به گزارش صبح توس؛ ظهر امروز نماز سیاسی و عبادی جمعه در سراسر خراسان رضوی برگزار شد و اهم موضوعات به شرح ذیل مطرح شد؛

 

امام جمعه مشهد:

تمام مشکلات با مدیریت جهادی و تلاش مسئولان قابل حل است/ خبرنگاران با هجمه رسانه‌ای دشمن مقابله کنند

 

به گزارش صبح توس؛ آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در خطبه سیاسی نماز جمعه این هفته که در رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به فرارسیدن 17 مرداد و روز خبرنگار اظهارداشت: در هفته‌ای که گذشت، روز خبرنگار را داشتیم که به مناسبت شهادت یکی از شهدای خبرنگار روز 17 مرداد به‌عنوان روز خبرنگار قرار داده شده اما چون مصادف با روز عاشورا بود، در شعاع جریان عاشورا به‌طور شایسته به آن توجه نشد.

وی افزود: خبرنگاران در تمامی دوران‌ها شهدایی به اسلام و انقلاب تقدیم کرده‌اند؛ هم در دوران دفاع مقدس و هم در عرصه مأموریت‌هایی که انجام می‌دهند که یک نمونه از آن، حادثه سقوط یک هواپیماست که در آن، 34 نفر از وابستگان صداوسیما به شهادت می‌رسند درحالی‌که بخش عمده‌ای از آن‌ها خبرنگار بودند و به همین خاطر در همه حوزه‌ها، شهید خبرنگار به‌عنوان شهید صف اول و خط مقدم شناخته می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی در تشریح امتیاز ویژه شهدای خبرنگار در دوران دفاع مقدس با سایر شهدا خاطرنشان کرد: شهدای ما در دوران دفاع مقدس، مجهز به ابزار دفاعی از خود بودند اما شهدای خبرنگار مجهز به ابزار دفاعی نبودند و با یک دوربین عکس‌برداری یا فیلم‌برداری در دل لشکر به سر می‌بردند و جان خود را در راه اطلاع‌رسانی پیروزی‌ها و فتوحات رزمندگان اسلام، قربانی می‌کردند که آخرین شهید نامدار عرصه رسانه هم شهید محسن خزاعی بود که در برابر شیاطین داعشی، در جبهه‌های دفاع از حرم به شهادت رسید.

وی افزود: مقام معظم رهبری اخیراً با صدور فرمان جهاد تبیین، یک حرکت همگانی در راستای مبارزه با دشمن را آغاز کردند تا بر مبنای آن، در برابر هجمه شیطانی نابکارانه و خائنانه‌ای که دشمنان اسلام در عرصه‌های رسانه‌ای، فضای مجازی و اطلاع‌رسانی برپا کرده‌اند، هر فرد از جامعه ما مکلف باشد تا واقعیت‌ها را به‌طور روشن تبیین کند. در این جهاد که یک فرمان ضروری است، مبارزان و مدافعان خط مقدم، تبار مقدس خبرنگارانی هستند که این فرمان رهبری را اجرا می‌کنند و امروزه در عرصه‌های رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی، مقابله با دشمن اگر حساس‌تر و والاتر از مقابله ما با دشمن در دفاع مقدس و دفاع از حرم نباشد، کمتر نیست.

عضو مجلس خبرگان رهبری، دروغ‌پردازی در خبر، تحلیل‌های مغرضانه، وارونه نشان دادن حقایق و بزرگنمایی مشکلات را چهار راهبرد دشمن در جنگ رسانه‌ای با انقلاب اسلامی دانست و تصریح کرد: دشمن با اسلام و ملت ایران، با ابزارهایی شیطانی مقابله می‌کند که اول از همه، دروغ‌پردازی در خبر است تا طبق آن، رسانه‌های صهیونیستی به‌عنوان ابراز این سیاست خصمانه، نسبت به ملت، دولت، نظام و این کشور، دروغ‌هایی در دنیا منتشر کنند. تحلیل‌های مغرضانه، دومین راهکار دشمنان است تا رویدادهای فاتحانه‌ای که به‌عنوان نقطه پیشرفت و موفقیت در کشور صورت می‌گیرد، دشمن با یک تحلیل مغرضانه به‌عنوان یک نقطه شکست در دنیا مطرح کند

