به گزارش صبح توس؛ باتوجه به نیاز گسترده و روز افزون جوامع امروزی به انواع سازه‌ها استفاده از روش‌ها و مصالح جدید به منظور افزایش سرعت ساخت، سبک سازی، افزایش عمر مفید و نیز مقاوم سازی ساختمان‌ها و سازه‌های بتنی و فولادی در برابر زلزله ضروری است.
سبزوار به عنوان شهری که در حدود ۸۰۰ هکتار از بافت ان فرسوده ویا در بافت غیر رسمی وبا روشهای غیر اصولی ساخته شده است و امروز مستعد تخریب در حوادث ناگوار است نیازمند ایمن سازی ومقاوم سازی است.

حسین ابراهیمی، معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار، بابیان اینکه در سبزوار با وجود ظرفیت های فراوان، در حوزه ساخت وساز اظهارداشت: کمتر به حوزه مقاوم سازی برخی زیرساخت ها و منازل مسکونی روستایی در برابر بلایای طبیعی، توجه شده است.

وی با بیان اینکه در برخی محلات شهر سبزوار، در شرایطی بلندمرتبه سازی صورت گرفته که برخی الزامات ایمنی و آتش نشانی آن، در گذشته رعایت نشده است افزود : متاسفانه عدم رعایت موارد ایمنی سبب بروز حوادث تلخ وغیرقابل جبرانی خواهد شد.

فرماندار با اشاره به اینکه مبنای کار مدیریت بحران در سبزوار، باید ارتقای زیرساخت ها و اجرای طرحهای پیشگیرانه باشدتاکید کرد: سبزوار یکی از شهرهای پیشرو کشور در موضوع بازآفرینی محلات هدف است واین موضوع سبب می‌شود تا بازآفرینی به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.

ابراهیمی ضمن اعلام اینکه سبزوار پس از مشهد، رتبه دوم حاشیه نشینی را در استان دارد ادامه داد: بدین منظور طی ۴ سال گذشته، بیش از ۲۰۰ اقدام و طرح شهری در این محلات، آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه حدود ۷۰ هزار نفر از جمعیت شهر سبزوار، در سکونتگاه‌های غیر رسمی که دور تا دور شهر را فرا گرفته است، زندگی می کنند تصریح کرد:
۸۰۰ هکتار از گستره ۳۷/۵ کیلومتر مربعی شهر سبزوار، سکونتگاه غیررسمی یا حاشیه این شهر است.
هر چند که مقاوم سازی و لزوم رعایت واصول ساختمان سازی امری اجتناب ناپذیر در شهرسازی است ونباید این امر مورد غفلت قرار گیر نباید فرانوش کرد که نظارت در ساخت وساز ها بایستی به گونه ای باشد که علاوه بر پیشگیری از ساخت وسازهای غیر مجاز فرصت ایجاد ساخت را نیز از شهروندان سلب نکند.
انتهای‌پیام/