به گزارش صبح توس؛ امیر دایی صراف، فرماندار کاشمر شب گذشته در نشست شورای اداری شهرستان که در محل سالن همایش های فرمانداری برگزار شد، با اشاره به طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها اظهار داشت: به منظور عدالت در توزیع سرمایه های کشور و جلوگیری از هدررفت منابع و اصلاح شیوه اختصاص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی به نفع مردم و دهک های کم برخوردار، مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه 1401 دولت را موکلف کرد که نسبت به اصلاح تخصیص ارز ترجیحی اقدام کند.

وی با بیان اینکه دولت ساز و کاری طراحی کرد و این اقدام شجاعانه را رقم زد، خاطرنشان کرد: اقناع افکار عمومی درباره ضرورت، اهداف، برنامه ها و نتایج مثبت طرح در این شرایط بسیار حائز اهمیت است و اعتمادسازی و اطمینان بخشی به جامعه هدف در خصوص حمایت های یارانه ای دولت باید در دستور کار باشد.

فرماندار کاشمر با تاکید بر اینکه تمرکز بر شرایط بحرانی غذا در جهان و دورنمای مخاطره آمیز امنیت غذایی در کشور، دولت را مجاب کرد تا نسبت به موضوع اصلاح ساختار ارز ترجیحی ورود کند، تصریح کرد: 30 درصد پایه غذای کشور در اوکراین وجود دارد و جنگ اوکراین سبب شده که بین 20 تا 30 درصد تورم در کشورهای اروپایی ایجاد کند و منطق این را می گفت که ما به سمت اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی برویم.

وی با اشاره به اینکه مفسده آمیز بودن ارز ترجیحی از دیگر دلایلی بود که دولت به اصلاح ساختار آن ورود پیدا کرد، اذعان کرد: جلوگیری از قاچاق کالاهای یارانه دار از دیگر اهداف اصلاح ساختار ارز ترجیحی بود؛ قیمت مرغ در دنیا ۲.۵ دلار و گوشت ۸ دلار است که این قیمت با ارز نیمایی مطمئنا تفاوت زیادی با ایران داشت و مرغ و روغن کشور که با قیمت یارانه ای به مردم داده می شد به کشورهای همسایه قاچاق می شد.

دایی صراف با تاکید بر اینکه رعایت قشر مستضعف و ضعیف و مقابله با فقر مطلق از اهداف پیش روی طرح اصلاح ساختار یارانه است، عنوان کرد: اصلاح نظام پرداخت یارانه ها یک طرح ملی و مورد تایید همه ارکان حاکمیت است که هر شخصی بر اساس فرضیات ذهنی خود این مسئله رو مطرح می کنند.

وی با بیان اینکه آشفتگی در بازار مردم را بیشتر از گرانی آزار می دهد، تشریح کرد: هر روز نشست هماهنگی در این خصوص برگزار می شود که تمام تحرکات بازار در لحظه رصد و بررسی می شود.

فرماندار کاشمر با اشاره به اینکه هیچ کمبودی در ارزاق عمومی مردم و کالاهای اساسی بازار کاشمر وجود ندارد و حتی بیشتر از نیاز مردم به شهرستان حمل شده است، بیان کرد: دولت مدیون مردم است ولی آستانه صبر و تحمل مردم پایین آمده و مدیران و کارکنان نیز تکریم ارباب رجوع را در دستور کار قرار دهند.

انتهای پیام/