وی تأکید کرد: هم‌چنین اگر در داخل کشور جریان امیدبخشی آغاز شود، دشمن با وارونه نشان دادن جریان وضعیت داخلی کشور سعی می‌کند تا چنین القا کند که ثمره این جریان هم جز ناامیدی و شکست نخواهد بود. سوژه این سیاست خصمانه، تأثیرگذاری فراگیر بر ملت ایران است تا به‌وسیله مزدوران دشمن که در داخل کشور از آزادی سوءاستفاده می‌کنند، علاوه بر ملت‌های دنیا، جوانان ما نیز نسبت به انقلاب بدبین و ناامید شوند. در نهایت هم بزرگنمایی مشکلات کوچک را در دستور کار قرار می‌دهند تا با انکار محسنات و خوبی‌ها، چنین به نظر بیاید که در ایران اسلامی، مشکلات به نسبت دستاوردها بسیار بزرگ‌تر هستند.

امام جمعه مشهد گفت: اگرچه ایران اسلامی به‌عنوان یک کشور وسیع و تحت تحریم‌های شدید، طبیعی است که اداره آن برای دولت، مجلس، قوه قضاییه و مجریان امور مشکلاتی ایجاد کند اما همه این مشکلات با مدیریت جهادی و تلاش مسئولان قابل حل است. مسئله گرانی ارزاق، فشارهای معیشتی و سایر چالش‌های اقتصادی از جمله مشکلاتی است که امروزه وجود دارد اما در مقابل، پیشرفت‌هایی هم برای ما حاصل شده که از دیپلماسی اقتصادی و صادرات گرفته تا سالم‌سازی اقتصاد و مبارزه با فساد از جمله آن‌هاست و بدیهی است که وقتی دولت بخواهد از جیب 4 هزار نفر، درآمدهای نامشروع را خارج کند و به جیب 75 میلیون نفر واریز کند، جماعات مفسد و رانت‌خوار آرام نخواهند گرفت تا سوءاستفاده‌هایی را که تاکنون داشته‌اند، از راه دیگری تأمین کنند. در این شرایط، رسانه‌های دشمن در فضای مجازی با جدیت سیاستی را دنبال می‌کنند که نشان دهد هیچ پیشرفتی حاصل نشده و در مقابل این‌ها، ما هم یک صف به‌هم‌پیوسته و توانمند در داخل کشور داریم که شامل خبرنگاران است.

وی با تأکید بر اینکه خبرنگاران وظیفه دارند که با هجمه رسانه‌ای دشمن مقابله کنند، ابراز کرد: خبرنگاران در خط مقدم جهاد تبیین قرار دارند اما جهاد تبیین توسط رهبر معظم انقلاب بر همه آحاد ملت تکلیف شده تا هرکس که قلم در دست دارد و در فضای مجازی فعالیت دارد، در مقابل سم‌پاشی‌های دشمن مقاومت کند و حقایق را آن‌طور که واقعیت دارد، برای مردم تبیین نماید. مردم هم باید به اخباری که در رسانه‌های داخلی وجود دارد اعتماد کنند اما اخباری که منبع آن رسانه‌های معاند خارجی است، قابل‌اعتماد نیست.

آیت‌الله علم‌الهدی ضمن تبیین سه تکنیک و دستورالعمل دشمن در رقم زدن مصائب کربلا اظهار کرد: داستان کربلا و مظالمی که بر اهل بیت پیامبر (ص) عارض شد، به خاطر خبرسازی و دروغ‌پراکنی خبری به راه افتاد. آن‌هایی که در فن خبرنگاری ماهر هستند، می‌دانند که سه تکنیک خبری در کربلا ایجاد شد که بدون آن‌ها، اساساً سرنوشت کربلا چنین نمی‌شد. اولین تکنیک خبری، برچسب زدن به امام حسین (ع) بود؛ به‌گونه‌ای که حضرت سیدالشهدا (ع) را یک عنصر قدرت‌طلب عنوان کردند تا در کوفه‌ای که 12 هزار نفر نامه نوشتند و با اباعبدالله (ع) بیعت کردند، وضعی به وجود بیاید که مردم نسبت به حسین ابن علی (ع) بدبین شوند و او را به‌عنوان یک داعیه‌دار حکومت بشناسند و نه یک امام معصوم.

