به گزارش صبح توس؛ دکتر عباس خاشعی سیوکی، رییس دانشگاه تربت حیدریه صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: در دولت قبل تصمیم به ادغام دانشگاهها و قرار بود تربت حیدریه پردیس جنوب خراسان رضوی شود و اکنون این دیدگاه کنار رفته و با ارایه پیشنهاد به وزارت علوم و اخذ موافقت اولیه هر شهرستانی باید دانشگاههایش هم افزا بشوند

وی تصریح کرد: در شهرستان تربت حیدریه با توجه به اینکه دانشگاهها در مجاورت هم هستند این استعداد وجود دارد که هم افزا و بعنوان یک دانشگاه جامع در سطح استان مطرح شود.

رییس دانشگاه تربت حیدریه گفت: این اقدام علاوه بر هم افزایی، امکان استفاده از امکانات و تجهیزات یکدیگر را دارد و همه دانشگاهها هم دیگر را می توانند اغنا کنند، البته این موضوع نباید مانع فعالیت های عمومی دانشگاهها در حوزه های مختلف بشود.

خاشعی گفت: این دانشگاه باتوجه به طرح آمایش در دو محور اصلی کشاورزی با محوریت زعفران و صنعت و معدن با محوریت معادن غنی فعالیت دارد و امیدواریم بتوانیم با توجه به استعدادهای غنی کشاورزی و معدنی در این خطه تحول بزرگی ایجاد شود.

رییس دانشگاه تربت حیدریه افزود: در حوزه کشاورزی و زعفران، برای زعفران‌کاران از تولید کننده تا صادر کننده باید کاری کنیم که سطع زندگی آنان بهتر شود، لذا تنها پژوهشکده زعفران در تربت حیدریه باید ارتقا داده شود و تا چند سال آینده یک پژوهشکده کامل و مثمر ثمر تحویل مردم این خطه بدهیم.

وی اظهار کرد: متاسفانه برخی مسوولان علاقه ای ندارند جایگاه این پژوهشکده ها را درک کنند و این در حالی است که ما در تهران و استان از روی این پژوهشکده ها طرح ها و پروژه ها را مطرح و از آن دفاع می کنیم.

خاشعی به مشاوره رایگان توسط بسیج اساتید این دانشگاه به داتش آموزان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر هر دانش‌آموزی که می خواهد انتخاب رشته کند باید پول و هزینه پرداخت کند، لذا یکی از فعالیت های این دانشگاه مشاوره رایگان به دانش‌آموزان است که طی ۵ سال گذشته در محل مسجد جامع توسط بسیج اساتید با حضور اساتید و مشاوران انجام می شود.

وی بیان کرد: در جنوب خراسان رضوی تنها دانشگاهی هستیم که از ترم قبل ۱۰۰ درصد حضوری شد و در عرض دو ماه خوابگاه‌ها را برای حضور دانشجویان آماده کردیم.

مخالفت دانشگاه تربت‌حیدریه با انتقال پژوهشکده زعفران

رییس دانشگاه تربت‌حیدریه گفت: زمزمه‌های نازیبایی مبنی بر انتقال پژوهشکده زعفران از بوستان پیشکوه به مکان دیگری خاطر جامعه پژوهشگر دانشگاه را مکدر ساخته و امیدواریم این تصمیم هیچگاه عملی نشود.

خاشعی افزود: ایجاد و توسعه پژوهشکده که حاصل یک کار جمعی از سیو جامعه دانشگاهی و مسوولان این خطه است، قطب نخست پژوهش و فناوری در حوزه زعفران ایران است و مشابه آن در هیچ نقطه از کشور وجود ندارد.

وی گفت: از دستگاه‌های متولی ساماندهی بوستان پیشکوه انتظار می‌رود بحث انتقال پژوهشکده زعفران را از برنامه‌های توسعه‌ای خود، خارج کنند..

خاشعی افزود: تنها پژوهشکده استان هستیم که ردیف بودجه جداگانه دارد و طی یکسال اخیر طرح ها به سمت فناوری رفته و نزدیک به ۵۰ طرح پژوهشی در دست اقدام است

رییس دانشگاه تربت حیدریه بیان داشت: در پژوهشکده، کشاورزان و تولید کنندگان ماهانه دعوت می شوند و آموزش های لازم و بروز دنیا به آنها ارایه می شود و بخشی از نیروها هم داخل مزارع هستند و در ترویج و آموزش کشاورزی بخصوص حوزه زعفران بعنوان یک جهادگر فعالیت می کنند.

وی اضافه کرد: در تلاش هستیم دو هکتار زمین تحقیقاتی و ساخت استخر و گلخانه تحقیقاتی تا پایان سال راه اندازی شود، از طرفی ارقام موجود زعفران در مزرعه یک هزار متری مرغوب کشت می شود و به تولیدکنندگان هم این نوع کشت و کلکسیون ارقام نشان داده می شود.

خاشعی گفت: همچنین از بودجه دانشگاه آزمایشگاه آب و خاک و گیاه راه اندازی شده و اطلاعات لازم به کشاورزان و تولید کنندگان ارایه می شود.

انتهای پیام/