌كنند و فورا بازي ما را به هم مي‌زنند البته حقم دارند سروصداي ما آنها را اذيت مي‌كند.

فقر فضای تفریحی در مسکن مهر تربت‌جام 

زهرا دلدار يكي از مادراني كه در آپارتمان‌هاي مسكن مهر سكونت دارد با بیان اینکه در مسکن‌های مهر فقر فضای تفریحی به وضوح قابل احساس است در گفتگو با خبرنگار ما در این خصوص اظهار کرد: زندگي آپارتمان نشيني كودكان ما را تنبل كرده چرا كه با تذكر‌هاي زياد والدين، آنها ديگر راحت نمي‌توانند جنب و جوش داشته باشند و مجبوريم يا با تلويزيون يا با بازي‌هاي فكري كوچك آنها را سرگرم كنيم.

وی تصریح کرد: زماني كه كودك بوديم در حياط خانه و كوچه با بازي و تفريح بزرگ شده‌ايم و هميشه شاد و خوشحال زندگي مي‌كرديم اما امروزه كودكان در آپارتمان‌هاي كوچك دچار مشكلات روحي و ناهنجاري‌هايي همچون خودسري مي‌شوند چون در فضايي قرار نمي‌گيرند كه رفتار و عقايد همسالانشان را ياد بگيرند.

دلدار ضمن گلايه و نارضايتي از مسئولان شهري بیان داشت: زماني كه آپارتمان‌هاي مسكن مهر را براي اسكان هزاران نفر برنامه ريزي كردند بايد مكان مناسبي براي بازي كودكان در نظر مي‌گرفتند.

اين تعداد مجتمع آپارتماني در يك فضاي محدود با تعداد زيادي كودك و نوجوان، آنها بايد در نبود امكانات تا چه زمانی سختي بكشند چرا نبايد زمين فوتبال يا وسايل بازي براي كودكان در نظر گرفته شود، چرا فاصله ميان هر مجتمع مسكن مهر فضاي سبزي وجود ندارد و هزاران چراي ديگر كه مي‌شود بيان كرد.

انتهای پیام/