به گزارش صبح توس؛ سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی ظهر امروز در دیدار با شهرداران منطقه ترشیز که در محل سالن همایش های فرمانداری کاشمر برگزار شد، با اشاره به تناسب نیاز ها و امکانات در شهرها، اظهار داشت: به جهت عقب ماندگی های سنوات گذشته با تراکمی از نیاز های عمرانی و اقتصادی در کشور مواجه هستیم و شهرداران در مناطق خود این را درک می کنند.

وی با بیان اینکه با توجه به این نیاز های متراکم چگونه باید در محدودیت امکانات موجود پاسخگویی صورت گیرد؟ خاطرنشان کرد: ۵۰ میلیارد تومان در سال جاری برای شهرداری های استان خراسان رضوی در اختیار قرار گرفته شده و زمانی که این عدد تقسیم می شود می تواند بخش کوچکی از نیازها را تامین کند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با تاکید بر اینکه برای اینکه بتوانیم خواسته ها و نیازهای فراتر از امکانات کوتاه مدت را تامین کنیم باید شهرداران یک منطق اولویت‌دار را برای پروژه های خود قائل باشند، تصریح کرد: این پروژه ها شاید رضایتمندی مردم را به دنبال داشته باشد ولی لزوما باید منجر به افزایش درآمد پایدار شهرداری ها برای خدمت رسانی بهتر به مردم شود.

وی با اشاره به اینکه منابع را باید به سمتی سوق دهیم که ایجاد درآمد پایدار بلند مدت برای شهرها داشته باشد تا سهم شهرداری و دستگاه های متولی را افزایش دهد، اذعان کرد: دارایی هایی در داخل شهر وجود دارد ولی راکد و رها شده هستند در حالیکه می تواند مولد، فعال و ایجاد درآمد داشته باشند، شهرداران این دارایی ها را معرفی کنند تا بتوانیم در حد امکان محدودیت های استفاده از آن را برطرف کنیم. 

خاندوزی همچنین عنوان کرد: ایران یک کشور دارای دارایی های زیادی است ولی برای تامین نیازهای خود مثل فقرا زندگی می کند و باید بتوانیم از این دارایی های پایدار برای ایجاد درآمد در جهت رفع مشکلات مردم استفاده کنیم.

حجت الاسلام جواد نیک بین، نماینده مردم کاشمر، خلیل آباد، بردسکن و کوهسرخ در مجلس شورای اسلامی در این نشست با بیان اینکه مالیات بر ارزش افزوده و حذف شهرهای کمتر از ده هزار نفر یکی از مشکلاتی است که اکثر شهرداری های منطقه ترشیز با آن روبرو هستند، اظهارداشت: دو فوریتی برای اصلاح این قانون به مجلس ارائه شده و به احتمال زیاد رای و مصوب خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: حذف شهرداری های کم برخوردار از مالیات بر ارزش افزوده اتفاق خوشایندی نبود که به احتمال زیاد اصلاح خواهد شد.

انتهای پیام/