محسن شرکا، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با صبح توس، اظهار کرد: در حال حاضر یکی از اقدامات موثری که دولت در راستای حذف فساد، رانت و مهار تورم می تواند انجام دهد، حذف ارز ترجیحی 4200 تومان و دادن مابه التفاوت آن از طریق روش های جایگزین مانند کارت اعتباری، بن کارت یا کارت الکترونیکی است.

وی با بیان اینکه حذف ارز ترجیحی از برخی اقلام مصرفی باید با ظرافت خاصی از سوی دولت انجام شود افزود: در این طرح دولت باید توجه جدی به اقشار آسیب پذیر جامعه داشته باشد به عنوان مثال کسی که درآمد بالایی دارد هنگام سوار شدن به مترو یا اتوبوس تمام بهای آن را بپردازد اما فرد دیگری که از اقشار آسیب پذیر جامعه است تنها 20 درصد بهای بلیت را بپردازد.

این کارشناس اقتصادی یادآور شد: دولت نباید به صورت مستقیم و با پرداخت چندبرابری یارانه به اقشار آسیب بپذیر کمک کند زیرا این اقدام باعث تشدید تورم و بالا رفتن نقدینگی در بازار می شود از این رو بهترین روش برای این اقدام دادن کالابرگ ها است.

شرکا با تاکید بر اینکه دو نرخی بودن ارز باعث ایجاد فساد می شود، تصریح کرد: یکی دیگر از موضوعاتی که دولت باید بدان توجه ویژه داشته باشد یارانه حامل های انرژی و حمل و نقل است بدین صورت که چنانچه خانواری براساس استانداردهای موجود مصرف کرد شامل تخفیف شود و در صورتی از الگوهای استاندارد تخطی کرد با جریمه های سنگین مواجه شود.

وی گفت: درصورتی که طرح حذف ارز ترجیحی به درستی اجرایی شود شاهد ایجاد تحول عظیم در اقتصاد کشور خواهیم بود در غیر این صورت باید منتظر کشف یک فساد جدید در حوزه های مختلف و بالا رفتن قیمت ها به صورت ناگهانی و دفعی باشیم.

این کارشناس اقتصادی خاطر نشان شد: تورم‌ بالا موجب گران شدن روزانه هزینه‌های تولید شده و ادامه این روند صادرات را به صرفه و توانایی رقابت تولید کننده داخلی را با تولید کننده خارجی را از بین برده است که نتیجه تخصیص ارز ترجیحی به کالاها، ورشکستگی و فلج شدن تولید داخل را به همراه داشته است.

شرکا با اشاره به اینکه توجه به تولید باعث کنترول تورم می شود، یادآور شد: توجه به تولیدات خرد و صنایع کوچک بهترین راه حل برای جلوگیری از رشد تورم است از این رو عزم و اراده ملی باید پشت سر تولیدات خرد قرار گیرد از این رو تولید باید محور توسعه قرار گیرد.

وی افزود: زمانی که به تولید توجه شود این تولید باعث ایجاد اشتغال و ایجاد ثروت می کند که این عوامل جلوی تورم را می گیرند علاوه بر آن باید بسترهای مورد نظر برای تولیدات خانگی نیز فراهم شود زیرا زمانی که مردم پای کار تولید باشند تورم نیز خود به خود مهار می شود.

انتهای پیام/