وی افزود: دومین تکنیک، استفاده از ابزار شایعه‌سازی و دروغ‌پراکنی برای ترساندن دشمن بود؛ به‌گونه‌ای که به‌دروغ شایعه کردند که لشکر انبوهی از شام عازم کوفه است تا طرفداران حسین ابن علی (ع) را قتل‌عام کند و این‌گونه بود که مردم از حمایت از مسلم ابن عقیل دست برداشتند، او را تنها گذاشتند و از محاصره دارالاماره برای خلع ابن زیاد از حاکمیت عراق عرب پراکنده شدند. در نهایت هم کار به جایی رسید که از جمعیت 18 هزار نفری لشکریان مسلم، تنها 30 نفر در نماز مغرب باقی ماندند که به او اقتدا می‌کردند و در نماز عشا، همین تعداد هم گریختند.

نماینده مردم مشهد در مجلس خبرگان رهبری گفت: سومین تکنیکی که دشمنان سیدالشهدا (ع) در جریان عاشورا استفاده کردند، راهکار خلع اعتبار و سوءاستفاده از شخصیت‌های مرجع برای فریب دادن مردم بود. مثلاً در ماجرای هانی ابن عروه، عشیره او که مبارزانی دلاور بودند، دارالاماره را محاصره کردند و قصد قتل ابن زیاد را داشتند اما پس از اینکه شریح قاضی با دروغ ادعا کرد که هانی زنده است، مذحجیان از گرد دارالاماره پراکنده شدند.

وی خاطرنشان کرد: خبرنگاران ما باید بدانند که در چنین موقعیت خطیری، در برابر هجمه دشمن ایستاده‌اند که اگر وظیفه خود را به‌درستی انجام دهند، می‌توانند خود را همکار زینب کبری (س) بدانند زیرا کار عقیله بنی‌هاشم نیز اطلاع‌رسانی بود و توانست با خطبه‌ای که در کوفه و شام خواند، یک زد و خورد نظامی را به یک انقلاب همه‌جانبه تبدیل کند. از خداوند متعال می‌خواهیم که به عزت اولیائش، توفیق کامل در عرصه جهاد تبیین را به همه خبرنگاران مخلص و مؤمن عنایت بفرماید

.

امام جمعه تربت حیدریه:

شهید همدانی از مصادیق بارز یاران مکتب عاشوراست/امروز جبهه مقاومت با الگوی انقلاب اسلامی در برابر دشمنان ایستاده است

 

به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام عصمتی در آئین خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه تربت حیدریه اظهار کرد: امروز اگر می بینیم در فلسطین و لبنان و یمن و سایر کشورهای اسلامی، دشمن شکست می خورد همه الهام گرفته از انقلاب اسلامی ایران است که خودش از مکتب و نهضت عاشورا الهام گرفته است.

وی تصریح کرد: امروز مرهون شهدای هستیم که با شهادت خود و حفظ ارزشهای اسلامی و انسانی ازجان خود مایه گذاشتند و برای امت اسلامی افتخار آفرینی کردند.

عصمتی بیان کرد: یاد و خاطره شهدا را باید گرامی بداریم و گرامی داشتن آن است که در مسیر شهدا که اخلاص و اسلام و دغدغه دینداری و مجاهدت در راه دین است حرکت کنیم که شهیدان همدانی، حاج‌قاسم سلیمانی و حججی و سایر شهدای والامقام، مقامات مخلصین را بدست آوردند.

رییس حوزه علمیه مرحوم هراتی گفت: امام حسین علیه السلام و نهضت بزرگ عاشورا در طول تاریخ برای همه آزادیخواهان جهان بخصوص امت اسلامی حیات بخش بوده و هست، لذا دشمنان با خباثت بیشتر در مقابل نهضت عاشورا و عزاداران سیدالشهدا ایستادگی می کند.

