به گزارش صبح توس؛ آیت الله سید احمد علم الهدی روز سه‌شنبه در دومین همایش ملی "تربیت کنشگر مقابله با سقط جنین" در مشهد افزود: گاهی اوقات آمار ازدواج کمتر از طلاق است، ازدواج مساله حساسی است و عامل بالا رفتن سن ازدواج، فرهنگی است و کاهش ازدواج در بین جوانها ریشه اصلی آن مسایل اقتصادی، اشتغال و مسکن نیست.

وی ادامه داد: فرهنگ زندگی خانوادگی به صورتی درآمده که سطح هزینه و مصرف در کانون زندگی خانوادگی افزایش یافته و بالا رفتن سطح مادی زندگی از نظر هزینه و مصرف مشکلات زیادی را به وجود آورده است.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: بزرگترین مشکل در ازدواج جوانها این است که باید برای ازدواج، مسکن، خودرو و تمام امکانات یک زندگی مستقل فراهم شود تا ازدواج کنند که این فرهنگ، بزرگترین آفت ازدواج در جریان زندگی اجتماعی است.

علم الهدی با بیان این که در مساله جمعیت این که در کشور وابسته به پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) برخی دست به این جنایت ناهنجار سقط جنین دست می‌زنند باعث ننگ است.

وی ادامه داد: موضوع جمعیت، در امت اسلام به عنوان یک اصل مطرح بوده است و این که جامعه و یک کشور به نام پیامبر(ص) تشکیل دهیم و برخلاف سیاست اعلام شده آن حضرت اقدام کنیم بزرگترین ننگ برای ما در برابر آن حضرت است.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: با وجود کارهایی که برای مقابله با سقط جنین انجام شده است شاهد کاهش آمار نیستیم و مایه تأسف است که نه تنها این بلای خانمانسوز براندازی نشده بلکه کاهش هم نیافته است.

علم الهدی افزود: در خراسان رضوی هم با این که عرصه پزشکی این استان از اساتید متدین تشکیل شده و مدیریت‌ها هم دست این گونه افراد است با این وجود باز  هم شاهد کاهش آمار سقط جنین نیستیم و باید دلایل آن بررسی و راه مقابله پیدا شود.

وی ادامه داد: سقط جنین جنایت ناهنجاری است که انسان با دست خود انسانیت را براندازی می‌کند و هیچ عذری در این زمینه موجه نیست وقتی خدای متعال در قرآن می فرماید فرزندان خود را از ترس تنگدستی به قتل نرسانید.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: مساله جمعیت تنها مساله آینده نگری نیست بلکه نیاز امروز نیز هست و اگر بنا بود ازدواج برای انسان در سنین بالاتر باشد خدای متعال گرایش جنسی را در سنین پایینتر در جوانها قرار نمی‌داد.

علم الهدی افزود: بلوغ جنسی با بلوغ اقتصادی باید همراه باشد گرچه بلوغ اقتصادی شرط تشکیل زندگی خانوادگی نیست و اگر غیر از بلوغ جنسی برای تشکیل خانواده شرط دیگری لازم بود خداوند آن را در جریان آفرینش انسان قرار می‌داد.

اجرایی نشدن بخشهای مختلف قانون جوانی جمعیت

رییس کل دادگستری خراسان رضوی هم در این همایش گفت: آبان ماه پارسال قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به تصویب رسید اما هنوز خیلی از بخش‌های آن اجرایی نشده است.

 غلامعلی صادقی افزود: محور اصلی اجرای قانون دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند و این قانون وظیفه سنگینی را روی دوش دانشگاههای علوم پزشکی گذاشته است.

وی اضافه کرد: امیدواریم هرچه سریعتر اجرایی شدن بخش های مختلف این قانون با جدیت پیگیری شود زیرا با اجرای آن بسیاری از راه‌های سقط جنین بسته خواهد شد.

رییس بسیج جامعه پزشکی هم گفت: از جمله موضوعات محوری رویداد ملی تربیت کنشگر مقابله با سقط جنین آمار و وضعیت جمعیت و سقط جنین، عوارض جسمی و روحی سقط، سقط و تعارض آن، مسائل اعتقادی و اخلاق حرفه ای، شبکه مسائل منتهی به سقط، شیوه شناسایی و حمایت از مادران متقاضی سقط و اقدامات فرهنگی و آموزشی مقابله با سقط است.

دکتر محسن ذاکریان افزود: این رویداد ملی با هدف تربیت کنشگر برای کاهش آمار سقط جنین، تا پنجم خردادماه ادامه دارد و در طی این مدت، ۲۰ ساعت دوره آموزشی برای شرکت کنندگان برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: امیدواریم این رویه در کل کشور به‌ خوبی دنبال شود تا شاهد سقط جنین سالم در هیچ کجای کشور نباشیم.