احسان یاوری پژوهشگر تاریخ تشییع در گفت‌وگو با صبح توس؛ با اشاره به اینکه واقعه عاشورا یک جریان است که مناسبات روزمره زندگی ما با آن قابل تطبیق است اظهار داشت: تمام شئونات زندگی بشر برای موفقیت و در مسیر الهی قرار گرفتن باید متناسب با رفتار امام حسین در این واقعه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه نام گذاری دهه اول عاشورا به نام افراد مختلف از یاران امام حسین علیه السلام افزود: در رفتار هر کدام از این بزرگواران ویژگی خاصی نهفته است که باید این مهم را با رفتار خود در مناسبات اجتماعی تطبیق دهیم وبه سمت ان حرکت کنیم.

این پژوهشگر تاریخ تشییع با بیان اینکه شب اول ماه محرم در رقای حضرت مسلم به نوحه سرایی میپردازند تاکید کرد: اینکه داستان حضرت مسلم تا این حد مهم وقابل تاکید است نیابت ایشان از ولی زمان خود بود .
وی ادامه داد: مسلم به عنوان نائب امام به کوفه رفت ومتاسفانه کوفیان نائب امام خود را تنها گذاشته و سبب شهادت امام حسین در چند روز آینده شدند.
یاوی افزود: در حال حاضر ما باید با درس گرفتن از این نکته پشتیبانی از ولایت فقیه را به عنوان نائب عام امام زمان در نظر داشته باشیم تا به بلای کوفیان دچار نشویم.

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلاتی که امروز در زندگی اجتماعی ما دچار ان هستیم موضوع غیرت دینی و عفاف است ادامه داد: در این خصوص  امام حسین علیه السلام در برپایی خیام خود در صحرای  کربلا با قرار دادن خیمه زنان در امن ترین جا ودور از دسترس ترین نقطه نسبت به دشمن بر موضوع عفاف تاکید می کند.
یاوری در ادامه با بیان اینکه حوادث عاشورا همواره بحثی زنده، حیات‌بخش و حرکت‌آفرین در زندگی است تصریح کرد: با توجه به تعالیم عاشورایی بود که امام خمینی  استقرار حکومت اسلامی را به عنوان یک اصل در زندگی اجتماعی تلقی کرد و دست به قیام زد وامروز ما نتایج این حرکت را می بینیم.

  یاوری ادامه داد ویژگی هایی نظیر فداکاری و ایثار، صبر و استقامت، شهادت و شجاعت، تعهد و مسؤولیت، صداقت و وفاداری، که امروز به عنوان ارزش های اجتماعی از انها یاد می‌شود در یک روز به اوج خود رسیده و ظهور وبروز یافته ابراز داشت:با نگاه به عاشورا  ما قاطعیت در راه هدف، دفاع از امامت و ولایت، دفاع و پاسداری از دین و ارزش‌ها، تولی و تبری، ستیز با ستم و ستمگران، را یاد خواهیم گرفت.

انتهای پیام/