مصطفی مصدقی نقندر، رئیس  اداره آموزش و پرورش شهرستان طرقبه شاندیز در گفت و گو با خبرنگار صبح توس، با اشاره به اینکه در سال گذشته جمعیت دانش آموزی شهرستان طرقبه شاندیز در تمامی مقاطع تحصیلی حدود ۱۵ هزار ۷۷۰ نفر بوده بیان کرد: امسال قطعا افزایش جمعیت دانش آموزی خواهیم داشت به ویژه در بخش شاندیز با توجه به مسکن مهر و روستاهای ویرانی و چاهشک به دلیل وجود کارگاه های مبل سازی، رستوران ها و شهرک صنعتی جمعیت دانش آموزان در این بخش افزایش خواهد داشت.

 

افزایش جمعیت دانش آموزان شهرستان به بیش از ۱۶ هزار نفر / ۳۰۰ دانش آموز ورودی جدید 

وی با بیان اینکه پیش بینی شده جمعیت دانش آموزان شهرستان به بیش از ۱۶ هزار نفر برسد، تصریح کرد: از این تعداد حدود ۳۰۰ دانش آموزش ورودی جدید در مقاطع ابتدایی است که البته این دانش آموزان همه پایه اول ابتدایی نخواهند بود و شامل دانش آموزان میان پایه هم است که به دلیل مهاجرت ها از استان ها و شهرهای دیگر در طرقبه شاندیز ساکن می شوند.

رئیس آموزش و پرورش طرقبه شاندیز اظهار کرد: تعداد  ۱۲۳ آموزشگاه دولتی و غیر دولتی در سطح شهرستان در حال فعالیت است که ۳۶ آموزشگاه غیردولتی و باقی هم مدارس دولتی است و از این تعداد  ۶۲ مدرسه شهری  و باقی هم در مناطق روستایی است.

۶۰ کلاس درس در شهرستان خالی از معلم ابتدایی است 

وی با اشاره به اینکه در شهرستان با مشکل شدید کمبود معلم به ویژه در مقطع ابتدایی روبه رو هستیم، اظهار کرد: در سطح شهرستان طرقبه شاندیز حدود ۶۰ کلاس درس خالی از معلم ابتدایی است و ما نیز مثل سایر نقاط کشور با مشکل کمبود معلم روبه رو هستیم.

مدارس کانکسی نداریم اما مدارس مختلط هنوز در بعضی مناطق روستایی شهرستان  فعال است 

مصدقی با بیان اینکه در تمام سطح شهرستان طرقبه شاندیز مدرسه ای که فاقد امکانات گرمایشی باشد نداریم و مدارس کانکسی هم در این شهرستان اصلا وجود ندارد، بیان کرد: اما مدارس مختلط در مناطق روستایی شهرستان داریم، در بعضی از روستاها ی کشور به دلیل آنکه دانش آموزان به حد نصابی که معلم به آنها تعلق بگیرد نمی رسند به ناچار مدارس مختلط داریم که این مدارس از پایه اول ابتدایی تا پایه نهم ابتدایی و شامل متوسطه اول است در قانون جدید آمده که درسال تحصیلی ۱۴۰۱_۱۴۰۲ تلاش شود ۲۰ درصد از مدارس مختلط کاهش پیدا کند.

وی افزود: البته ما در شهرستان سعی کردیم که بالاتر از این رقم باشیم و در حال حاضر بیش از ۷۰  درصد مدارس شهرستان ما به سمت جداسازی رفته است و در تلاش هستیم که  مدارس مختلط به ویژه در متوسطه اول را  نداشته باشیم.

افزایش فضاهای آموزشی جدید در سطح شهرستان با مشارکت خیرین مدرسه ساز و کمک های مردم طرقبه شاندیز

رئیس آموزش و پرورش طرقبه شاندیزگفت: شهرستان طرقبه شاندیز نسبت به سایر شهرستان ها و مناطق دیگر استان در موضوع فضای آموزشی وضعیت مناسب و ایده ال تری دارد.

وی اظهار کرد: امسال پایان مهرماه در طرقبه  افتتاح آموزشگاه "فریده مکاری" در محل مسکن ناحیه ۴ را داریم و در محله ارچنگ شاندیز هم آموزشگاه امام علی (ع) را که با ۳ کلاس درس ضمیمه و آماده افتتاح و بهره برداری است در مسکن مهر شاندیز هم آموزشگاه "پوستین چیان" به صورت مشارکتی با کمک یکی از خیرین مدرسه ساز در حال آماده سازی است و سعی داریم در پایان آذرماه این آموزشگاه را به بهره برداری برسانیم.

مصدقی با اشاره به اینکه در روستای چاهشک شاندیز ۲  آموزشگاه دولتی که یکی با اعتبارات دولتی و یک آموزشگاه هم با کمک یکی از خیرین مدرسه ساز در حال آماده سازی است، بیان کرد:  آموزشگاه دولتی در مهرماه افتتاح و بهره برداری می شود، قطعا آموزش و پرورش بدون کمک خیرین در موضوع اضافه شدن فضاهای آموزشی نمی تواند فضای آموزشی جدیدی بسازد، کمک های خیرین در این مسیر بسیار موثر است و ما در شهرستان از این جهت خیرین خوب و پای کار داریم و  مردم شهرستان طرقبه شاندیز هم در بحث کمک به فضاهای آموزشی مساعدت های خوبی دارند.

کلاس های مدارس شهرستان به ویژه در نقاط شهری اکثرا مجهز به دیتا و سایر سیستم های به روز آموزشی مورد نیاز است

رئیس آموزش و پرورش طرقبه شاندیز با اشاره به وضعیت مدارس شهرستان از نظر به روز رسانی سیستم های آموزشی بیان کرد: کرونا با همه بدی هایی که داشت و خساراتی که به همه بخش ها زد از جمله به آموزش و پرورش، اما خوبی هایی هم داشت و حدود ۲۰ سال معلمان ما را در استفاده از نرم افزارها و فضای مجازی جلو برد و اتفاق خوبی افتاد ما باید از نظر علمی و نوع آموزش و مدیریت مدارس به روز باشیم و به سمت جلو حرکت کنیم.

وی افزود: کلاس های ضمن خدمت در فضای آموزشی و مجازی را برای همکاران آموزش و پرورش برگزار کردیم و همکارانی که طرح درس جدید دارند دعوت شدند و ضمن اینکه مورد تشویق قرار گرفتند تجربیات خوب آنها در اختیار باقی معلمان و  سایر همکاران در سطح شهرستان قرار می دهیم، کلاس های مدارس شهرستان به ویژه در نقاط شهری  اکثرا مجهز به دیتا و سایر سیستم های به روز آموزشی مورد نیاز است