به گزارش صبح توس؛ ظهر امروز نماز سیاسی و عبادی جمعه در سراسر خراسان رضوی برگزار شد و اهم موضوعات به شرح ذیل مطرح شد؛

 

امام جمعه موقت مشهد:

کمک به تحقق عدالت و گسترش آن از آثار مثبت انقلاب اسلامی است

حجت‌الاسلام محمدباقر فرزانه، امام جمعه موقت مشهد ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد که در حرم مطهر امام رضا (ع) برگزار شد افزود: انقلاب اسلامی، آثار و برکات فراوانی در ایران و برای مردم به همراه داشت و این طرح در لبنان، غزه، سوریه و عراق پاسخ داده است و در واقع این ایران بود که طعم طرح آزادی از سلطه استکبار را فهماند.

وی ادامه داد: به گفته "فیصل القاسم" ، تحلیلگر ارشد سابق الجزیره چهار رییس جمهور آمریکا شامل بوش اول و دوم ، اوباما و ترامپ همه اقدام به تهدید ایران کردند که به ترتیب بعد از تهدید خود کشورهای افغانستان، عراق و سوریه را سه رییس جمهور اول تحویل ایران دادند.

امام جمعه موقت مشهد گفت: دونالد ترامپ قداره بندی است که از جنس بشر نیست او می خواست اسلام را از پا درآورد و تلاش کرد با تحریم حداکثری به ایران فشار آورد اما به خوبی می بینیم که خودشان اعتراف کردند که طرح تحریم ایران شکست خورده است.

فرزانه از دیگر آثار مثبت انقلاب اسلامی را موفقیت نظام در کمک به تحقق عدالت و گسترش عدالت دانست و ادامه داد: این که در این مهم کاملا موفق نشدیم بحث دیگری است اما مهم این است که فضا فراهم شده است.

وی افزود:حرکت برای رسیدن به جامعه اسلامی ، تمدن نوین اسلامی و آماده شدن برای ظهور حضرت مهدی (ع)، ورود ولایت و امامت به  زندگی مردم و پذیرش امام راحل و اجرای احکام وی از دیگر برکات انقلاب و نظام اسلامی است.

امام جمعه موقت مشهد اظهار کرد: همچنین وقوع انقلاب در ایران موجب شد مکتب تشیع در قالب یک نظام حکومتی ظهور کند به این معنا که جمهوری اسلامی ایران قالب شکل دهنده زندگی مردم شد بنابر این سیاست و همه مسائل از جمله قانون اساسی ناشی از همین مکتب است که بدل به راه زندگی مردم شد.

فرزانه افزود: در ادامه برکات انقلاب در ایران شاهدیم که ایران تبدیل به میدان مسابقه برای خدمت و انجام کار خیر شد و در این میان توجه به مستضعفان پررنگ شد و در این میدان برخی از جمله شهید سردار سلیمانی خوب شرکت کردند و عملکرد عالی نشان دادند و بسیار اثرگذار شدند.

وی خطاب به مسوولان و مدیران گفت: در این میدان مسابقه هرچه شما را سنگین و از خدمت و حرکت باز می دارد کنار گذارید و از خود دور کنید.

 

امام جمعه سرخس:

بحران اوکراین نتیجه اعتماد به آمریکا و غرب است

حجت‌الاسلام محمد بختیاری در خطبه‌های این هفته نماز جمعه سرخس با تبریک عید مبعث پیامبر اعظم (ص) اظهار کرد: آن چیزی که از مبعث یاد می‌گیریم این است که چطور در مقابل مستکبران بایستیم.

امام جمعه سرخس افزود: بعثت پیامبر خاتم آمده است که ما را به وادی نور دعوت کند و از جهل به علم سوق بدهد؛ جاهلیت یعنی انسان از شریعت و ارزش‌ها جدا شود و در حکومت طاغوت بماند و از حکومت الله و اولیا خدا جدا شود و ارزش‌های دینی او الهی نباشد.

