به گزارش صبح توس؛ در شرایطی که بیش 14 سال از آغاز عملیات اجرایی فولاد رخ تربت حیدریه می گذرد و تمام منابع مالی آن از سوی سرمایه گذار بخش خصوصی تامین شده بود، اما بزرگترین پروژه صنعتی شرق کشوراز سال 1392 چشم انتظارگشایش اسناد اعتباری بانک یا همان ال سی بود.

جانمایی این طرح با توجه به معادن سنگان خواف و همچنین نزدیکی به خطوط ریلی و قرار گرفتن این منطقه در کریدور شمال به جنوب کشور از ابتکارات شهید شوشتری بود که نگاه خاص و ویژه ای به مناطق کم برخوردار در حوزه تولید و اشتغال داشت.

بر همین اساس و در ابتدا عملیات اجرائی فولاد رخ تربت حیدریه با هدف تولید یک میلیون و 400 هزار تن ورق فولاد بعنوان بزرگترین پروژه صنعتی شرق کشور در سال 1386 با تامین اعتبار از سوی سرمایه گذار بخش خصوصی آغاز و قرار شد تا با راه اندازی این طرح برای 2800 نفر بصورت مستقیم و 15 هزار نفر غیر مستقیم اشتغالزایی ایجاد شود اما پروژه بدلیل مشکلاتی که در گزارش های قبلی عنوان شده چندین سال بلاتکلیف مانده بود.

اما مجدد و با فعل و انفعالات صورت گرفته عملیات اجرایی مجتمع فولاد رخ تربت‌حیدریه سال 97 با اعتبار یک میلیارد یورو و در زمینی به مساحت 550 هکتار آغاز شده و بر اساس طرح اولیه کارخانه با ظرفیت تولید سالانه 2 میلیون تن آهن اسفنجی، ۱.۵ تن ورق فولادی، یک میلیون و ۶۰۰ تن ذوب و ریخته‌گری با تامین مواد اولیه از معادن سنگان خواف برای 2 هزار و 800 نفر اشتغال مستقیم و 12 هزار نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد خواهد کرد.

سالانه  بیش از 1.5 میلیارد یورو ورق فولاد وارد کشور می شود و این در حالی است که با راه اندازی این پروژه می توان از خروج ارز از کشور جلوگیری و ضمن ایجاد تولید و اشتغال، قطعات فولادی در صنعت کشتیرانی، ماشین آلات سنگین و همچنین لوله های گاز را در داخل تامین کرد.

فولاد رخ تربت حیدریه روی ریل پیشرفت

خبرنگاران و اصحاب رسانه تربت حیدریه در یک تور خبری به همراه نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و همچنین مدیرعامل مجتمع فولاد رخ و دست اندرکاران به واکاوی پیشرفت و چگونگی راه اندازی فاز نخست این پروژه پرداختند.

گل شیرازی مدیرعامل فولاد رخ تربت حیدریه در این خصوص اظهار کرد: بخش اعظمی از ساختمان سازی ها و سوله سازی ها به اتمام رسیده، البته تا راه اندازی فاز نخست، جاده سازی و کانال سازی ها همچنان ادامه دارد اما اکنون در مرحله نصب تجهیزات هستیم.

وی در خصوص نصب تجهیزات داخلی و خارجی این پروزه گفت: نصب تجهیزات دو دسته هستند که بخشی از آن داخلی و بخشی دیگر خارجی است که داخلی ها در کارخانه های مختلف در حال ساخت است و تجهیزات خارجی آن 11 درصد نصب شده است.

گل شیرازی با بیان اینکه این پروژه اکنون 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، افزود: از مرحله آغاز عملیات اجرایی تاکنون 1700 میلیارد تومان برای این طرح بزرگ صنعتی شرق کشور هزینه شده و طبق چارت و زمانبندی فاز احیا بعنوان فاز نخست آن 16 ماه آینده به بهره برداری می رسد.

اشتغالزایی مستقیم برای 1800 نفر در فازنخست

مدیرعامل مجتمع فولاد رخ تربت حیدریه در خصوص میزان اشتغالزایی این پروژه خاطر نشان کرد:  با توجه به اینکه تجهیزات از فولاد ذوب آهن اصفهان می آید، لذا از مرحله ساخت و نصب تجهیزات و ناوگان حمل و نقل که روزی تقریبا 1500 تریلی مواد اولیه و کالا می آورد با پرسنلی که در تعمیرات و نگهداری و سرویس دهی بیش از 20 هزار نفر مشغول به کار می شوند البته برای 1800 نفر بصورت مستقیم در فاز نخست اشتغالزایی ایجاد می شود.

