وحید احمدی، مدیر شبکه دامپزشکی خلیل آباد در گفتگو با خبرنگار صبح توس؛ اظهار داشت: بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک که با عنوان PPR نیز شناخته می‌شود، یک بیماری کشنده حاد با واگیر بسیار بالا است که نشخوارکنندگان کوچک را درگیر می‌کند.

وی با بیان اینکه این بیماری علائمی نظیر تب، ترشحات چشم و بینی، تورم دهان، اسهال، ذات الریه همراه با سختی تنفس بوده که گاهی منجر به مرگ نیز می‌شود، دارد، خاطرنشان کرد: اگر این بیماری در سطح واحدهای دامی و مراتع کنترل نشود می تواند در صورت بروز خطر بالقوه ای برای صنعت دامپروری و حیات وحش کشور تلقی شود.

مدیر شبکه دامپزشکی خلیل آباد همچنین ادامه داد: این بیماری قابل انتقال به حیوانات حیاط وحش بوده و به همین دلیل مایه کوبی در واحد هایی که در مجاورت حیات وحش قرار دارند از اولویت های مهم و اول  شبکه دامپزشکی شهرستان خلیل آباد است.

وی تصریح کرد: این اداره در راستای وظایف و سیاست های محوله، اجرای عملیات واکسیناسیون رایگان گوسفند و بز علیه بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک یا ppr و بروسلوز بره و بزغاله را در مناطق دارای تجمع دام سبک با پوشش حداکثری و همچنین مناطق کانون بیماری بروسلوز دامی و انسانی آغاز کرده است.

احمدی با تاکید بر اینکه دامپزشکی همواره در کنترل و پیشگیری از بیماری دامی و مشترک بین انسان و دام، بیشترین و مهمترین جایگاه را دارد، اذعان کرد: از ابتدای سال جاری بیش از 50 هزار راس گوسفند و بز به صورت واکسیناسیون رایگان علیه بیماری نشخوارکنندگان کوچک در قالب 2 اکیپ واکسینه شدند.

وی در پایان با بیان اینکه دامداران در صورت بروز بیماری، برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری باید از جابه جا کردن دام اکیداً خودداری کرده و دام و دامداری را قرنطینه کنند، عنوان کرد: هرگونه انتقال و جابجایی دام جهت جلوگیری از اپیدمی شدن بیماری باید با هماهنگی شبکه دامپزشکی شهرستان صورت گیرد و از انتقال دام بدون هماهنگی جدا خودداری کنند.

انتهای پیام/