به گزارش صبح توس؛ به نقل از ایسنا، مجتبی قائمی  در نشست تخصصی و مطالعاتی بررسی مخاطرات کاهش جمعیت که در محل کتابخانه عمومی مهر ۱۴ معصوم برگزار شد، افزود: متاسفانه فرزندآوری در کاشمر کاهش چشم‌گیری داشته است.

وی با بیان اینکه طی ۲۰ سال اخیر نرخ باروری روند کاهشی داشته، عنوان کرد: از نظر نرخ باروری کلی جمعیت کاشمر شانزدهمین شهرستان بین شهرستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد است و شهرهای تایباد، خواف، باخرز و سرخس به ترتیب در رده‌های اول تا چهارم قرار دارد.

رئیس مرکز بهداشت و درمان کاشمر بیان کرد: متأسفانه شهرستان‌های کاشمر، خلیل‌آباد و بردسکن از نظر زادآوری چون زیر ۲.۵ نفر هستند، در وضعیت قرمز قرار دارند.

وی اظهار کرد: علی‌رغم اینکه شهرهایی مانند تایباد، باخرز و خواف از نظر اقتصادی وضعیت خوبی ندارند اما فرزند بیشتری می‌آورند؛ هر خانم تایبادی در سال ۹۹ حدود ۳.۲ بچه به دنیا آورده، در صورتی که این آمار برای هر خانم در کاشمر ۱.۸ فرزند بوده است.

قائمی گفت: طی پنج سال گذشته از سه بچه به ۲ بچه رسیده‌ایم. شاید کاهش یک فرزند عدد بزرگی نباشد اما در درازمدت اثرات بسیاری خواهد گذاشت.

وی به وضعیت بعد خانوار و اینکه هر خانواده چند نفر هستند نیز اشاره کرد و افزود: در حال حاضر بعد خانوار از ۳.۳ به ۳.۲ رسیده و اعضای خانواده روز به روز کمتر و خانواده‌ها کوچک‌تر شده‌اند.

رئیس مرکز بهداشت و درمان کاشمر ادامه داد: طلاق ثبت شده کاشمر در سال ۹۵ حدود ۵۳۲ واقعه بوده که این آمار در سال ۹۹ به ۵۳۷ واقعه رسیده است. همچنین ازدواج ثبت شده در سال ۹۵ حدود ۱۸۰۴ واقعه بوده که در سال ۹۸ این تعداد به ۱۳۲۵ مورد کاهش یافته است. البته در سال ۹۹ با افزایش ۳۰۰ موردی مواجه بودیم که امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.

وی از افزایش میانگین سنی ازدواج بین خانم‌ها و آقایان خبر داد و گفت: نسبت به ۱۰ سال قبل یک سال به سن ازدواج خانم‌ها و آقایان اضافه شده است.

قائمی با اشاره به اینکه در سال ۹۹ میانگین سنی زوج ۲۷.۸۶، زوجه ۲۱.۷۶ و زوجین ۲۴.۸ بوده است، تصریح کرد: نرخ موالید کاشمر در سال ۹۵ حدود ۳۸۵۶ مورد بوده که در سال ۹۹ این آمار به ۲۵۳۱ مورد کاهش یافته و عملا در این مدت ۱۳۰۰ کودک کمتر به دنیا آمده است. هر چند در سال‌های ۸۸ و ۸۹ بیشترین میزان ازدواج را داشته‌ایم اما به مرور این آمار رو به کاهش است.

وی افزود: در حال حاضر ۱۰ درصد جمعیت کشور پیر و بالای ۶۵ سال هستند که این آمار در کاشمر ۱۰.۵ درصد است. در سال ۱۴۰۰ حدود ۷۷.۲۷ درصد زنان ۱۵ تا ۴۹ سال و ۶۷.۱۴ درصد زنان ۱۰ تا ۴۹ سال دارای همسر بوده‌اند.

انتهای پیام/