به گزارش صبح توس؛ مقام معظم رهبری همواره در مسائل فرهنگی و آسیب‌های اجتماعی بر رفتارهای اعتدالی تاکید کرده‌اند، علی‌الخصوص در سال‌های اخیر در مساله برخود با بدحجابی تاکید به رفتارهای درست و منطقی بیشتر شده است.

ایشان در این رابطه عنوان می‌کنند: «ما هم نقص داریم، او هم نقص دارد؛ با این نگاه و با این روحیه برخورد کنید. البته انسان نهی از منکر هم می‌کند؛ نهی از منکر با زبان خوش، نه با ایجاد نفرت».

تاکید رهبر انقلاب بر رفتارهای متین و منطقی

ایشان در 5 مرداد 1401 در دیدار با روحانیون و ائمه جمعه تاکید کردند در این موضوعات باید بسیار متین و منطقی و به دور از احساسات بی‌مورد، ورود کرد و باید با دلایل روشن، آن منطق استعماری غربی افشا و تبیین شود.

تاکیدات مقام معظم رهبری بارها تکرار شده اما متاسفانه شاهد تندروی برخی در زمینه اجرای امر به معروف و نهی از منکر هستیم.

تندروی‌هایی که جامعه را دو قطبی می‌کند

تندروی‌هایی که به گفته کارشناسان فضا را ملتهب‌تر کرده و جامعه را به سمت دو قطبی شدن و اختلاف شدید میان موافقان و مخالفان حجاب می‌برد. در اینکه مسئله حجاب از ضروری‌ترین احکام الهی بوده و هیچ کس نباید منکر آن شود هیچ شکی نیست و اتفاقا باید هم بر مسئله حجاب و هم بر مسئله امر به معروف و نهی از منکر توجه بیشتری کرد منتهی در این رابطه باید بیانات و تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر رعایت اعتدال و برخورد متین و منطقی سرلوحه اقدامات قرار گیرد.

امر به معروف تعطیل بردار نیست

در همین رابطه حجت‌الاسلام ابوالحسن ایزدخواه، عضو نخبگان تبلیغ دفتر تبلیغات حوزه علمیه خراسان در گفت‌وگو با «صبح توس»، اظهار کرد: امر به معروف و نهی از منکر شرایطی دارد، زمان دارد، مکان دارد، چیستی و چگونگی دارد که باید آن‌ها را بدانیم و بعد عمل کنیم.

وی با اشاره با اینکه مهم‌ترین شرط امر به معروف این است که احتمال اثر دهیم، تصریح کرد: نمی‌شود بگوییم که چون احتمال اثر ندارد تعطیل کنیم زیرا اصل امر به معروف تعطیل بردار نیست.

مراقب باشید به خاطر نهی از منکر، منکر دیگر درست نکنید

کارشناس مذهبی صدا و سیما با بیان اینکه اولین آمر به معروف خود خدای متعال و پیامبر اکرم (ص) هستند، افزود: پدر و مادر و معلمان ما نیز آمر به معروف هستند منتهی باید هم معروف را بشناسند و هم منکر را و باید مراقب بود به خاطر امر به معروف یا نهی از منکر، یک منکر دیگر را درست نکنند.

وی با بیان اینکه امر به معروف تنها مربوط به حجاب و ظاهر نمی‌شود، عنوان کرد: بد کار کردن یک فرد مسئول هم منکر است بنابراین ما باید طرف مردم هم باشیم و آنان را نیز ببینیم و مسئولان را امر به معروف کنیم.

ایزدخواه با تاکید بر اینکه هیچ کس نباید خودش را از این مسئله در امان بداند، بیان کرد: اصل امر به معروف این است که همه مسئول هستند از یک طرف که امر به معروف کنند و آمر به معروف باشند و از طرف دیگر هم انسان نباید خودش را مصون بداند که کسی نباید ما را امر به معروف کند بلکه همه باید در برابر رفتار و عملی که دارند پاسخگو باشند.

مخاطرات آزادی حجاب

ایزدخواه با اشاره به اینکه اگر بی‌حجابی عادی شود حتما به دنبال آن گناهان دیگری نظیر شراب‌خواری و زنا و هتک حرمت و سایر گناهان پدیدار می‌شود، خاطرنشان کرد: اگر ما درست این مسئله را تبیین کنیم و مخاطرات آزادی حجاب را گوشزد کنیم حتی آن‌هایی که مذهبی نیستند متوجه می‌شوند که اگر بی‌حجابی رواج پیدا کند خودشان و خانواده‌شان نیز در امان نیستند.

عضو نخبگان تبلیغ دفتر تبلیغات حوزه علمیه به بست‌نشینی بانوان اشاره کرد و افزود: بست‌نشینی خوبی‌هایی دارد، آفت‌هایی دارد؛ خوبی بست‌نشینی این است که یک تلنگر برای مسئولان است تا به خودشان آمده و اقدام مناسبی انجام دهند.