حجت‌الاسلام بختیاری در ادامه به عبرت‌‌های بحران اوکراین اشاره و تصریح کرد: اوکراین سومین کشور هسته‌ای جهان بود و بمب اتم داشت تا اینکه آمریکا و انگلیس تضمین دادند که با خلع سلاح امنیتش را تضمین می‌کنتد و بعد از خلع سلاح به تمام معنا آسیب‌پذیر شد؛ این قضیه برای عراق هم اتفاق افتاد و اگر نبود رشادت‌های سردار سلیمانی و نیروهای بسیج مردمی نامی ار عراق امروز باقی نمی‌ماند.

وی بیان کرد: بلایی که بر سر اوکراین امروز آمده، این است که به غرب و آمریکا تکیه کرد و فریب سوت و کف‌های غربی‌ها را با خلع سلاح خورد.

خطیب نماز جمعه سرخس با بیان اینکه امروز آمریکا به دنبال تحریم روسیه است، چون نمی‌تواند با او وارد جنگ نظامی شود، افزود: این‌هایی که در ایران دنباله رو آمریکا هستند، می‌خواهند بلایی که بر سر کشور لیبی و عراق و اوکراین آمد، بر سر ایران هم بیاید؛ اگر برجام‌های دوم و سوم و موشکی امضا می‌شد، امروز کشورمان در دست داعشیان بود.

امام جمعه سرخس عنوان کرد: باید قدر رزمندگانمان را بدانیم؛ آن دلاورانی که در برابر شرق و غرب ایستادند و نگذاشتند یک وجب از خاکمان را اشغال کنند و ما را به زمین بزنند.

حجت‌الاسلام بختیاری با تاکید بر اینکه سیاست آمریکا خلع سلاح موشکی و فرهنگی و دینی ما است، گفت: امروز ژاپن و کره جنوبی توسط آمریکا هم خلع سلاح نظامی و هم خلع سلاح فرهنگی شدند و ژاپن را آمریکا در حوزه فرهنگی ذلیل کرده است؛ امروز ژاپن با وجود فناوری و اقتصاد قوی چون تفکر منحط غربی را دارد، بیشترین آمار خودکشی را دارد و ارزش‌هایش را از دست داده است.

وی در پایان گفت: امروز ایران اسلامی قدرتی که با عزت و ایمان به خدا و به برکت اهل بیت علیهم‌السلام و خون پاک شهدا به دست آورده از دست نمی‌دهد و با عزت به افزایش توان موشکی، دفاعی و نظامی خودش ادامه می‌دهد.

 

امام جمعه کوهسرخ:

پیگیری اقتصادی مقاومتی تنها راه بهبود معیشت مردم است

حجت الاسلام محمود رضایی تولایی، امام جمعه کوهسرخ ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه این شهرستان اظهار داشت: مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب از مسئولان گذر کردند و 41 مرتبه از جوانان در این بیانیه نام بردند.

وی با بیان اینکه مسئولان از جوانان عقب نمانند و در پستوها و تعطیلات به سر نبرند بلکه باید همپای مردم و پای دوندگی کار جهادی برای مردم باشند، خاطرنشان کرد: اگر مسئول دنبال کار جهادی برای مردم باشد مورد تشویق مردم قرار خواهد گرفت ولی اگر اینطور نبود باید با مطالبه گری مجبور حضور در این عرصه ها شوند.

امام جمعه کوهسرخ با تاکید بر اینکه مردم در تمام صحنه ها و خط مقدم حضور دارند و مسئولان هم باید اینطور عمل کنند، تصریح کرد: پیگیری اقتصاد مقاومتی تنها راه بهبود معیشت مردم است که راه حل آن مسئولیت انقلاب و کارآمد همراه با کار جهادی است.

وی با اشاره به اینکه اگر مسئولان کارآمد، دلسوز، پیگیر و در بین مردم با مردم بود می تواند اثرگذار باشد، اذعان کرد: باید مطالبه گری شود تا بار اقتصاد کشور و مردم بر زمین نماند که مطالبه همه مردم و مقام معظم رهبری است.

 

امام جمعه خلیل آباد:

اجرای آزادسازی سواحل نوعی از کارآمدی را به نمایش گذاشت 

حجت الاسلام علی ناهیدی، امام جمعه خلیل آباد ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه این هفته شهرستان اظهار داشت: آزادسازی سواحل شمال و جنوب یک اقدام شایسته ای بود که اگر به نتیجه خود برسد می تواند به یک الگوی اقدام انقلابی شود.

