به گزارش صبح توس؛ سعید شفیعیان در گفتگو با خبرنگار فارس در خواف اظهار کرد: بیش از بیست واحد آلاینده معادن پلاسری خواف به جهت تهدید علیه بهداشت و سلامت عمومی جامعه و عدم تعهداتشان در جهت کنترل گرد و غبار به مرجع قضایی معرفی شدند که دستور قضایی پلمپ دو واحد آنها امروز اجرا شد. 

رئیس حفاظت محیط زیست خواف با قدردانی از توجه مقام قضایی به مسائل زیست‌محیطی ابراز کرد: در سه ماهه گذشته و در اجرای مصوبات کارگروه ملی گرد و غبار کشور حدود سیزده کیلومتر از مسیرهای پرتردد معادن با خاک‌پوش زیستی پوشیده شد‌. 

 وی با اشاره به افتتاح یک انبار سرپوشیده کنسانتره در یکی از مجموعه های صنعتی_معدنی سنگان خواف، یادآور شد: در ماه جاری بخش زیادی از حجم کنسانتره تجمع شده در فضای باز این مجموعه به انبار تازه تاسیس منتقل شده که در رفع آلودگی ناشی از انبارش غیر اصولی محصول این شرکت تاثیر مثبتی داشته است.

وی با اذعان به اینکه توقف فعالیت واحدهای صنعتی و معدنی آخرین روش جلب واحدها به اجرای ضوابط و تعهدات محیط زیستی است، خاطرنشان کرد: اگرچه بارها اخطاریه های متعدد مبنی بر ارائه مهلت زمانی برای رفع آلایندگی صادر شده است، اما متاسفانه نسبت به این مهم بی تفاوتی شده است و مجبور شدیم از مرجع قضایی برای جلوگیری از این تخلف کمک بگیریم. 

گفتنی است؛ خواف با وجود معادن متعدد سنگ‌آهن به عنوان قطب اول سنگ‌آهن خاورمیانه به شمار می رود که عدم توجه به ضوابط محیط‌زیستی برخی معادن و واحدهای صنعتی باعث ایجاد مشکلاتی برای مردم و جوامع محلی پیرامونی آنها شده است.

انتهای پیام /