به گزارش صبح توس؛ دکتر میعادفر، رییس اورژانس کشور صبح امروز در حاشیه بازدید از پایگاههای اورژانس مجموعه دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه اظهار داشت: در حال حاضر ۳۱۰۰ پایگاه اورژانس فعال داریم که از این تعداد ۵۰ پایگاه اورژانس هوایی، ۱۳۰۰ پایگاه شهری و ۱۷۰۰ پایگاه اورژانس جاده ای است.

وی تصریح کرد: طبق برنامه پوشش فراگیر در حال حاضر ۱۴۰۰ پایگاه اورژانس کمبود داریم که به تجهیزات و نیروی انسانی نیاز دارد که سعی کردیم سالانه تعدادی ازکمبودها را برطرف کنیم، اما برای بهبود وضعیت نیازمند بودجه و اعتبارات لازم را داریم.

میعادفر بیان داشت: در حال حاضر در تربت حیدریه ۲۰ پایگاه شهری و جاده ای دارد که طبق برنامه پوشش فراگیر باید به ۲۶ پایگاه برسد که سه پایگاه در حال ساخت است و سه پایگاه دیگر باید برای آن بودجه و اعتبارات لازم پیش بینی شود.

معاون وزیر بهداشت بیان کرد: آمبولانس از موضوعات جدی ما هست و اگر فشار نمایندگان و توقعات مناسب باشد یقینا همان یک درصد خریداری شده این تجهیزات به همه مناطق تحت پوشش دانشگاه های علوم پزشکی خواهد رسید.

میعادفر افزود: سعی کردیم با خرید آمبولانس ها تجهیزات داخل آن باشد، چرا که آمبولانسی که بین ۳ تا ۴ میلیارد خریداری می شود، با خرید ۴۰۰ میلیون تجهیزات کامل تحویل پایگاههای اورژانس بدهیم.

پایگاههای اورژانس هوایی هزینه بر هستند

وی به هزینه بر بودن پایگاههای اورژانس هوایی اشاره کرد و گفت: این پایگاهها سالی ۱۵ میلیارد تومان هزینه دارند که پارسال هر ماموریت اورژانس هوایی ۱۰۰ میلیون تومان هزینه داشته و این هزینه ها از سرجمع اعتبارات دانشگاه علوم پزشکی مناطق کسر می شود.

میعادفر بیان داشت: اورژانس هوایی گرفتاری های فراوان دارد و خیلی دنبال گسترش آن نیستیم، می توانید بررسی کنید که در مشهد و نیشابور چند تا پرواز دارد، لذا هزینه ای که پرداخت می شود را اگر در توسعه ناوگان زمینی اورژانس هزینه شود بسیار منطقی‌تر و کمک بهتری می شود.

وی گفت: زیر ساخت های اورژانس هوایی در کشور کم است و برای راه اندازی آن از نیروهای مسلح کمک می گیریم، از سویی تحریمها، تامین قطعات را با مشکل مواجه کرده و امیدواریم با هماهنگی شرکت های داخل کشور این زیر ساخت ها فراهم شود و از مجلس هم انتظار داریم بودجه و اعتبارات آن را در برنامه پیش بینی کنند.

معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: اگر اعتبار وجود داشته باشد بخشی از پروازها را در شب بعنوان پرواز در شب می توانیم داشته باشیم و خدمات بیشتری را ارایه دهیم و همه این اقدامات منوط به تزریق و بودجه است.

اختصاص ۵ هزار میلیارد ریال اعتبار به ناوگان اورژانس کشور

محسن زنگنه، نماینده مردم تربت حیدریه گفت: امسال مجلس شورای اسلامی ۵ هزار میلیارد ریال برای خرید آمبولانس در اختیار اورژانس قرار داده که با مساعدت سازمان برنامه و بودجه از محل ارزش افزوده و مصوبه سران به خرید آمبولانس اختصاص پیدا کرده و با توجه به اینکه ورود گمرکی که دولت صفر اعلام کرده امیدواریم ۱۵۰۰ دستگاه آمبولانسی که وارد ناوگان می شود بخشی از ناوگان اورژانس کشور بروز رسانی شود.

راه اندازی مرکز مدیریت بحران و خدمات اورژانس در منطقه تربت حیدریه ضروری است

دکتر رنگنه، نماینده مردم تربت حیدریه نیز اظهار کرد: تقریبا ۷۰ درصد عمر ناوگان آمبولانس منطقه تربت حیدریه قدمت بالای ۱۵ سال دارد و با توجه به اینکه در کریدور شمال به جنوب کشور قرار گرفتیم و به زائران امام رضا علیه السلام در فصول مختلف سال خدمات ارایه می کنیم بروز رسانی آمبولانس ها یک امر ضروری است.

