به گزارش صبح توس؛ به نقل از خبرگزاري صدا وسيما به نقل از روابط عمومی راه آهن جمهوری اسلامی ایران، این دیدار برای گفتگو با مقامات ایرانی درباره از سرگیری روند بازسازی و تکمیل قطعه سوم خط آهن خواف- هرات و آماده سازی این مسیر برای تردد قطار انجام شد.
سید میعاد صالحی در این دیدار گفت: بر مبنای سیاست های دولت سیزدهم و دیپلماسی حمل و نقل که در این دولت اتفاق افتاده است، طی چند ماه اخیر، تفاهم های بسیار خوبی با کشورهای همسایه انجام شده است.
وی با بیان اینکه از همکاری با کشور افغانستان استقبال می‌کنیم افزود: اگر کشور افغانستان آماده همکاری بلند مدت و تفاهم عملی با کشورمان باشد ما نیز آمادگی خود را برای این کار اعلام می‌کنیم.
مدیرعامل راه آهن همچنین بر وجود عزم و اراده برای راه‌اندازی خط آهن خواف- هرات، برداشتن گام های عملیاتی، مشخص کردن الزامات و نحوه بهره برداری از این مسیر، نحوه تامین مالی توسط شرکت‌های ایرانی و بازگشت سرمایه و بهره‌برداری از معادن و نیز تضمین امنیت سیر در این مسیر از سوی کشور افعانستان تاکید کرد.
دکتر صالحی خاطرنشان کرد: کشور ایران و افغانستان مزیت‌های بسیار زیادی دارند اما از این مزیت‌ها به درستی استفاده نشده و از عقب ماندگی کشور های ما، دشمنان خوشحال می شوند.
شرافت رئیس راه‌آهن افغانستان نیز ضمن ابراز تسلیت و همدردی بابت سانحه اخیر قطار مسافری مشهد- یزد گفت: حکومت افغانستان از ارتباط با کشور ایران استقبال می کند.
وی خواستار همکاری مسئولین مجموعه وزارت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران برای بازسازی و تکمیل هرچه سریعتر قطعه سوم خط آهن خواف- هرات و آغاز دوباره برنامه های آموزشی و فنی برای پرسنل راه آهن افغانستان شد.
گفتني است احداث قطعه سوم خط آهن خواف- هرات از ایستگاه مرزی شمتیغ تا روزنک به طول ۷۲ کیلومتر، بر عهده کشور ایران بود که پس از افتتاح این خط، در جریان تحولات سیاسی در کشور افغانستان، بخش زیادی از ساختمان و علائم و تجهیزات این مسیر تخریب شده است.