وی با بیان اینکه دستور قاطع و پیگیری مستمر، اجرای قانون آزادسازی سواحل که 14 سال پیش مصوب و ابلاغ شده بود از مزایای این اقدام بود و بی توجهی به قانون توسط دستگاه های دولتی و حاکمیتی در طول سالهای گذشته مایه تاسف است، خاطرنشان کرد: از این اقدام فرا می گیریم که در قوه مجریه اگر اندکی اراده و قاطعیت با مقداری عزم و دلسوزی همراه باشد بسیاری از موانع و مشکلات بر زمین مانده سریع برطرف می شود و نتیجه آن نصیب کشور، مردم و نظام اسلامی می شود که ربطی به تحریم، کسری بودجه و کرونا ندارد.

امام جمعه خلیل آباد با تاکید بر اینکه صدا و سیما و نهادهای نظامی و انتظامی کشور به نهضت آزادسازی سواحل کمک کردند و اگر این همراهی نبود این آزادسازی ناممکن یا دشوار بود، تصریح کرد: اجرای آزادسازی سواحل نوعی از کارآمدی را به نمایش گذاشت که رفتار همراه با سکوت برخی از بوق های تبلیغاتی به راحتی قابل فهم و تفسیر است در غیر اینصورت ده ها برنامه خبری و تصویری برای زمین ماندن دستور رئیس جمهور آماده و قابل پخش داشتند.

وی با بیان اینکه اقدام آزادسازی سواحل خط بطلانی بر ادعاهای برخی از افراد مبنی بر اختیار نداشتن رئیس جمهور بود، اذعان کرد: با این نگاه مدیریت هماهنگ و انقلابی قوای سه گانه می توان به برطرف شدن برخی از مشکلات و عقب افتادگی های کشور امیدوار بود.

 

امام‌جمعه قوچان:

دشمن به دنبال وارونه جلوه دادن و تحریف طرح صیانت از فضای مجازی است

حجت‌الاسلام علیرضا هراتی ملق امام‌جمعه قوچان ظهر امروز در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه در مصلای قبای قوچان با اشاره به طرح صیانت از فضای مجازی گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای سال جاری درباره فضای مجازی فرمودند که این فضا در یک جهاتی ول است و دشمنان حداکثر استفاده را از آن می‌کنند.

وی بابیان اینکه رئیس‌جمهور، دولت و نمایندگان مجلس باید به این دغدغه مقام معظم رهبری پاسخ دهند و از این فضای صیانت کنند، گفت: امروز دشمنان به دنبال تحریف این طرح هستند و ذهن جوانان را به مسائل دیگر درگیر می‌کنند اما بنای مدیریت در فضای مجازی بر سانسور نیست.

امام‌جمعه قوچان تأکید کرد: برخی نمایندگان مجلس باافتخار سخنرانی کرده، کلیپ درست می‌کنند و توئیت می‌زنند که ما طرح صیانت از فضای مجازی را رد کردیم؛ آیا این نشان از ولایتمداری شماست؟.

هراتی مطلق با اشاره به اینکه اگر کسی در فضای مجازی مطلب دروغ یا شایعه‌ای خلاف واقع مطرح کرد باید پاسخگو باشد، بیان کرد: برخی افراد با اکانت‌های دروغین به دنبال دروغ، تهمت و توهین و افترا هستند و دست کسی هم به آن‌ها نمی‌رسد درصورتی‌که در برخی کشورهای خارجی که صیانت از فضای مجازی را اجرایی کرده‌اند این‌چنین افرادی جریمه چند صد دلاری می‌شوند.

وی یادآور شد: امروز بسیاری از پدرها و مادرها نگران فرزندان خود برای استفاده از این فضا هستند و متأسفانه زندگی بسیاری از خانواده‌ها نیز ازهم‌پاشیده شده است پس فضای مجازی نیازمند نظارت و صیانت است.

امام‌جمعه قوچان خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح صیانت را شفاف کرده و ملت را آگاه کنند و نگذارند دشمنان با تحریف این طرح، آن را به هر سمتی که می‌خواهند مصادره نمایند.

