به گزارش صبح توس؛ از مهم‌ترین مسائلی که حل آن می‌تواند بخش عمده‌ای از مشکلات زنجیره وار متصل به خود را مرتفع کند موضوع ایجاد اشتغال پایدار در مناطق مختلف است به‌نوعی که با رفع بیکاری شاید بتوان گفت بسیاری از معضلات اجتماعی موجود در آن نیز برطرف شود. اما این معضل آن‌چنان کلان و پیچیده است که نمی توان بدون حضور بخش خصوصی و ظرفیت‌های پنهان ازجمله سرمایه‌گذارهای بزرگ خارجی برای حل آن قدمی برداشت.

ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در نقاط مختلف کشور ازجمله راهکارهایی است که می‌تواند با مزایا و امتیازات ویژه‌ای برای سرمایه گذاران، ایجاد شود و برای آن‌ها ایجاد رغبت کرده تا بتوانند از این فرصت علاوه بر کسب سود به رفع بیکاری کشور کمک کنند.

منطقه ویژه اقتصادی سبزوار نیز یکی از پتانسیل‌هایی است که در غرب خراسان رضوی ایجادشده و با فراهم آوردن امکان سرمایه‌گذاری سبب شده است تا سرمایه‌گذاران خارجی نیز گوشه چشمی برای حضور در این منطقه داشته باشند.

 

 

روح‌الامین حکمت نیا، یکی از سرمایه‌گذاران پالایشگاه گاز سبزوار در خصوص حضور سرمایه‌گذارانی از کشور چین اظهار داشت: نمایندگانی از یک شرکت چینی و کره‌ای در سفری به سبزوار، از منطقه ویژه اقتصادی بازدید کرده و احداث یک پروژه پالایشگاهی در منطقه ویژه اقتصادی سبزوار را دنبال می‌کنند.

وی بابیان اینکه این سرمایه‌گذاران خارجی در این بازدید، ظرفیت‌های تجاری، اقتصادی، نیروی کار، انرژی (آب – برق – گاز)، امنیت و زیرساخت‌های مواصلاتی (حمل‌ونقل هوایی، جاده‌ای و ریلی) فراهم آمده در منطقه ویژه اقتصادی سبزوار را موردبررسی قراردادند ادامه داد: با توجه به زیرساخت‌های ایجاد شده در منطقه ویژه اقتصادی شرایط بسیار خوبی برای ایجاد سرمایه‌گذاری ایجادشده است.

حکمت نیا در ادامه بابیان اینکه قرار است این شرکت چینی - کره‌ای، در تأمین ۲۰ درصد از اعتبارات موردنیاز پروژه پالایشگاهی مشارکت کند افزود: این شرکت علاوه بر سرمایه‌گذاری، خود می‌تواند اجرای بخشی از پروژه‌ها را نیز، بر عهده بگیرد.

 

 

وی افزود: یکی از مشکلات موجود که ممکن است این سرمایه‌گذاری‌ها را به تعویق بیاندازد عدم صدور پروانه‌های بهره‌برداری است که سرعت عمل مسئولان را برای این مهم می‌طلبد.

آنچه مشخص است حل معضل بیکاری می‌تواند یکی از مهم‌ترین دستاوردهای اجرایی شدن و فعالیت منطقه ویژه اقتصادی سبزوار باشد که شروع این فعالیت منوط به صدور پروانه بهره‌برداری از سوی مسئولان است لذا با تسریع در صدور این پروانه‌ها می‌توان به نگه داشت سرمایه‌گذاران خارجی در این منطقه کمک کرد.

انتهای پیام/