جواد اصلاحی کارشناس کشاورزی در گفتگو با صبح توس؛ با بیان اینکه یخ آب زمستانه یکی از راه‌های مبارزه با آفات درختان است اظهار کرد: یکی از راه‌های مبارزه با آفات درختان انجام یخ‌آب زمستانه است؛ این اقدام زمانی تاثیرگذار است که باغدار با استفاده از شیوه آبیاری غرقابی و آن هم در مواقعی که سرمای هوا به زیر هفت درجه رسیده و یخبندان کامل باشد، اقدام به آبیاری درختان کند.

وی تصریح کرد: غرقاب کردن خاک درختان منجر به یخ زدن سطح خاک شده و مانع از تنفس کرم‌ها و آفات می‌شود.

این کارشناس کشاورزی با بیان اینکه در انجام یخ‌آب زمستانه باید به منابع آبی منطقه نیز توجه داشت؛ بیان داشت: استفاده از آب چاه‌های کشاورزی در فصل زمستان برای انجام یخ آب زمستانه با توجه به محدودیت منابع آبی به صلاح نیست.

اصلاحی خاطر نشان کرد: کشاورزان و باغداران می‌توانند با استفاده نکردن از سموم شیمیایی و استفاده از روش‌های مبارزه بیولوژیک و کودهای آلی و زیستی به جای کودهای شیمیایی، این محصولات را به صورت سالم و ارگانیک تولید کنند.

وی در پایان بیان داشت: ایجاد دود در باغ راهکاری برای مبارزه با سرمازدگی درختان دانست و کشاورزان می‌توانند در شب‌هایی که احتمال بروز سرما وجود دارد، با سوزاندن کاه و مواد دیگر موجب ایجاد دود در هوای باز شوند؛ ذرات معلق در هوا هر چقدر بیشتر باشد، انعکاس حرارت به سقف آسمان تقلیل می‌یابد، زیرا تشعشع حرارت که با طول موج‌های بلند به طرف آسمان منعکس می‌شود، توسط ذرات هوا جذب شده و دمای باغ را حفظ می‌کنند.

انتهای پیام/