وی افزود: یقینا این مخالفت دشمنان با عزاداری نیست جز آنکه نهضت سیدالشهدا علیه السلام بیداری، هوشیاری و بصیرت را برای جامعه به ارمغان آورده و نمونه بارز آن انقلاب اسلامی ایران است که با الهام گرفتن از نهضت عاشورا کار را شروع کرده و اقتدار نظام با این مکتب تامین و تضمین است و امروز همه چشم ها به ام القرای جهان اسلام یعنی ایران اسلامی دوخته شده است.

عصمتی اضافه کرد: یکی از موارد رزق کریم برائت از دشمنان است که از خداوند می خواهیم در هر عصر و زمانی دشمن را بشناسیم و با الهام از مکتب سیدالشهدا علیه السلام تبری از دشمنان را اظهار کنیم.


امام جمعه تربت حیدریه گفت: کسانی که مدافع حرم بودند و از حرم اهل بیت علیه السلام دفاع کردند و توطئه دشمنان را خنثی کردند و در این راه به شهادت رسیدند مانند شهیدان همدانی و سلیمانی، یقینا از مصادیق بارز یاران مکتب امام حسین علیه السلام هستند.

امام‌جمعه سرخس:

پرتاب ماهواره خیام راهبرد «ما می‌توانیم» را به عینیت تبدیل کرد

 

به گزارش خبرنگار صبح توس؛ حجت‌الاسلام محمد بختیاری در خطبه‌های این هفته نماز جمعه سرخس با تقدیر از همه عزاداران حسینی و هیئت‌‌های مذهبی که با شور و شعور حسینی مجالس امام حسین علیه‌السلام را در شهرستان سرخس برپا کردند، اظهار کرد: امسال در تاسوعا و عاشورای حسینی مردم ولایتمدار شهرستان سرخس با جمعیتی مثال‌زدنی در سوگ امام حسین علیه‌السلام عزاداری کردند.

امام جمعه سرخس افزود: شور عاشورای حسینی به صورت مضاعف در اربعین ظهور پیدا کرده است؛ قطعا حکمت الهی است که شور محرم و صفر به صورت یک نمایشگاه بین‌المللی و راهپیمایی اربعین ظهور و بروز کرده و از همه ملیت‌ها خودشان را به این راهپیمایی می‌رساند؛ امیدواریم این راهپیمایی زمینه‌ساز ظهور برای امام زمان (عج) باشد.

وی بیان کرد: مواکب حسینی در راهپیمایی بزرگ اربعین نقش مهمی برای شور و شعور این راهپیمایی دارند؛ باید برای اربعین حسینی مایه بگذاریم و در این جهانی شدن باید نقش ایفا کنیم.

حجت‌الاسلام بختیاری خاطرنشان کرد: شهرستان سرخس ۵ سال است که موکب حسینی در کربلای معلا برپا می‌کند؛ امسال هم در نزدیکی حرم امام حسین علیه‌السلام این موکب برپا می‌شود و از مردم درخواست داریم در برپایی هرچه باشکوه‌تر موکب و تامین نیازهای آن مشارکت کنند؛ حدود ۱۰ روز از زائران اربعین حسینی در این موکب پذیرایی می‌شود.

امام جمعه سرخس در ادامه به پرتاب ماهواره خیام اشاره و تصریح کرد: ماهواره خیام جدیدترین دستاورد فضایی ایران و مهم‌ترین دستاوردی است که راهبرد «ما می‌توانیم» را به عینیت تبدیل کرد؛ امروز قطعا یکی از مهم‌ترین ابزارهای اقتدار و استقلال علم است؛ این ماهواره عنایت الهی و پیشرفتی است که از سوی خدای متعال شامل حال ملت ایران شد.