وی با اشاره به این موضوع جاهلیت تنها در صدر اسلام و زمان پیامبر گرامی اسلامم(ص) وجود نداشت و امروز با جاهلیت مدرن روبرو هستیم، گفت: اگر در زمان پیامبر(ص) دختران زنده‌به‌گور شده و پسران در پای بت‌ها قربانی می‌شدند امروز برخی به دنبال آن هستند که حق زندگی را از بچه‌ای که هنوز به حالت جنین است بگیرند و می‌توان آثار این سقط‌جنین‌ها را سطل زباله برخی کلان‌شهرها مشاهده کرد.

هراتی مطلق افزود: متأسفانه وقتی برخی فضائل در حال شکل‌گیری بوده و به‌عنوان شعائر استفاده می‌شود مورد تمسخر عده‌ای قرار می‌گیرد، برخی نمازخواندن، روزه گرفتن و حتی زیارت اهل‌بیت علیهم‌السلام را مورد تمسخر قرار می‌دهند.

 

امام جمعه رشتخوار:

وظیفه ما امروز ورود همگانی در مسئله جهاد تبیین است/باید قدردان خون شهدا و امنیت امروز کشور باشیم

حجت الاسلام حسن جهانشیری امام جمعه رشتخوار ظهر امروز در جمع پرشور نمازگزاران این هفته مسجد علی ابن ابی طالب (ع) رشتخوار با تاکید بر جدیدت ورود همگانی در مسئله جهاد تببین گفت: امروز به برکت خون شهدای عزیز اسلام، و به برکت انقلاب اسلامی و شهدای جنگ تحمیلی ما در امنیت و اسایش کاملی به سر می بریم، که باید قدردان این نعمات باشیم.


وی در ادامه مطلب، افزود: امروز موضوع بحث جهاد تبیین به صورت مکرر تاکید می شود و در این رابطه من و شما هم باید به صورت همگانی تلاش کنیم، خصوصا مسئولین عزیز ما، مسئولینی که به برکت خون شهدا امروز پشت میز هستند، و یکسری امکانات و اختیاراتی دارند، باید قدر دادن این فرصت باشند و با تبیین حقایق و باکردار و رفتار خود این زحماتی که برای به ثمر نشستن انقلاب اسلامی است کشیده شده را به عرصه ظهور بگذارند.

امام جمعه رشتخوار با تاکید بر اینکه امروز باید مسئولین ما در راه خدمت به مردم، همواره در تلاش باشند و از کوچکترین فرصت ها بهره ببرند، بیان  داشت:مسئولان ما در ادامه راه ریاست محترم جمهوری حتی از لحظات تعطیلی خود برای خدمت به مردم  استفاده کنند و قدر این فرصت را بدانند.

خطیب نماز جمعه رشتخوار با تاکید بر اینکه دشمن به دنبال جلوگیری از رشد اسلام و پیشرفت انقلاب اسلامی است، تصریح کرد: امروز ما نیازمند کار تشکیلاتی هستیم، که در حوزه معضلات و مشکلات با هم فکری و همراهی مشکلات را  رفع و حل نماییم.

حجت الاسلام جهانشیری با تاکید بر اینکه برخی در گمراهی گاها در سمت دشمن قرار می گیرند، یادآور شد: در جاهلیت مدرن، امروز اگر حرف از تعریف دشمن شود این شخص در جاهلیت مدرن خود به سربرده و در جبهه دشمن قرار گرفته است، امروز برای من و شما ثابت شده که برای این نظام و انقلاب همواره چقدر هزینه شده است، شهید سردار سلیمانی، شهدای جنگ تحمیلی و مدافعان حرم و مدافعان سلامت به ما ثابت کردند که ما باید قدردان نظام و انقلاب باشیم.

وی در ادامه افزود: امروز از مسئولین پذیرفته نیست که حرف از دولت قبل بزنند و سخنان انها را دنبال کند، حتی فرهنگی های ما، بازاری ها و کارمندان ما باید نسبت به این مسئله روشن باشد، که چه ظلم هایی در دولت های قبلی شد و چه خیانت هایی از این ها سر زد .

امام جمعه رشتخوار در ادامه با قدردانی از ا تلاش های نماینده محترم حجت الاسلام احمدپور در جهت فراهم کردن زمینه حضور رئیس بنیاد مستضعفان کشور در رشتخوار، بیان داشت: خوشبختانه در این سفر قول هایی خوبی داده شد، در بحث آب شرب، جاده، مسائل فرهنگی، مسکن، معیشت و ورزش و جوانان قول هایی خوبی در شهرستان داده شد، که امیدواریم به زودی این ها محقق شود.

