به گزارش صبح توس؛ در شرایطی که بیش 14 سال از آغاز عملیات اجرایی فولاد رخ تربت حیدریه می گذرد و تمام منابع مالی آن از سوی سرمایه گذار بخش خصوصی تامین شده بود، اما بزرگترین پروژه صنعتی شرق کشوراز سال 1392 چشم انتظارگشایش اسناد اعتباری بانک یا همان ال سی بود.

جانمایی این طرح با توجه به معادن سنگان خواف و همچنین نزدیکی به خطوط ریلی و قرار گرفتن این منطقه در کریدور شمال به جنوب کشور از ابتکارات شهید شوشتری بود که نگاه خاص و ویژه ای به مناطق کم برخوردار در حوزه تولید و اشتغال داشت.

بر همین اساس و در ابتدا عملیات اجرائی فولاد رخ تربت حیدریه با هدف تولید یک میلیون و 400 هزار تن ورق فولاد بعنوان بزرگترین پروژه صنعتی شرق کشور در سال 1386 با تامین اعتبار از سوی سرمایه گذار بخش خصوصی آغاز و قرار شد تا با راه اندازی این طرح برای 2800 نفر بصورت مستقیم و 15 هزار نفر غیر مستقیم اشتغالزایی ایجاد شود اما پروژه بدلیل مشکلاتی که در گزارش های قبلی عنوان شده چندین سال بلاتکلیف مانده بود.

اما مجدد و با فعل و انفعالات صورت گرفته عملیات اجرایی مجتمع فولاد رخ تربت‌حیدریه سال 97 با اعتبار یک میلیارد یورو و در زمینی به مساحت 550 هکتار آغاز شده و بر اساس طرح اولیه کارخانه با ظرفیت تولید سالانه 2 میلیون تن آهن اسفنجی، ۱.۵ تن ورق فولادی، یک میلیون و ۶۰۰ تن ذوب و ریخته‌گری با تامین مواد اولیه از معادن سنگان خواف برای 2 هزار و 800 نفر اشتغال مستقیم و 12 هزار نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد خواهد کرد.

فاز نخست مجتمع فولاد رخ تربت حیدریه ۱۸ ما آینده به بهره برداری می رسد

رضوی، سرپرست دفتر فنی فولاد رخ در جریان بازدید اعضای شورای بخش رخ از مجتمع فولاد ضمن ارایه گزارشی از روند نصب وعملیات اجرایی در کارخانه احیاء مستقیم مجتمع فولاد شامل نواحی کوره، ریفرمر، دی بین، بازیابی حرارتی، بازیابی آب، سیستم انتقال مواد، ساختمانهای اداری، صنعتی وجنبی، تونل انرژی، ساخت تجهیزات داخلی وتامین تجهیزات خارجی، گفت: این پروژه در حال حاضر بیش از 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی افزود: با توجه به مشخص بودن زیر ساخت ها، طبق برنامه زمانبندی واحد احیاء مستقیم در ۱۸ ماه آینده به بهره برداری می رسد که میزان اشتغال زایی مستقیم و غیر مستقیم حدود ۳هرار نفر را فراهم می کند.

رضوی گفت: واحد احیا مستقیم این مجتمع دارای ظرفیت تولید 85/1 میلیون تن آهن اسفنجی در سال می باشد که از آخرین تکنولوژی ها برای کاهش مصرف آب و انرژی استفاده کرده است.

سرپرست دفتر فنی این پروژه اظهار کرد: پس از تکمیل فازهای آتی مجتمع، این طرح مشابه مجتمع فولاد مبارکه اصفهان خواهد بود که با تکمیل زنجیره تولید فولاد و ایجاد صنایع پایین دستی و صنایع وابسته می تواند اقتصاد شرق کشور را متحول کند.

مدیر طرح فولاد رخ تربت حیدریه از زحمات و کمک های بی شائبه نماینده مجلس ، مسئولین شهرستان و استان در پیشبرد اهداف این پروژه ملی قدردانی کرد و گفت: با تکمیل سایر فازهای شامل واحد ذوب و ریخته گری و نورد، این مجتمع بزرگترین پروژه صنعتی شرق کشور خواهد بود که توانایی تولید سالانه 1.4 میلیون تن انواع ورق های آلیاژی فولاد مورد استفاده در صنایع نفت و گاز، خودرو، برق می باشد.

گل شیرازی افزود: با راه اندازی تمام فاز های این پروژه، برای ۲۸۰۰ نفر بصورت مستقیم و ۱۲ هزار نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد می شود.

انتهای پیام/