به گزارش صبح توس؛ سید جمال وزیری، معاون سواد آموزی آموزش و پرورش خراسان رضوی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در تربت حیدریه اظهار کرد:  حوزه سواد آموزی هم مانند بقیه علوم تحول پیدا کرده که بعد از انقلاب با فرمان تاریخی امام راحل در هفتم دیماه حجت بر همه متولیان سواد آموزی تمام شد و امام همه فعالیت های سواد را در نهاد نهضت سواد آموزی متمرکز کردند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر نرخ سواد در کشور ۹۷.۱ است و در خراسان رضوی نیز  ۹۷.۹ و بالاتر از میانگین کشوری است و این محصول زحمات افراد مختلف در این نهاد. در استان است.

وزیری بیان داشت: مهمترین فعالیت نهضت سواد آموزی سواد عمومی جامعه است و این بدان معنلست که مقصود فقط سواد خواندن و نوشتن نیست بلکه مفهوم آن عمومی تر و جامع تر است.

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش خراسان رضوی عنوان کرد: آخرین تعریف یونسکو از سواد، توانایی ایجاد تغییر در زندگی است که فرد علاوه بر کارهای روز مره خود، زندگی رو به رشدی داشته باشد و استراتژی هایش را نیز محقق کند.

وی افزود: زمانی می توانیم به استقلال فرهنگی برسیم که تمام نهادهای فرهنگی به استقلال رسیده باشند که هنوز راه زیادی هست تا به استقلال فرهنگی برسیم.

وزیری ادامه داد: شتاب بخشی به ارتقای سواد عمومی جامعه و توسعه عدالت آموزشی از رویکردهای مهم دولت سیزدهم در حوزه سواد آموزی است، و بر همین اساس در عدالت آموزشی عمده تمرکز خود را به همه قسمت های جامعه تعمیم دادیم که همه در کنار هم رشد کنند و این بدان معناست که به مناطق برخوردار و کم برخوردار با عدالت آموزشی نگاه کنیم و این ممکن است در برخی مناطق  سواد تحصیلی و در برخی مناطق سواد رسانه ای نیاز باشد.

پوشش بازماندگان از تحصیل  ۲۲ هزار بازمانده از تحصیل شناسایی شده از دیگر برنامه های سواد آموزی خراسان رضوی است که وزیری به آن اشاره کرد و گفت: در مرحله نخست بیش از پنج هزار بسته لوازم التحریر در اوایل مهرماه توزیع کردیم که مرحله دوم نیز در حال برنامه ریزی است تا با کمک مردمی و اعتبارات دولتی بتوانیم مشکلات هزینه ای آنها را رفع کنیم.

 وی از طرح مدرسه محوری بعنوان رویکرد مهم برای رفع مشکلات جاماندگان از تحصیل عنوان کرد و گفت: بر همین اساس نقش‌آفرینی حلقه ای میانی دومین موضوع است که باید از ظرفیت بسیج سازندگی، گروههای جهادی و بسیج مردمی و خوزه های علمیه استفاده کنیم که تفاهم‌نامه ای هم برای استفاده از آن امضا شده است.

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: تلفیق سواد آموزی و مهارت آموزی که در مراکز محلی در حال پایش و  ارزیابی عملکرد آنها هستیم البته آنچه که تاکنون به ما ابلاغ شده ۸ مرکز یادگیری در استان استو ما در مراکز قطب ها ایجاد خواهیم کرد.

وی هدف از مراکزیادگیری را آموزش و مهارت ورزی عنوان کرد و افزود: در این مراکز ضمن آموزش سواد در کنارش مراکز فنی و حرفه ای  یا جهاد کشاورزی و یک نهادها مهارتی را به تناسب ظرفیت هر منطقه آموزش می دهند.

تبدیل عضویت ۵۴۳ نفر در خراسان رضوی طبق قانون ایثارگران 

وزیری گفت: پارسال  ۴۹۰ نفر طبق قانون ایثارگران تبدیل وضعیت شدند و امسال نیز  ۵۳ نفر از طریق قانون ایثارگران تبدیل وضعیت شدند که در این قانون ضمن آنکه افراد مدرک ایثارگری قابل قبولی باید داشته باشند کد آنها نیز باید منتهی به سال ۱۴۰۰ فعال باشند.

وی حجم ابلاغی امسال در حوزه سود آموزی را ۲۶ هزار و ۷۶۷ نفر عنوان کرد و افزود: این افراد  سه دوره سواد و انتقال و تحکیم سواد را در خراسان رضوی سپری می‌کنند.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: طرح اتباع هم در سواد آموزی در حال پیگیری است که پارسال ۴۲۰۰ نفر در دوره های سواد آموزی شرکت کردند.

انتهای پیام/