به گزارش صبح توس؛ علی‌اکبر کی‌پور معاون استاندار و فرماندار ویژه تربت‌حیدریه ظهر امروز در آیین اجلاس سالیانه اتحادیه صنف تاسیسات مکانیکی ساختمان تربت‌حیدریه که به مناسبت هفته صنعت و معدن برگزار شد، افزود: هدف از اجرای طرح که با کمک اتاق اصناف برنامه‌ریزی و از هفته آینده اجرا می‌شود، معرفی اصناف به شهروندان است.

وی گفت: بر این اساس هر اتحادیه به مدت یک هفته فرصت خواهد داشت تا در قالب برپایی نمایشگاه، انجام تبلیغات در رسانه‌های رسمی، محلی و شبکه‌های اجتماعی ضمن معرفی خود، خدمات یا کالاهایش را با تخفیف عرضه و در فضای اقتصادی و اجتماعی شهر، پویش و رونق اقتصادی، ایجاد کند
.
رییس اتاق اصناف تربت‌حیدریه نیز گفت: اکنون 13 هزار واحد صنفی در قالب ۴۲ اتحادیه و در چهار بخش توزیعی، خدماتی، تولیدی و خدمات فنی به شهروندان این شهرستان خدمت‌رسانی می‌کنند.

رضا تقی‌نژاد با بیان اینکه این واحدهای صنفی برای 27 هزار نفر اشتغال ایجاد کرده‌اند، افزود: ۴۶ درصد اصناف در بخش توزیعی، ۲۴ درصد در بخش تولیدی، ۱۸ درصد در بخش خدمات فنی و ۱۲ درصد در بخش خدمات فعالیت دارند.

وی گفت: طرح پویش و رونق اقتصادی در راستای معرفی اصناف دارای پروانه کسب به شهروندان و آشنایی آنها با حقوق مصرف کننده است و امیدواریم در صورت موفقیت، به سایر شهرستان‌های استان نیز تسری پیدا کند.

رییس اتحادیه صنف تاسیسات مکانیکی ساختمان تربت‌حیدریه نیز گفت: اتحادیه صنف تاسیسات مکانیکی ساختمان تربت‌حیدریه از سال ۷۹ کار خود را با ۵۱ عضو آغاز و اکنون با ۱83 عضو در قالب ۱۲ رسته کسبی مشغول خدمت به مردم است.

سیدعلیرضا صادقی افزود: این رسته‌های کسبی شامل لوله بازکنی و تشخیص ترکیدگی لوله، لوله‌کشی آب و فاضلاب، خدمات نصب و اجاره داربست فلزی، لوله‌کشی گاز و نصب لوازم گازسوز، نصب و تعمیر سیستم‌های حرارتی و برودتی و تهویه متبوع به جز سردخانه، نصب و تعمیر لوازم حرارت مرکزی، نصب و تعمیر لوازم گازسوز یا تاسیسات مکانیکی ساختمان، خرده فروشی لوازم شوفاژ و تهویه متبوع و خدمات تصفیه آب است.

وی گفت: یکی از مهمترین چالش‌های کنونی اتحادیه که همکاران ما در رسته لوله‌کشی گاز از بهمن پارسال با آن مواجه شده‌اند، آن است که بر اساس مصوبه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، قانون محدودیت جغرافیایی پروانه کسب که پیشتر قایم به شخص، شغل و مکان بود، برداشته شده‌است.

نایب رییس اتاق اصناف تربت‌حیدریه افزود: بر این اساس یک پیمانکار دارای پروانه کسب قادر خواهد بود علاوه بر شهری که در آنجا برایش پروانه فعالیت صادر شده، در دیگر شهرهای استان نیز به فعالیت بپردازد.

صادقی گفت: اهمیت این مشکل زمانی بیشتر مشخص می‌شود که همگان بدانند به عنوان نمونه اگر شرکتی در این خطه مرتکب تخلفی شود و فرد حقیقی یا حقوقی از این پیمانکار شکایتی به اتحادیه کند، چون فاقد پرانه کسب ما هستند، نمی‌توانیم از حقوق مصرف کننده دفاع کنیم.

انتهای پیام/