به گزارش صبح توس؛ وقتی پای صحبت دست اندرکاران و مسئولان می نشینی، هر کسی توپ را به زمین طرف مقابل می اندازد، اما هر چه که بوده نتیجه اش آنچه که امروز می بینیم شده و آن این است: صنعت ابریشم کشی بایگ تربت حیدریه حالش خوب نیست و تا این لحظه با کمک الکتروشوک نفس می کشد.

از مجموع 2500 کارگاه ابریشم کشی بایگ در تربت حیدریه که تا سه دهه قبل 70 درصد نخ ابریشم ایران را تولید می کردند، تنها نزدیک به 400 واحد اگر بشود اسمش را کارگاه گذاشت، فعال است که البته آنها هم نفس های آخر را می زنند.

درآمد ساليانه 50 ميليون ريالي هر پيله كار

غالبا از هر پنج کیلو پیله به طور متوسط 2 کیلوگرم نخ بدست می آید که بر فرض اینکه کارگاه ها هر روز فعال باشند در روز باید 800 کیلوگرم تولید شود که در عمل این طور نیست، زیرا کارگاه ها در ماه شاید 10 تا 20 روز فعال هستند.

هر کارگر باید از ساعت سه صبح کارش را آغاز کند که معمولا تا ساعت 12 ظهر ادامه می دهد و الان که وقت کار است پیله کاران اگر خیلی تلاش کنند شاید در سال 50 میلیون ریال نصیبشان شود.

درد و رنج نوغانداران بايگ زماني بیشتر مي شود كه بدانيم فصل كار پيله وران منطقه به طور غالب از 20 فروردين آغاز و به طور معمول سه ماه بيشتر نيست و با فرض توزيع پيله خوب، اين زحمت كشان فقط سه ماه از سال شاغل هستند و بقيه ايام را بايد به دنبال شغل هاي كاذب باشند يا با كمك واسطه ها خود را با پيله خارجي وارداتي مشغول نگه دارند.

کمبود مواد اولیه نفس های صنعت ابریشم کشی را به شماره انداخت

علی اکبر مختاری رییس شورای شهر بابگ که خود کارگاه ابریشم کشی دارد در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار ما نخستین مشکل ابریشم کشان را کمبود مواد اولیه یا همان پیله عنوان کرد و افزود: تا اواخر دهه ۷۰ تخم نوغان در ایران تولید می شد که بدلیل آلودگی تخم نوغان(واریته) این تخم از خارج و از کشورهای چین و آسیای میانه وارد می شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر توان تولید تخم نوغان در کشور پایین است و همان مقدار تولید شده در شهرستان تربت حیدریه و استان گیلان پاسخگوی نیاز کشور نیست.

مختاری گفت: نژاد اصلی تخم نوغان ایرانی در اوایل دهه هشتاد از بین رفته و نیاز کشور به تخم نوغان از خارج وارد می شود و این تخم نوغان هم که از چین وارد می شود مواد آن از ۲۰ سال قبل است و این بازدهی پیله در این تخم نوغان پایین است.

رییس شورای شهر بایگ گفت: در حالی که توان تولید کارگاههای ابریشم کشی ۲ هزار تن پیله در سال است اما به گفته مسوولان کشوری ۶۰۰ تن در کل کشور تولید می شود که فقط  کارگاههای ابریشم کشی بابگ ۱۴۰۰ تن  مواد اولیه کن دارند و این را کنار نیاز سه کارخانه صنعتی بگذاریم رقمی بالغ بر ۲۵۰۰ تن پیله ابریشم می شود.

وی تنها راه حل این معضل را ایجاد زیر ساخت ها و در قدم نخست ایجاد توتستان عنوان کرد و افزود: در کنار ایجاد توتستان باید نوغانداران تشویق، ترغیب و حمایت شوند تا تولید را افزایش دهند و در ادامه از ابریشم کشان نیز حمایت شود.

مختاری گفت: کمیته امداد امام خمینی(ره) برای حمایت از مددجویان تحت پوششی که کارگاه ابریشم کشی دارند از پارسال حمایت های خود را شروع کردند، اما این نوع حمایت هم فقط در قالب خرید پیله است که این اقدام حتی بازار را هم دچار تنش کرده و احتمال اینکه کارگاههای ابریشم کشی بابگ در این جریان آسیب ببیند وجود دارد، چرا که وقتی  بعنوان مثال ۳۰ درصد مواد اولیه توسط این نهاد خریداری و وارد صنایع شود بی شک تعدادی از کارگاهها آسیب خواهند دید.

وی خاطر نشان کرد: در سال گذشته حداقل ۲۶ تن نخ ابریشم و حدود ۲۵۰ تن پیله از خارج کشور وارد شده که تا حدودی نیاز کارگاههای ابریشم کشی بابگ را تامین کرده، اما همچنان نیاز اصلی کارگاههای ابریشم کشی شهر بایگ کمبود مواد اولیه است.