کارشناس مذهبی صدا و سیما تصریح کرد: اصل دغدغه بست نشینان مقدس است اما بست‌نشینی در حرم چه سودی دارد؟ اگر می‌خواهید بست بنشینید جلوی آموزش و پرورش، جلوی دانشگاه آزاد در ترمینال و یا فرودگاه باید بروید نه در حرم و اماکن مذهبی که تاثیری ندارد.

همه محتاج امر به معروف هستیم

ایزدخواه با تاکید بر اینکه امر به معروف تعطیل بردار نیست و ما هم مسئولیم و هم نسبت به آن محتاج هستیم، تصریح کرد: ما باید امر به معروف را از مسئولان شروع کنیم و اقدامات در این زمینه را رسانه‌ای کنیم تا مردم بدانند در جامعه چه می‌گذرد.

این کارشناس مذهبی اظهار کرد: ما باید آثار بی حجابی را به مردم بگوییم و باید تبیین را بیشتر کنیم، زمانیکه تبیین کمتر باشد نتیجه‌اش این می‌شود که مستقیم می‌رویم و در امور دخالت می‌کنیم و برخوردهای بد صورت می‌گیرد.

وی تاکید کرد: ما باید تبیین کنیم که حجاب یک فرهنگ است، یک باور است و باید مصلحت جامعه را دید و مراقب بود میان طبقات مختلف جامعه، میان اصناف مختلف، کامیون داران، هنرمندان، فوتبالیست‌ها و سایرین نباید فاصله بیفتد. حجاب یک مقوله فرهنگی است و فرهنگ یعنی مجموعه‌ای از باورها و اعتقادات است بنابراین ما باید فرهنگ مردم را در این زمینه بالا ببریم.

حجت‌الاسلام قاسم سوری، مدرس حوزه و دانشگاه نیز در گفت‌وگو با صبح توس، با اشاره به اینکه کار فرهنگی دو وجه دارد یک وجه مردمی یعنی امر به معروف لسانی و یک وجه دولتی که قانون گذاری با پیوست فرهنگی است است عنوان کرد: به نظر بنده امر به معروف کار دولت نیست و اجرای قانون های فرهنگی ، کار دولت است و در بخش دولتی ما به دنبال کار فرهنگی باید باشیم.

این کارشناس دینی ادامه داد: امر به معروف کار ملت است بنابراین ملت را باید آموزش داد تا بتوانند خودشان همدیگر را امر به معروف و نهی از منکر کنند.

هر کاری را که مردم انجام داده‌اند بهتر از دولت‌ها بوده

سوری با اشاره به اینکه هر کاری را که مردم انجام داده‌اند بهتر از دولت‌ها انجام شده است، افزود: در تمام دولت‌ها عزاداری امام حسین (ع) دست مردم بوده و با انواع تفکرهای سیاسی و فرهنگی و قومی و قبیله‌ای هیچ وقت عزاداری امام حسین (ع) و یا ولادت ائمه (ع) مخدوش نشده بلکه به بهترین نحو اجرا شده است.

وی ادامه داد: همین مردم خودشان انقلاب می‌کنند و همین مردم 22 بهمن را رقم می‌زنند اما جشن‌های 22 بهمن از مردم گرفته می‌شود و به دولت و ادارات و واگذار می‌شود تا این جشن‌ها را برگزار کنند. لذا وقتی نگاه میکنیم می بینیم ، جشن 22 بهمن در جمهوری اسلامی یک جشن فاخر نیست چون دست مردم نیست و دولت آن را برگزار می‌کند.

امر به معروف یک مسئله صرفا حکومتی نیست

این مشاور و روانشناس با تاکید بر اینکه امر به معروف یک مسئله صرفا حکومتی نیست، افزود: بله حکومت هم یک جاهایی باید ورود پیدا کند و با قانون یک سری کارها را انجام دهد اما اصل امر به معروف آن هم در فضای تبیین مربوط به مردم است خصوصا در فضای لسانی.

رابطه مستقیم میان حجاب و آموزش و پرورش

سوری رابطه میان حجاب و آموزش و پرورش را رابطه مستقیمی عنوان کرد و افزود: آیا در آموزش و پرورش ما مربیان خوش ذوق، خوش سخن و خوش برخورد استخدام کردیم که فرزندان ما را از کودکی با حجاب آشنا کنند؟ خیر استخدام نکردیم.

وی ادامه داد: بله ممکن است یک معلم در ویژگیهای ذاتی و خانوادگی خودش این ویژگی‌ها را داشته باشد اما آموزش و پرورش معلم‌های خاص تربیت نکرده است. نه تنها در مسئله حجاب بلکه برای کل معارف الهی.

عملکرد نادرست آموزش و پرورش و صدا و سیما

این مشاور و کارشناس دینی با اشاره به اینکه ۲۶ ارگان در بحث حجاب مسئولیت دارند، خاطرنشان کرد: فعالترین این ارگان‌ها قوه قضائیه و نیروی انتظامی هستند یعنی آخرین‌ها فعال هستند و پیش از آن آموزش و پرورش و صدا و سیما عملکرد مناسبی نداشته‌اند.

انتهای پیام/