به گزارش صبح توس؛ بعد از حادثه فوت خانم مهسا امینی شاهد ناآرامی ها، اعتراضات و اغتشاشات به بهانه های مختلف در سطح کشور بودیم. اعتراضاتی که با شعار زن زندگی آزادی، مرد میهن آبادی شروع شد و کم کم اصل نظام و مقدسات مردم نشانه گرفته شد.

شاید در روزهای اول خواسته اکثریت معترضین انحلال گشت ارشاد و یا برداشته شدن قانون حجاب اجباری بود. اما آرام آرام با جهت دهی که توسط برخی سلبریتی‌ها و عناصر تجزیه طلب و سلطنت طلب از خارج کشور پمپاژ شد، شعارها از حوزه حجاب و گشت ارشاد فراتر رفت و مسائل بنیادی و خط قرمزهای مردم کشور و نظام مورد هجمه قرار گرفت. اما نکته جالب اینجا بود که معترضین قائل به این نکته بودند که دغدغه آنها مسئله حجاب و گشت ارشاد نیست بلکه آنها معترض به وضعیت معیشتی و اقتصاد دستوری هستند.

در مشهد اکثر اغتشاشات و آشوب های ایجاد شده در مناطق برخوردار و به اصطلاح بالای شهر مشهد اتفاق می افتاد. اکثر شرکت‌کنندگان در این اعتراضات و آشوب ها معمولاً از دهک‌های بالای اقتصادی جامعه بودند و کمتر می توان افرادی از دهک های پایین یا مناطق کم برخوردار را در میان این افراد یافت.

حال آنکه اگر شعارها و خواسته های این گروه اقتصادی باشد قطعاً باید افرادی که در مناطق کم برخوردار است و در دهک‌های پایین جامعه قرار دارند خط مقدم این اعتراضات باشند. در حالیکه در روزهایی که در مناطق برخوردار مشهد مانند میدان تقی آباد احمدآباد بلوار سجاد و هاشمیه حجم بسیار بالای اعتراضات و اغتشاشات و درگیری ها وجود داشت هیچ اثری از این نوع اعتراضات در حاشیه شهر به هیچ شکل دیده نشد.

حاشیه شهری که از نظر اقتصادی دهک‌های پایین جامعه در آنجا ساکن هستند و بیشترین فشار اقتصادی بر روی آنهاست. در روزهایی که در فضای مجازی مانند اینستاگرام ادعای براندازی و انقلاب می شد و در کف خیابان در مناطق بالای شهر درگیری و آشوب به فراوانی دیده می شود مردم حاشیه شهر در حالت کاملاً طبیعی زندگی روتین و روزمره خود را انجام میدادند. حتی در تشییع جنازه شهدای حادثه شاهچراغ شیراز که در مشهد انجام شد حجم بسیار زیادی از شرکت کنندگان از ساکنین شریف مناطق حاشیه شهر بودند.

انقلابی بودن و دانستن انقلاب از آن خود یکی از ویژگی های مردم حاشیه شهر است که از ابتدای انقلاب نه تنها در همه صحنه‌ها حاضر بودند که در دفاع مقدس و چه در حوادثی مانند فتنه ها و حضور پرشور آنها در انتخابات و راهپیمایی های مختلف موید این قضیه است. مردم حاشیه شهر ثابت کرده‌اند که همواره در پیچ های حساس تاریخی در کنار نظام و انقلاب به اسلامی بودند. آیا با این وجود وقت آن نرسیده است که به مطالبات به حق آنها در حوزه های مختلف رسیدگی و به مشکلات آنها و برقراری عدالت در توزیع خدمات در حاشیه شهر فکری شود؟

نویسنده: رمضان روحانی، کارآفرین برتر کشور فعال مدیریت شهری در حاشیه شهر مشهد

انتهای پیام/