محسن رضائی  کارشناس قرآن و عترت دانشکده علوم پزشکی تربت‌جام در گفت‌وگو با «صبح توس» با بیان اینکه احیا امر به معروف و نهی از منکر هدف اصلی نهضت عاشورا است اظهار کرد: امام حسین (ع) درخصوص هدف واقعه کربلا می‌فرمایند: « لِطَلَبِ إلاصلاحِ فی أُمَّةِ جَدّی، أُُریدُ أنْ آَمُرَ بالمَعروفِ و أنهی». یعنی تکلیف است که انحرافات جامعه را در ایام محرم اصلاح کنیم. به معروف‌ها امر کنیم و از منکر نهی کنیم.

وی تصریح کرد: امام حسین (ع) با خون خود و خانوادهاش بذر آزادگی و عزت را در بستر تاریخ افشاند و این نخستین حرکت عملی است که باید از نهضت عاشورا و امام حسین (ع) بگیریم. بنابراین پایبندی به عزت و آزادگی در رفتار، منش و زندگی روزمره و در تعاملات اجتماعی باید در اولویت باشد. علما باید با رفتار عملی خود حقایق قیام عاشورا را برای مردم بازگو کنند.

کارشناس قرآن و عترت دانشکده علوم پزشکی تربت‌جام اظهار داشت: یادآوری و تاکید بر اهداف قیام امام حسین (ع) بسیار مهم است چراکه امام حسین (ع) درخصوص هدف واقعه کربلا می فرمایند: «لطلب اصلاح امت جدی و ارید ان آمر بالمعروف و النهی عن المنکر». یعنی تکلیف است که انحرافات جامعه را در ایام محرم اصلاح کنیم. به معروف ها امر کنیم و از منکر نهی کنیم. امام حسین (ع) نیز بر احیای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه و اصلاح جامعه براساس آن تاکید دارند.

رضائی خاطر نشان کرد: معمولا از امر به معروف و نهی از منکر غفلت می شود. امر به معروف به هر قیمتی و نهی از منکر به هر قیمتی باید صورت گیرد. مهمترین معروف واجبات است و مهمترین منکر محرمات هستند و این همان چیزی است که امام حسین (ع) بر اساس آن قیام کرده است و در جای جای حرکت خود از مدینه تا شام از مدینه تا کوفه و کربلا بر آن تاکید می کند.

وی در پایان اظهار داشت: حیات جامعة اسلامی به حساسیت مردم نسبت به احكام خدا ونظارت عمومی در امور والیان و مسئولان و مردم عادی است. از این رو امام حسین ـ علیه السّلام ـ با درك موقعیت حساس جامعه كه روز به روز از سنت رسول خدا فاصله می‎گرفت، پرچم امر به معروف و نهی ازمنكر را علم كرد و در این راه جان خود و اطرافیانش را به خطر انداخت و برای همیشه و به همگان آموخت كه سكوت در برابر ظلم، بدعت، انحراف، گناهی بزرگ و قیام علیه آنها بالاترین درجه امر به معروف و نهی از منكر است. حال پیروان فرهنگ عاشورا، با الهام از عاشورا باید نبض پرحركت جامعه اسلامی باشند و نسبت به جریان امور و وضعیت فرهنگی و سیاسی حساسیت نشان دهند و با حضور دائم در میدان امر به معروف و نهی از منكر، عرصه را بر فساد آفرینان تنگ سازند.

انتهای پیام/