به گزارش صبح توس؛ علی‌اکبر کی‌پور معاون استاندار و فرماندار ویژه تربت حیدریه صبح امروز در حاشیه بازدید از معادن و کارگاههای عقیق بایگ اظهار کرد: عقیق تربت حیدریه بهترین خاصیت رنگ‌پذیری  را در سطح کشور دارد و به رنگ‌های طبیعی مختلفی مثل سفید و قرمز یافت می‌شود و با توجه به اهمیت موضوع و جلوگیری از خام فروشی این محصول سودآور، باید مراکزی تخصصی برای آموزش، تولید و عرضه ایجاد شود

وی بیان کرد: سنگ‌های عقیق این منطقه بیشتر در سطح تپه‌ها پراکنده هستند و گاهی به‌صورت رگه‌ای در داخل سنگ سخت بازالت قرار دارد که باید با دستگاه‌های مکانیکی استخراج صورت گیرد.

کی‌پور افزود: منطقه بایگ تربت حیدریه موقعیت مناسبی از نظر ظرفیت و تنوع ذخایر معدنی دارد و از مشهورترین معادن آن می‌توان به معدن طلا، عقیق و گرانیت اشاره کرد.

فرماندار تربت حیدریه گفت: سنگ عقیق خاصیت درمانی دارد و در طب سنتی گفته‌شده که سنگ عقیق برای تسکین درد و گرفتگی‌های عضلانی مناسب است، هم‌چنین به‌واسطه زیبایی‌اش در ساخت زیورآلات، کیف، تسبیح، مبلمان استفاده می‌شود.

علی محمدی رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تربت حیدریه گفت: در شهرستان تربت حیدریه  بیش از 100 نفر در حوزه تراش سنگ عقیق با هدف جلوگیری از خام فروشی فعال هستند.

وی اظهار داشت: سنگ عقیق با توجه به زیبایی و خاصیت درمانی‌اش می‌تواند به‌عنوان یک محصول تجاری مورد توجه قرار گیرد و با رونق گوهرتراشی، علاوه بر ایجاد فرصت شغلی در حوزه صنایع دستی، سالانه گردشگران زیادی را روانه این شهرستان خواهد کرد.

محمدی گفت: تماشای مراحل استخراج سنگ، تراش و رنگ‌آمیزی آن جذابیت بالایی دارد و یک جاذبه گردشگری محسوب می‌شود و قابلیت برگزاری تورهای گردشگری ژئوتوریسم را دارد.

انتهای پیام/