وی عنوان کرد: به تعبیر سید حسن نصرالله قلب محور مقاومت ایران است؛ ایران اسلامی نقشه‌های رژیم صهیونیستی را که علیه اسلام است، نقش برآب می‌کند و کانون‌های ظلم و فساد آن‌ها را برمی‌چیند؛ ایران عزیز بازوان خود را با فناوری روز آشنا می‌کند و بیخ گوش اسرائیل محور مقاومت را سازماندهی کرده است.

حجت‌الاسلام بختیاری در ادامه با بیان اینکه دشمنان ایران اسلامی از طریق بی‌عفتی و بی‌حجابی به دنبال هرج‌ومرج در کشورمان هستند، گفت: هرجایی فرهنگ بی‌عفتی و برهنگی ترویج شود به دنبال آن ناامنی می‌آید؛ دشمنان ما می‌خواهند با ترویج بی‌حجابی و بی‌عفتی ایران ما را ناامن کنند.

امام جمعه سرخس تاکید کرد: از دستگاه قضایی درخواست داریم با شدت با عوامل فساد و نوکران دشمن و عده‌ای که قصد دارند بی‌عفتی و بی‌حجابی را در شهرستان ترویج کنند، قاطعانه با آن‌ها برخورد کند.

خطیب نماز جمعه سرخس در پایان از تمامی دستگاه‌های امنیتی و نظامی و انتظامی که امنیت را در مراسمات عزاداری دهه اول محرم در شهرستان سرخس به ارمغان آوردند، تقدیر کرد.

 

امام جمعه موقت تربت‌جام:

صنایع کوچک و متوسط به حال خود رها شده‌اند

 

به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام حبیب الله زاهدی امام جمعه موقت تربت‌جام با دعوت خود و نمازگزاران این هفته نمازعبادی و سیاسی نماز جمعه به رعایت تقوای الهی با گرامیداشت 21 مردادماه سالروز حمایت از صنایع کوچک با بیان اینکه صنایع کوچک و متوسط به حال خود رها شده‌انداظهار داشت: کشور دچار یک وضعیتی به نام شکاف متوسط است که یعنی واحدهای کوچک و متوسط به نسبت کشورهای دیگر، در ایران کم است و تمرکز دولت و مجلس عموما بر صنایع بزرگ، خصوصی دولتی و شبه دولتی بوده و صنایع کوچک و متوسط تقریبا به حال خود رها شده‌اند.

وی تصریح کرد:  راهکار اصلی توسعه صنایع کوچک و متوسط در قالب خوشه‌های صنعتی است و این خوشه‌ها باید در هر استانی بر اساس مزیت‌های نسبی، تاریخچه و سایر پارامترها رشد کند؛ برای مثال می‌توان خوشه‌های صنعتی صنایع غذایی را در خراسان گسترش داد، البته واحدهای کوچک و متوسط می‌توانند حول یک واحد بزرگ پیشران نیز شکل بگیرند.

 امام جمعه موقت تربت‌جام اظهار داشت: اگر به دنبال مردمی شدن اقتصاد، توزیع ثروت ایجاد اشتغال و رفاه و حل مشکلات مناطق محروم هستیم راهی به جز رشد واحدهای کوچک و متوسط و بخش خصوصی نداریم.

حجت‌الاسلام زاهدی خاطر نشان کرد: اگر به دنبال کم‌اثر و بی‌اثر کردن تحریم‌ها هستیم، باید از ایجاد و حمایت از تولیدات ملی و صنایع کوچک جانانه دفاع و حمایت کرد؛ این امر مستلزم امکانات و منابع است که خوشبختانه در ایران این منابع عظیم موجود است و تنها نیاز به مدیران کارآمد و لایق دارد تا بتواند آنها را به حرکت درآورد و در راه اعتلای این صنایع گام بردارد.

امام جمعه موقت تربت‌جام در پایان اظهار داشت: برای توسعه و رونق اقتصادی بر مبنای سیاستهای اقتصاد مقاومتی باید بدانیم که  با توجه به واقعیت اقتصاد ایران میبینیم سهم بنگاههای کوچک اقتصادی کاملا قابل توجه است و اگر بخواهیم این بخش از اقتصاد به رشد و شکوفایی برسد، باید نگاه ویژه‌ای به این بنگاه‌ها داشته باشیم و حمایت‌های لازم را از آن‌ها داشته باشیم.

