محمد فیض عارفی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان کاشمر در گفتگو با خبرنگار صبح توس؛  ضمن گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی با اشاره به اینکه امروزه دیگر کتابخانه های عمومی حالت سنتی را ندارد و می تواند به عنوان یک پایگاه اجتماعی و فرهنگی فعالیت کند، اظهار داشت: کتابخانه های عمومی سعی می کنند با بهره گیری از تمامی ظرفیت ها فعالیت های فرهنگی برای تمامی سنین انجام دهند.

وی با بیان اینکه کتاب ابزار ارزشمندی برای انتقال دانش در سطح جوامع مختلف است، خاطرنشان کرد: امروزه  بالغ‌بر 114 هزار و 344 نسخه کتاب در کتابخانه های عمومی و مشارکتی شهرستان کاشمر وجود دارد و اگر کتاب و کتابخوانی در اولویت قرار گیرند می توانیم فرهنگی پویاتر داشته باشیم.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان کاشمر همچنین در ادامه تصریح کرد: سی امین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی امسال از 21 تا 27 آبان ماه با شعار «ما همانیم که می خوانیم» برگزار می شود که به همین مناسبت برنامه های متنوعی با محوریت کتاب در شهرستان کاشمر پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون در کاشمر 7 کتابخانه نهادی و 5 کتابخانه مشارکتی در حال فعالیت هستند که در هفته کتاب برنامه های مختلفی را اجرا خواهند کرد، افزود: تجلیل از اعضای برتر کتابخانه ها، برگزاری نشست های کتابخوان، معرفی کتاب، خوانش کتاب، مسابقه نقاشی، بازدید دانش آموزان مدارس از کتابخانه ها، بازدید مسئولان از کتابخانه های عمومی، معرفی کتاب در مساجد، زنگ کتاب در مدارس، نشست تخصصی کتاب در حوزه های علمیه، اهدای کتاب به کتابخانه های مساجد و... از جمله برنامه های فرهنگی پیش بینی شده برای هفته کتاب در شهرستان کاشمر است.

فیض عارفی همچنین در ادامه عنوان کرد: در آخرین روز هفته کتاب مصادف با روز جمعه 27 آبان ماه نیز برنامه های متنوعی در محل برگزاری نمازجمعه کاشمر با عنوان «جمعه با کتاب» با همکاری ستاد برگزاری نمازجمعه کاشمر برگزار خواهد شد که در این روز علاوه بر سخنرانی رییس اداره کتابخانه های عمومی در قبل از خطبه های نمازجمعه، کتابخانه سیار شهرستان به همراه تعدادی از کتابداران در نمازجمعه مستقر و علاوه بر اجرای برنامه های فرهنگی و کتاب محور برای اقشار مختلف به ویژه کودکان و نوجوانان، پذیرش عضویت در کتابخانه ها و همچنین برپایی نمایشگاه فروش کتاب با تخفیف نیز انجام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه هدف اصلی ما در تمامی برنامه های هفته کتاب، ایجاد عطش و نیاز نسبت به کتاب در سطح جامعه است، تشریح کرد: تلاش می کنیم فرهنگ مطالعه و توجه به کتاب و همچنین ارتباط با کتابخانه های عمومی را در بین گروه های مختلف مردم گسترش دهیم.

انتهای پیام/