به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام حسین نیساری، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران که به مناسبت دهه وقف در سالن اجتماعات مرکز افق امام زاده سید حمزه (ع) برگزار شد، اظهار داشت: وقف به عنوان یکی از راهکارهای دین اسلام در جهت رفع نیازهای اجتماعی معرفی شده است.

وی با بیان اینکه زمانی شاید وقف هنوز ساز و کار اداری نداشت ولی برای ساخت خیلی از مکان های آموزشی، اداری، بیمارستان، مسجد، حسینیه، راه سازی و پل سازی از گزینه ای به نام وقف استفاده می شده است، خاطرنشان کرد: اگر در گذشته مسئولان ادارات در حوزه کاری خود برای نیازهای اداری به مسئله وقف ورود پیدا می کردند مطمئنا امروزه از شرایط بهتری برخوردار بودیم.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر با تاکید بر اینکه دغدغه های امروز در حوزه محیط زیست، کتاب و کتابخوانی، قرآن، علم و فناوری و... وجود دارد، تصریح کرد: باید بتوانیم وقف های جدید را به این سمت سوق دهیم و در 4 سال گذشته بالغ بر 20 وقف جدید در حوزه قرآنی ثبت شده است.

وی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه هایی است که افراد دلسوز و بعضا مغرض مطرح می کنند این است که درآمدهای حاصل از موقوفات در خارج از شهرستان هزینه می شود، اذعان کرد: اداره اوقاف امانت دار واقفین است و اجازه ندارد درآمد حاصل از موقوفات را در خارج از شهرستان هزینه کند به جز وقف هایی که نیت واقف برای هزینه در خارج از شهرستان باشد.

حجت الاسلام نیساری با تاکید بر اینکه یکی از سرفصل های ما در حوزه موقوفات حفظ العین است که از خود وقف مهمتر است، عنوان کرد: وقتی وقف محقق شد این موقوفه باید در گذر زمان حفظ شود و سازمان موقوفات قسمتی از درآمد را در حوزه حفظ العین قرار داده است.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال تا به امروز شاید بیش از یک میلیارد تومان از محل موقوفات در جهت حفظ موقوفات هزینه شده است، تشریح کرد: توسعه و سرمایه گذاری یکی از دیگر امور موقوفات است وباید بتوانیم در گذر زمان میزان موقوفات حاصل از یک وقف را افزایش دهیم تا کارآمدی بیشتری داشته باشد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر با اشاره به اینکه نگرانی و دغدغه دیگری که در یک دوسال اخیر داریم در خصوص اجاره بها بناهای موقوفه است، ابراز کرد: اجاره بهای زمین ها به نرخ کارشناس دادگستری تعیین می شود و گرانترین اجاره بهای زمین متری ۱۰۰۰ تومان در سال است که بیشتر در محدوده امیرکبیر و جمهوری دریافت می شود.

وی با بیان اینکه حدود یک سوم کاشمر اراضی وقفی است که مردم در این اراضی منزل مسکونی ساخته اند، تاکید کرد:  کاشمر به عنوان دومین شهرستان وقفی در استان خراسان‌رضوی شناخته می‌شود و از ابتدا تاکنون حدود ۱۴۰۰ وقف در شهرستان کاشمر به ثبت رسیده است.

حجت الاسلام نیساری با تاکید بر اینکه کرونا آسیب های جدی در حوزه فرهنگی و اقتصادی داشت و از ابتدای سال نیز این موضوع کمرنگ تر شده است، بیان کرد: طرح های آرامش بهاری، ضیافت الهی، حضور 345 دانش آموز در کلاس های اوقات فراغت، کلاس های سبک زندگی اسلامی در محورهای تربیت فرزند، ازدواج و مهارت های فردی، 2 همایش ملی فرزند آوری، شمیم خدمت، محافل انس با قرآن، 172 مراسم ملی و مذهبی، 22 محل انس با قرآن، حضور 18 سخنران و مداح کشوری، توزیع 1570 بسته معیشتی، توزیع غذای گرم و... از جمله برنامه هایی است که در بقاع متبرکه شهرستان کاشمر طی یکسال گذشته برگزار شده است.

وی با اشاره به اینکه ۲.۵ میلیارد تومان در حوزه ساخت گنبد و گلدسته امامزاده سیدمحمد و ۱.۵ میلیارد تومان در مرمت گنبد و گلدسته امامزاده سید حمزه هزینه شده است، اظهار داشت: بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان بدهی ادارات دولتی به اداره اوقاف و امور خیریه است و شبکه بهداشت و درمان، جهاد کشاورزی، آب و برق نیز در پرداخت اجاره بهای موقوفات به موقع عمل کرده اند.

انتهای پیام/