به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام جعفر نوائیان رییس اداره اوقاف و امور خیریه تربت حیدریه ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: اوقاف حول سه محور فعالیت می کند که در مرخله نخست قرآن، و در مراحل بعدی اهل بیت علیه السلام  و بقاع متبرکه و امامزادگان است.

وی تصریح کرد: مجموعه فرهنگی و اجتماعی در اوقاف با محوریت بقاع و اجرای نیت واقفین با نیت های مختلف و موضوعات متعدد اجتماعی است که در حوزه اجتماعی از ابعاد موقوفات جامعه را بهره مند می کنیم.

نوائیان بیان کرد:  با منابعی که در اختیار بقاع و امامزادگان است و همچنین کمک خیرین از ابتدای بیماری کرونا بیش از پنج هزار و ۶۰۰ بسته معیشتی در ۱۲ هرماه  بین افراد بی بضاعت و نیازمندان توزیع می‌شود.

حجت الاسلام نوائیان بر لزوم هماهنگی موقوفات با موضوعات اجتماعی و نیاز جامعه تاکید کرد و گفت: وقف در زمینه امور درمانی و ساخت مراکز درمانی، کمک به دانش‌آموزان بی بضاعت و حوزه‌های علمیه،کمک به نیازمندان از جمله این نیت ‌ها است.

وی افزود: بر همین اساس در آستانه بازگشایی مدارس حدود ۲۱۵ بسته مهر حسینی بین دانش آموزان بی‌بضاعت و نیازمند توزیع شده است.

رییس اداره اوقاف تربت حیدریه گفت: پنج موقوفه در زاوه ایجاد شده که نیمی از 
پنج موقوفه با موضوع رفع نیازهای اجتماعی جامعه و نیمی دیگر با محوریت کمک به بیماران بی بضاعت، دانش آموزان نیازمند و حوزه های علمیه و موضوعات عام المنفعه وقف شده است.

نوائیان ادامه داد: شش وقف جدید از ابتدای سال ثبت شده و همچنین شش وقف دیگر شناسایی شده که ثبت نشده بودند که می توان به مسجدی اشاره کرد که از وقفیات خارج شده که با تکمیل مستندات این موقوفات شناسایی و در محل خودش قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه مردم موقوفات خود را ثبت و مستندات را تکمیل کنند، گفت: در حال حاضر حدود ۲ هزار موقوفات در تربت حیدریه و زاوه داریم که هر کدام از یک تا چند رقبه که مجموعا بیش از پنج هزار رقیه را تشکیل می شود و این بدان معناست که موقوفات پراکنده است و برای هر کدام یک پرونده تشکیل می شود.

نوائیان گفت: مجموعه فعالیت دیگر این نهاد  در حوزه ثبت املاک وقفیات است که ۳۰ درصد آنچه سند مالکیت در ۷۰ سال گذشته وقف شده در چهار سال اخیر سند مالکیت خورده است، همچنین در یک سال اخیر ۱۰۰ سند مالکیت که چندین رقبه دارد سند مالکیت خورده است. 

رییس اداره اوقاف و امور خیریه تربت حیدریه بیان داشت: ادارات و نهادهای این شهرستان  بیش از ۱۰ میلیارد تومان اعم از پذیره یا همان حق تملک اعیان و اجاره به این اداره بدهی دارند.

وی با بیان اینکه تمام اسناد با مستاجرین و متصرفین بروز شده گفت: بر همین اساس سال گذشته بیش از ۱۵۰۰ رقیه بروز و تعیین تکلیف شده است.

انتهای پیام/