وی بیان کرد: اصراری نداریم هر موضوعی را به منطقه خودمان بکشیم و با آن شعار دهیم لذا بررسی لزوم راه اندازی اورژانس هوایی با توجه به عمق جاده ها و تردد در حال انجام و اینکه در کریدور شمال به جنوب قرار گرفته ایم با کارشناسان این حوزه است.

زنگنه افزود: حداقل ۱۵ آمبولانس برای این منطقه نیاز داریم تا ضمن بروزرسانی ناوگان آمبولانس های این منطقه، خدمت رسانی به زائران امام رضا علیه السلام بهتر و مناسب تر باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: امسال قرار است با رایزنی انجام شده و تخصیص اعتبارات لازم ۱۵۰۰ دستگاه آمبولانس در کشور خریداری شود و ۱۵ دستگاه حداقل سهم این منطقه خواهد بود.

وی گفت: مرکز مدیریت بحران و خدمات درمانی در حوزه اورژانس برای این منطقه نیاز است تا راه اندازی شود که چنانچه مصوب شود خیرین پای کار خواهند آمد.

۷۰ درصد ناوگان اورژانس تربت حیدریه قدمت بالای ۱۵ سال دارند

دکتر امیری، رییس اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه اصلی ترین معضل ناوگان اورژانس منطقه تربت حیدریه را مشکلات لجستیکی آمبولانس ها عنوان کرد و گفت: در حال حاضر در منطقه تربت حیدریه ۳۰ دستگاه آمبولانس داریم که از این تعداد ۲۰ تا فعال و ۱۰ خودرو پشتیبان است و تقریبا ۷۰ درصد ناوگان ما بالغ بر ۱۵ سال قدمت دارد، لذا ناچاریم بودجه و اعتبارات را صرف هزینه تعمیر و نگهداری آمبولانس ها کنیم.

وی اظهار داشت: در حال حاضر در سه شهرستان ۳۰ پایگاه فعال اورژانس داریم که تا پایان سال به ۲۳ پایگاه افزایش می. یابد.

امیری تصریح کرد: همچنین ۱۵۰ نیروی شاغل داریم که بخشی از آنها نیروی شرکتی هستند و در حال حاضر ۱۸ پایگاه اورژانس ساختمان دارند و یک ساختمان نیز استیجاری است.

امیری دومین معضل در حوزه اورژانس این منطقه را فضای فیزیکی اداری و مدیریت بحران عنوان کرد و افزود: هر چه در مورد بحران و پدافند غیر عامل سخن بگوییم تا ستاد کامل تشکیل نشود، پیگیری و نظارتی نداشته باشیم فایده ندارد، لذا تقاضا داریم ساختمان ستادی مدیریت بحران در تربت حیدریه را پیگیر باشید.

وی گفت: خودروی مدیریت بحران در دانشگاه علوم پزشکی پیش‌بینی نشده و طبق دستورالعمل های کشوری این یک نیاز است.

بیمارستان امام حسین علیه السلام به یک مرکز درمانی در جنوب خراسان رضوی تبدیل شده است

دکتر تدین، رییس بیمارستان امام حسین علیه السلام تربت حیدریه گفت: این بیمارستان از آبان‌ماه سال گذشته راه اندازی شده و پتانسیل بسیار بالای دارد و شهرهای جنوبی خراسان رضوی را پوشش می دهد, بطوری که در حال حاضر نیمی از بیماران بستری از شهرهای جنوبی استان است.

دکتر تدین با بیان اینکه بیمارستان امام حسین علیه السلام به یک برند و مرکز درمانی در جنوب خراسان تبدیل شده، افزود: با راه اندازی این بیمارستان اعزام ها به مشهد کاهش یافته و به هفت تا هشت نفر در ماه رسیده است.

وی بیان کرد: زمین ها و اراضی اطراف خریداری و یا در حال تملک است و برنامه توسعه پنج ساله تدوین شده و حتی ظرفیت ساخت یک بیمارستان تخصصی دیگر در مجاورت این مرکز درمانی وجود دارد.

دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه با تحت پوشش قرار دادن سه شهرستان تربت حیدریه، زاوه و مه ولات به حدود ۴۰۰ هزار نفر در جنوب خراسان رضوی خدمات آموزشی بهداشتی و درمانی ارایه می کند.

انتهای پیام/