به گزارش صبح توس؛ علی امرایی دوشنبه شب هفتم آذرماه در نشست خبری با خبرنگاران با بیان اینکه این شرکت برای توسعه طرح‌های فولادی سنگان خواف ۲۰۰ هزار میلیارد ریال دیگر سرمایه‌گذاری می‌کند، افزود: این طرح‌ها شامل توسعه طرح‌های کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و نیروگاه بادی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: شرکت فولاد سنگان، نخستین شرکتی است که سیستم مکانیزه انباشت باطله خشک را آن‌هم با جدیدترین تکنولوژی روز دنیا، با سرمایه‌گذاری ۱۵هزار میلیارد ریال راه‌اندازی کرده ‌است.

مدیرعامل شرکت فولاد سنگان اجرای این پروژه را در شرق کشور بی‌نظیر دانست و گفت: این پروژه در سطح بین‌المللی فقط در برزیل و استرالیا اجرا شده است.

وی افزود: کارخانه‌های کنسانتره و گندله شرکت فولاد سنگان بالای ۲۰ درصد از ظرفیت خود تولید می‌کنند و برای صیانت از هوای پاک، هم‌زمان با افتتاح طرح‌های فولادی این شرکت، سیستم فیلتراسیون نیز نصب شد.

امرایی تصریح کرد: در صورت تکمیل طرح انتقال آب از دریای عمان به معادن سنگ آهن سنگان، ۵۰ میلیون متر مکعب آب در افق ۱۴۰۴ قرار است انتقال یابد که با این کار، معادن سنگ آهن سنگان به هیچ منبع آبی دیگری نیاز نخواهند داشت.

وی ایجاد مزرعه نیروگاه بادی با توان تولید ۲۰۰ مگاوات را از دیگر طرح‌های پیش روی فولاد سنگان دانست و گفت: مجوزهای آن اخذ و در دو مرحله ۱۰۰ مگاواتی احداث می‌شود.

مدیرعامل شرکت فولاد سنگان گفت: با مشارکت و همکاری شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان اولین پردیس صنایع معدنی دانش‌بنیان خراسان رضوی در منطقه سنگان خواف راه‌اندازی و صندوق حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تأسیس می‌شود.

وی اذعان کرد: در راستای بومی‌سازی دانش برای تأمین و ساخت ۱۶۱۰ قطعه صنعتی حدود ۸.۵ میلیون یورو در شرکت فولاد سنگان صرفه‌جویی اقتصادی شده است.

امرایی اعلام کرد: تاکنون ۲۲۰۰ نفر به صورت مستقیم در شرکت معدنی فولاد سنگان به ‌کارگیری شدند که بالغ‌بر ۷۵ درصد آن‌ها از جویندگان کار بومی هستند، همچنین با اجرای طرح‌های توسعه‌ای حدود ۸۰۰ تا ۲۰۰۰ کارگر دیگر جذب خواهند شد.

مدیرعامل شرکت فولاد سنگان همچنین پیرامون نظارت بر پرداخت کامل و به موقع دستمزد کارگران گفت: در قراردادهایی که با پیمانکاران داریم آن‌ها متعهد به پرداخت حقوق کارگران در پایان هرماه هستند و چنانچه پیمانکاری در پرداخت حقوق کارگران تعلل کند این شرکت راسأ اقدام به پرداخت حقوق کارگران می‌کند و در صورتحساب پیمانکار، ۲۰ درصد جریمه لحاظ خواهد کرد.

امرایی بیان کرد: ذخیره قطعی معادن سنگ آهن سنگان مشخص شده و طرح‌های اکتشافی ذخایر جدید نیز در حال اجرا است، کنسرسیومی متشکل از چند وزارتخانه از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شده تا کارهای معدنی معادن سنگ آهن افغانستان توسط ایران انجام شود که در صورت به نتیجه رسیدن این موضوع شرکت فولاد سنگان آمادگی کامل برای حضور در معادن سنگ آهن افغانستان را دارد.

وی از اینکه عده‌ای اغلب تصادفات و سوانح جاده‌ای در خواف را به جاده‌ها ربط می‌دهند و جاده‌های خواف را جاده مرگ می‌نامند و به نوعی به معادن سنگ آهن سنگان مرتبط می‌سازند ابراز گلایه کرد و گفت: خطاهای انسانی در سوانح رانندگی را نمی‌توان به جاده نسبت داد.

وی اظهار کرد: این شرکت سهم خود را برای ساخت قطعات یک و ۱۰ به وزارت راه و شهرسازی برای چهار بانده شدن مسیر مواصلاتی سنگان تا تربت حیدریه پرداخت کرده و بدهی ندارد و امید می‌رود به زودی کار ساخت قطعات ۲ و ۹ مسیر مواصلاتی که از پیش گفته شده آغاز شود.

امرایی در خصوص مسئولیت‌های اجتماعی فولاد سنگان یادآور شد: ۵۰ درصد سهم این شرکت در ساخت ۴۵ کلاس درس به سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس واریز شده و ۷ مدرسه ۶ کلاسه احداث شد.

به گفته وی شرکت فولاد سنگان علاوه بر این‌ها در تأمین ماسک، ونتیلاتور، کپسول اکسیژن و مواد ضد عفونی کننده و سرنگ آمپول در دوره کرونا، ساخت پل‌های باکسی، تأمین یک دستگاه آمبولانس با تجهیزات بروز، تجهیزات پزشکی برای لیزر چشم و عمل‌های چشم‌پزشکی، تأسیس صندوق‌های خرد روستایی، طرح‌های آب‌رسانی و جاده‌سازی و بسته‌های معیشتی برای محرومان منطقه مشارکت داشته است.

مجموعه کانسارهای سنگ آهن سنگان در فاصله حدود ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی مشهد، ۶۸ کیلومتری جنوب غربی تایباد، ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی خواف و ۱۸ کیلومتری شمال شرقی سنگان در استان خراسان رضوی و نزدیک مرز افغانستان قرار دارد.

انتهای پیام