 

امام جمعه خلیل آباد:

 

انقلاب اسلامی باعث تقویت مشارکت مردم در عرصه اجتماعی و سیاسی شد / عزاداری برای سید و سالار شهیدان از مصادیق مشارکت اجتماعی است

 

به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام علی ناهیدی، امام جمعه خلیل آباد ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه این هفته شهرستان که در محل مصلی مسجد جامع برگزار شد، اظهار داشت: رژیم صهیونیستی بار دیگر مردم شریف نوار غزه را هدف حملات هوایی خود قرار داد و در این حملات حدود ۴۴ نفر از مردم مظلوم غزه که جمعی از آنها کودکان بودند به شهادت رسیدند.

وی با بیان اینکه مقاومت مردم فلسطین با قاطعیت ادامه دارد و فلسطین اشغالی را موشک باران کردند و حدود ۱۰۰۰ موشک را بر سر اسرائیلی ها ریختند، خاطرنشان کرد: پاسخ موشکی فلسطین نشان از عزم راسخ آنها برای دفاع از خود است.

امام جمعه خلیل آباد همچنین در ادامه تصریح کرد: جهاد اسلامی و گروه های مختلف همسو و همکار شدند و فشار زیادی بر اسرائیل آورده اند و اسرائیل تن به آتش بس داد که پیروزی را از آن فلسطین کرد.

وی با بیان اینکه بعد از دوسال محدودیت های کرونا امسال عزاداری های مطلوبی داشتیم، اذعان کرد: دشمن نمی تواند این مراسم که جنبه تبیین و آگاه بخشی دارد را بر هم بزند و توطئه های زیادی برای ناامن کردن این مراسمات انجام دادند و سربازان گمنام توطئه های زیادی را خنثی کردند و داعش نیز به خنثی سازی این توطئه ها اقرار کرد.

حجت الاسلام ناهیدی با تاکید بر اینکه ۲۲ مرداد به عنوان روز تشکل ها و مشارکت های اجتماعی نامگذاری شده است، عنوان کرد: انقلاب اسلامی مشارکت مردم در مسائل اجتماعی و سیاسی نظیر حضور در انتخابات و صحنه های ملی و استکبار ستیزی را تقویت کرده است.

وی همچنین تشریح کرد: عزاداری برای سید و سالار شهیدان یکی از مصادیق مشارکت اجتماعی مردم در حوزه های مختلف است و مردم مشتاقانه در عرصه های مختلف اجتماعی و سیاسی حضور دارند.

امام جمعه سبزوار

 

قدرت جبهه مقاومت باعث شده است تا معادلات به نفع جهان اسلام تغییر کند

 

به گزارش صبح توس؛آیت الله غلامرضامقیسه امام جمعه سبزوار در خطبه های نماز جمعه سبزوار با اشاره به درگیری اخیر جبهه مقاومت با دشمن صهیونیستی اظهارداشت: در هرکدام از درگیری های اخیر که بین این دوجبهه رخ داده است بیشتر قدرت جبهه مقاومت اسلامی نمایان شده است.
وی ادامه داد : عدم توانایی گنبد اهنین در مقابله با موشک های جبهه مقاومت نیز در این حملات به وضوح مشخص شد.

وی در ادامه با بیان اینکه مذاکره زمانی موثر است که پشت آن یک مقاومت عظیم و شجاعانه ای وجود داشته باشد ادامه داد: مقاومت نسخه امتحان شده است که هر گاه از ان استفاده شده است پیروزی را در پی داشته است.
ایت الله مقیسه افزود:  یک هزار فروند موشک از سوی جبهه مقاومت به سمت اراضی اشغالی شلیک شد که این موضوع شکست مفتضحانه  در شکست ناپذیر جلوده دادن گنبد آهنین بود .
وی ادامه داد: انتقال تکنولوژی موشکی و پهپادی مقاومت فلسطین  چالش جدی  برای رژیم  صهیونیست ها تلقی می شود که رویای رژیم صهیونیستی را به باد داده است.

 

انتهای پیام/