وی با اشاره به ظرفیت یک میلیون و 850  هزار تنی تولید آهن اسفنجی در فاز نخست، در تشریح مرحله احیا گفت: سنگ آهن با استخراج از معادن سنگان خواف  ابتدا تبدیل به کنستانتره و  سپس به بصورت گلوله های کوچک تبدیل به گندله شده و در این مجتمع مواد گندله شده با توجه به اینکه کربن دارد و درجه های خلوص پایین و اکسیزن آن را باید بگیرند در داخل کوره ریخته می شود و از داخل دستگاهها با تزریق گاز احیا تبدیل به آهن اسنفجی و آماده ذوب و ریخته گری و تولید ورق فولاد می شود.

گل شیرازی اظهار داشت: فاز اول این پروژه در اصل نخستین مرحله از جلوگیری از خام فروشی در داخل کشور است که پیش از این سنگ آهن را خام فروشی می کردند اما امروز در سنگان خواف تبدیل به گندله می شود و اینجا در فاز احیا به آهن اسفنجی و کالاهای فولادی تبدیل می شود.

وی در خصوص گشایش ال سی گفت: ال سی پروژه سال گذشته گشایش یافت اما فرایند آن با توجه به اینکه باید ضمانت نامه به بانک عامل ارائه می شد و تقریبا کاری که باید دو ساعت طول بکشد شش ماعه بطول انجامید، اما در کل سهم تجهیزات خارجی از ال سی در این پروژه 27 درصد است که قبلا سهم خارجی این پروزه ها 70 درصد بود و اکنون به 5 تا 6 درصد رسیده و این بدان خاطر است که به خودباوری در داخل کشور رسیده ایم.

گل شیرازی با انتقاد از بروکراسی های اداری و ناهماهنگی ها و عدم همکاری در دولت های گذشته، گفت: وقتی پروژه ای در منطقه محروم و کمتر توسعه یافته تعریف می شود سرمایه گذار باید 10 درصد و 90 درصد دولت از طریق صندوق توسعه و شبکه بانکی تامین مالی کنند، اما آنچه که تا امروز در این پروژه می بینید تاکنون یک ریال پول از دولتها و بانک در آن هزینه نشده و اگر دولتمردان به تعهدات قراردادی خودشان در قالب تامین مالی پروژه همت کرده بودند پیشرفت فیزیکی این پروژه به مراتب بیشتر و بهتر بود.

تزریق ۲۰ میلیون یورو به پروژه مجتمع فولاد تربت حیدریه

محسن زنگنه، نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: طبق رایزنی انجام شده با بانک صنعت و معدن مقرر شد این بانک نسبت به پرداخت حق السهم خود به مبلغ ۲۰ میلیون یورو در بازه های کوتاه مدت اقدام کند.

وی تصریح کرد: بعد از تغییر پیمانکار، پروژه از سرعت خوبی برخوردار است و میزان پیشرفت پروژه به حدود ۴۰ درصد رسیده و با پرداخت تعهدات بانک صنعت و معدن در موعد مقرر، پروژه بر اساس زمانبندی خود به بهره برداری خواهد رسید.

اخذ مجوز خط ریلی راه آهن برای فولاد رخ تربت حیدریه

زنگنه با اشاره به اینکه شرکت راه آهن برای ریل گذاری تا داخل این پروژه صنعتی شرق کشور موافقت کرده، گفت: با توجه به نزدیکی خطوط ریلی به مجتمع فولاد رخ تربت حیدریه و همچنین گشایش ال سی چنانچه 20 میلیون یورو ظرف مدت کوتاهی به مجموعه تزریق شود تا 16 ماه آینده فاز نخست و احیای فولاد به بهره برداری خواهد رسیید.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: اگر این پروژه زودتر به اتمام می رسید امروز شاهد انحصار ورق فولادی در کشور نبودیم اما از سال گذشته تاکنون شاهد پیشرفت خوبی در این پروژه هستیم و امیدواریم با راه اندازی فازهای بعدی بخش مهمی از نیاز کشور به ورق های فولادی از انحصار خارج شو.

انتهای پیام/