به گزارش صبح توس؛  به نقل از خبرنگار ایرنا، ابوالفضل چمندی پنجشنبه شب در نشستی با مسوولان دستگاه های اجرایی مرتبط با این موضوع در استانداری افزود: این تفاهم نامه چهارجانبه بین معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری، اداره کل آموزش فنی و حرفه ای، پارک علم و فناوری خراسان و خانه معدن استان منعقد شده است.

وی اظهار داشت: با توجه به لزوم ارتقای مهارت و نقش آن در جلوگیری از مهاجرت نیروی انسانی از مناطق مرزی کشور بویژه شهرستان های خواف و تایباد به عنوان مناطق ویژه معدنی خراسان رضوی، ایجاد چنین پردیس هایی در سالی که مزین به حمایت از اشتغال دانش بنیان است، اقدامی موثر به شمار می رود.

وی بیان کرد: تامین نیروی بومی کارآمد و متناسب با ظرفیتهای اقتصادی منطقه از مهمترین وظایف سازمان آموزش فنی و حرفه ای است که هفته قبل با حضور معاون سازمان فنی و حرفه ای در اولین جلسه شورای مهارت استان مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، در این نشست به طور همزمان ۲۱ مرکز آموزشی دولتی و غیردولتی به صورت ویدئوکنفرانس با حضور فرمانداران شهرستانهای خراسان رضوی افتتاح شد و مدیران تعدادی از مراکز آموزشی موفق در طرح آموزش در محیط کار واقعی مورد تجلیل قرار گرفتند.

مجموعه معدنی سنگ‌آهن سنگان خواف با یک میلیارد تن ذخیره یکی از ۱۰ معدن بزرگ سنگ‌آهن در جهان و تامین‌کننده خوراک اولیه برای تولید ۱۷.۵ میلیون تن کنسانتره، ۱۵ میلیون تن گندله و پنج میلیون تن سنگ‌آهن در ایران است.

مجموعه کانسارهای سنگان با ۳۰ درصد ذخایر سنگ‌آهن کشور در گستره‌ای به طول ۲۲ کیلومتر و عرض ۱۰ کیلومتر در ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی مشهد، ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر خواف و ۱۸ کیلومتری شمال شرقی سنگان در جنوب شرقی خراسان رضوی و نزدیک مرز افغانستان قرار دارد. 

بارزترین ویژگی‌های این معادن سنگ‌آهن امکان فعالیت‌های معدنکاری در طول ۱۲ ماه سال، وجود ماده معدنی در سطح زمین، کاهش هزینه‌های استخراج و معدنکاری و وجود عناصر نادر خاکی است که با مشارکت بخش‌ دولتی و سازمان توسعه و نوسازی صنایع و معادن ایران (ایمیدرو)، فولاد سنگان، مجموعه اپال پارسیان، شرکت فراگیر توسعه سناباد و تعدادی دیگر از شرکت‌های بزرگ معدنی ایران الگوی موفق سرمایه‌گذاری و نمونه بسیار خوبی برای سایر نقاط کشور است.

دسترسی به محل کانسارهای سنگ‌آهن سنگان از ۲ مسیر آسفالته مشهد، تربت‌حیدریه، خواف، سنگان و مشهد، فریمان، تربت‌جام، تایباد و سنگان امکان پذیر بوده و معادن سنگ آهن در ۱۸ کیلومتری سنگان از طریق جاده اختصاصی آسفالته با سنگان، خواف و تایباد در ارتباط است و خط آهن سراسری که از تربت‌حیدریه به سوی هرات در افغانستان در حال احداث می‌باشد از جنوب سایت معدن سنگان عبور می‌کند.

مرکز شهرستان ۱۵۰ هزار نفری خواف با ۱۲۳ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان در فاصله ۲۶۷ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.

  •