علی مردان خزایی مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار در گفت‌وگو با صبح توس؛ در رابطه با مزیت های کشت گیاهان دارویی گفت: کاشت گیاهان دارویی و تولید و فراوری آن می‌تواند به عنوان یک ضرورت ملی و در چارچوب یک برنامه مشخص و جامع، خودکفایی دارویی ،اشتغال و توسعه بخش کشاورزی را بدنبال داشته باشد.

وی در ادامه افزود: کاشت و توسعه گیاهان دارویی در رشتخوار به عنوان منطقه ای که دچار خشکسالی و محدودیت منابع آبی است، می‌تواند جایگزین مناسبی برای گیاهان پرآب طلب باشد و در صرفجویی در مصارف آب بخش کشاورزی کمک شایانی به  این بخش داشته باشد.

کشت 900 هکتاری زیره سبز و زیره دیم در رشتخوار

خزایی در ادامه با تاکید بر اینکه مجموعه جهاد کشاورزی شهرستان رشتخوار یکی از اولویت های کشت، توسعه و آموزش خود را به بخش کشت گیاهان دارویی اختصاص داده است، یادآور شد: در سال زراعی جاری گیاهان دارویی چون زیره سبز آبی به میزان ۳۰۰ هکتار و زیره سبز دیم ۶۰۰ هکتار در سطح شهرستان به کشت این گیاهان دارویی تعلق گرفته است. 

وی در تکمیل مطلب افزود: همچنین طی سال‌های  گذشته زیره سیاه  (خزانه) در سطح ۳ هکتار و پنیرک نیم هکتار، سیاهدانه یک  هکتار و چای ترش در سطح نیم  هکتار کشت کار گردیده است.

مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار در رابطه با تسهیلات تعلق گرفته در بخش کشت گیاهان دارویی گفت: در راستا توسعه و کشت گیاهان دارویی علاوه بر برگزاری کلاس های آموزشی، تا کنون۳/۴ میلیارد ریال تسهیلات کم بهره به متقاضیان این بخش تعلق و پرداخت شده است.

نقی پور مسئول باغبانی اداره جهاد کشاورزی رشتخوار در رابطه با کشت گیاهان دارویی بیان داشت: نکته ای که در کشت گیاهان دارویی دارای اهمیت زیاد است موضوع پرورش این گونه ها به خاطر محافظت و نگهداشت آسان، مصرف اندک آب، ارزش اقتصادی بالا قابلیت کشت در اراضی کوچک است که مورد استقبال کشاورزان قرار دارد. در راستای توسعه کشت گیاهان دارویی مناسب شرایط آب و هوایی در منطقه رشتخوار علاوه بر ارائه تسهیلات کم بهره، مشاوره کشت و کلاس های آموزشی و ترویجی توسط جهاد کشاورزی در روستاهای مستعد برگزار شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: با توجه به توسعه کشت گیاهان دارویی در شهرستان، صنایع تبدیلی ( تولید عرقیات، اسانس گیری و بسته بندی) و تکمیل زنجیره تولید این محصول می تواند نقش مهمی در ایجاد اشتغال و درآمد زایی داشته باشد.

انتهای پیام/