به گزارش صبح توس؛ بیشتر موقوفات شهرستان سبزوار مربوط به عزاداری محرم و صفر است که با توجه به تبیین و ترویج سیره اهل بیت (ع)و ضرورت نشاط اجتماعی ثبت موقوفات به نیات مختلف از جمله ازدواج جوانان، اشتغال و یا ولادت ائمه اطهار(ع) نیز احساس می شود.

گسترش فرهنگ وقف به يقين که ميزان فقر و محروميت در جامعه کاهش مي يابد. زيرا وقف همانگونه که تبيين شده يکي از راه هاي کنترل تراکم ثروت محسوب مي شود.

ولادت ائمه اطهار پیام آور جشن و شادی و بستری مناسب برای ترویج فرهنگ و معارف نورانی ائمه اطهار(ع) است از اینرو ثبت موقوفاتی با نیت موالید ائمه شرایط مناسب تری برای این جشن های فراهم می کند.

رئیس اداره اوقاف وقف مرتفع کننده مشکلات اجتماعی و فرهنگی در جامعه

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه سبزوار با گرامیداشت دهه وقف و اهمیت آن در رفع مشکلات اجتماعی و فرهنگی جامعه گفت: واقفان نیات وقف خود را براساس نیازهای جامعه انجام دهند.

حجت الاسلام جعفر مهدوی خواه افزود: کارشناسان وقف در اداره اوقاف و امور خیریه و بقاع متبرکه حضور دارند و واقفان قبل اقدام به وقف می توانند با مراجعه به آنها و شناخت نیازهای جامعه نسبت به  ثبت وقف خود در این راستا اقدام کنند.

وی با اشاره به ضرورت ثبت وقف بر مبنای نیاز جامعه گفت: بر مبنای شرایط کنونی وقف در زمینه های علمی، پژوهشی، تجهیز بیمارستانها، کمک به اشتغال ازدواج جوانان، موالید ائمه (ع) و محیط زیست برای جامعه ضروری است.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه سبزوار گفت: در سال جاری ۱3 وقف به ارزش 30 میلیارد ریال در سامانه جامع موقوفات شهرستان سبزوار به نیات خیرات و مبرات ساخت مسجد و حسینیه و برپای مراسم عزادای اهل بیت (ع) ثبت شد ه است درآمد این وقف های جدید از سال جاری محاسبه و در جهت نیات واقفان هزینه می شود.

وقف دانش آموزی در سبزوار ادا شد

 رئیس اداره اوقاف و امور خیریه سبزوار گفت: از محل اجرای نیت چهار موقوفه در قالب طرح مهر تحصیلی بیش از 100 بسته لوازم التحریربه ارزش 320 میلیون ریال  بین دانش آموزان نیازمند سبزواری توزیع شد.

حجت الاسلام مهدوی خواه افزود: این بسته لوازم تحریر شامل دفتر، مداد، خودکار، وسایل ریاضی و کیف  بود که بین مقاطع تحصیلی ابتدایی ومتوسطه توزیع شد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه سبزوار گفت: در طرح شمیم حسینی که از ابتدای محرم تا پایان ماه صفر اجرا شد 10 میلیارد ریال از درآمد موقوفات صرف برپایی مجالس اهل بیت عصمت و طهارت(ع) شد.

اما راه کارهاي اقتصادي براي افزايش وقف و آثار آن وجود دارد از جمله رسيدگي مستمر به وضعيت موقوفات و بررسي امکان اصلاح و مرمت ضايعات وارده به آنها جهت تامين کارآيي و بهره وري هر چه بيشتر از آنها ویا بهينه سازي سيستم اداره و کنترل موقوفات و به روز کردن آن، ترميم ساختار مديريتي موجود در آنان و به کارگيري عوامل مستعد دلسوز و متخصص در رأس امور مرتبط با وقف که نباید از نظر دور بماند.

انتهای پیام/