مختاری گفت: در کنار این معضل حتی با توجه به اینکه ۴۰ درصد مزد کارگران کارگاههای ابریشم کشی افزایش یافته اما همچنان نسبت به تورم و وضعیت جامعه همخوانی ندارد، ضمن آنکه معضل بیمه افراد و کارگاههای ابریشم کشی بابگ همچنان در جای خود باقیست.

 رییس شورای شهر بایگ بیان کرد: تقریبا پنج درصد ابریشم کشان بابگ بیمه هستند و این در حالی است که ما کارگاه فصلی در بابگ نداریم و چون مزد کارگران که تقریبا ۷۰ هزار تومان است و اگر هزینه های آب و برق و گاز را کنار بگذاریم تقریبا ۵۰ هزارتومان در روز و یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در ماه برای یک نفر درآمد دارد،ایا می شود با این مبلغ زندگی چند نفره را اداره کرد؟

مختاری گفت: بر همین اساس سرپرست خانواده ناچار است که در بیرون شغل دیگری مثل کشاورزی، بنایی و کارگری داشته باشد و همسر وی کارگاه را اداره کند که در همین حین بازرسان میراث فرهنگی و صنایع دستی و یا بیمه به بازدید می آیند و فرد را نمی بینند و لذا کارگاه را تایید نمی کنند و این مشکل اصلی ابریشم کشان در حوزه بیمه است.

رییس شورای شهر بایگ بیان داشت: معاون پارلمانی کمیته امداد روز پنج شنبه هفته گذشته در شهر بایگ حضور یافت اما در مجموع به نتیجه ای نرسیدیم چون ابریشم کشی یک کار تخصصی است و باید بر اساس برنامه پیش رفت.

وی در پیوند با همین موضوع گفت: در حال حاضر پیله کیلویی ۲۰۰ هزار تومان است و در همین بازار یک نوع پیله هم با عنوان پیله «شله» وجود دارد که قیمت آن بین ۲۵ تا ۳۰ هزارتومان است، لذا دولت یا یک نهادی که می خواهد پیله ابریشم را خریداری کند برای خود کارگزارانی دارد و افراد را عامل قرار می دهد و این افراد پیله های درجه یک تا سه را با قیمت های مختلف خریدا ی می کنند و در کنارش یک کیسه پیله شله هم در قالب این خرید ها وارد می کند اما با همان قیمت بالا، لذا چون کار تخصصی است این اقدام هم آسیب زا خواهد بود.

 مختاری اضافه کرد: در قدم اول برای برون رفت از مشکلات تخم نوغان مورد نیاز کشور باید در داخل تولید شود که این اتفاق باعث می شود با توجه به سازگاری آب و هوا در هر پنج کیلو پیله خشک تقریبا دو کیلو و ۳۰۰ گرم ابریشم تولید شود و در قدم بعدی ایجاد مزارع توتستان در نقاط مستعد است و در گام سوم حمایت از نوغانداران است تا سقف تولید مواد اولیه یعنی پیله تر از ۶۰۰ تن افزایش یابد چرا که اگر مواد اولیه و تخم نوغان در کشور تولید شود بصورت اتوماتیک مشکل ابریشم کشان و نیاز کشور به نخ ابریشم مرغوب حل خواهد شد.

توزیع 18 هزار تخم نوغان در استان‌های خراسان

مدیر مرکز توسعه نوغانداری خراسان رضوی گفت: توزیع 18 هزار تخم نوغان از ابتدای فروردین امسال در استان‌های سه گانه خراسان آغاز و این برنامه تا پایان اردیبهشت امسال ادامه دارد.

عظیم نصیری در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: امسال جعبه‌های توزیع شده از ۲ گونه ایرانی و چینی تهیه شده و هر جعبه به قیمت ۱۵۰ هزار ریال در اختیار نوغانداران قرار می‌گیرد. 

وی گفت: استان خراسان رضوی بعد از گیلان به عنوان دومین تولید کننده عمده پیله در کشور محسوب می‌شود و بیش از ۷۰ درصد پیله‌های تولیدی کشور نیز در کارگاه‌های ابریشم کشی شهر بایگ و روستای بسک تربت‌حیدریه به نخ ابریشم تبدیل می‌شود. 

مدیر مرکز توسعه نوغانداری خراسان رضوی افزود:  همچون پارسال امسال نیز تفریق تخم نوغان (تبدیل تخم به لارو)  انجام و این اقدام توسط شرکت تعاونی نوغان گسترتربت‌حیدریه صورت می‌گیرد.

نصیری گفت: با توجه به گرمای هوا آن دسته از نوغان دارانی که مایل باشند می توانند به جای تخم، لارو خریداری کنند که این شرکت بابت هر جعبه تبدیل شده از کشاورزان مبلغ 150 هزار ریال، جدای از قیمت تخم نوغان دریافت خواهد کرد. 

اداره نوغانداری خراسان رضوی علاوه بر این استان، مدیریت توزیع تخم نوغان در استان‌های خراسان شمالی و جنوبی را به عهده دارد.

انتهای پیام/