 

امام جمعه کاشمر:

محدود سازی اینترنت در دستور کار مجلس نیست

حجت الاسلام جواد طاهری، امام جمعه کاشمر، ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه شهرستان که در محل سالن اجتماعات باغمزار برگزار شد، اظهار داشت: اگر مجریان و مسئولان ما در کار خود قاطع باشند باقی مسئولان هم پای کار خواهند آمد و مسئولان باید تصمیمات قاطع بگیرند و در وسط میدان باشند.

وی با بیان اینکه هماهنگی بین مسئولان باعث تسریع در کار می شود، خاطرنشان کرد: روسای قوای سه گانه اگر در جهت رفع مشکلات مردم هماهنگ باشند مطمئناً کار سرعت پیدا خواهد کرد و این را در آزادسازی سواحل شمال و جنوب مشهود بود.

امام جمعه کاشمر با تاکید بر اینکه دولت باید در حوزه مسکن و اشتغال با همین جسارت و قدرت به نفع مردم به میدان بیاید و مطمئناً مردم هم از او حمایت خواهند داشت، تصریح کرد: تصمیم قاطع در این حوزه ها می تواند باعث پیشرفت کار در تامین مسکن و اشتغال برای جوانان شود.

وی با اشاره به اینکه اوکراین یک بهانه و ابزار برای قدرت نمایی شرق و غرب است، اذعان کرد: ایران اسلامی با اصل جنگ مخالف است ولی آنهایی که اوکراین را تحریک کردند که با روسیه وارد جنگ شود و روسیه نیز در این زمینه ورود پیدا کرد و اوکراین باید بداند که غرب قابل اعتماد نیست و نباید به آنها اتکاء کند.

حجت الاسلام طاهری با بیان اینکه ایران در برجام به تعهدات خود عمل کرد ولی غربی ها به تعهدات خود پایبند نبودند، عنوان کرد: ایران اولویت کار خود را به همسایگان خود داده است و با یک تبادل کالا به کالا تحریم ها را دور خواهد زد ولی تسلیم آمریکای جنایتکار نخواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه طرح ساماندهی فضای مجازی در مجلس شورای اسلامی به کُندی پیش می رود، تشریح کرد: فضای مجازی در کنار همه نقطه قوت هایی که دارد پر از فساد هم هست، فضای مجازی اگر قانونمند نشود برای فرهنگ و اقتصاد جامعه خطرناک است.

امام جمعه کاشمر با اشاره به اینکه سازماندهی و قانونمند کردن فضای مجازی از اهداف طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی است و این را نباید با فشارها و شایعات فضای مجازی عقب نشینی کرد، افزود: نمایندگان مجلس نباید شایعه پذیر و تحت تاثیر این شایعات باشند.

وی با بیان اینکه محدود سازی اینترنت در دستور کار نیست بلکه قوی تر از گذشته خواهد شد، تاکید کرد: اینترنت و فضای مجازی باید قانونمند باشد و مطالبه عمومی این است که نسبت به این طرح جدیت به کار گیرند.

 

امام جمعه تربت حیدریه:

امروز جاهلیت قرن بیستم بدتر از جاهلیت قبل از اسلام است

حجت الاسلام محمدرضا عصمتی، امام جمعه تربت حیدریه در آئین نماز عبادی سیاسی جمعه تربت حیدریه به نکاتی در خصوص جاهلیت اشاره کرد و افزود

جاهلیت نوع اول آن است که حاکمیت طاغوت را قبول و مدیر الهی از صحنه مدیریت خارج شود و نظام جاهلانه نوع دوم نیز تغییر ارزشهای الهی و جایگزین کردن مفاسد به جای ارزشها است.
 

وی تصریح کرد: جاهلیت دوم بعد از بعثت پیامبر بوجود آمد و اولین مبارزه با جاهلیت شکل گرفت که بزرگترین شهید آن حضرت زهرا سلام الله بود که از نظام ولایی دفاع کرد و به شهادت رسید و این همان جاهلیتی است که امام حسین علیه السلام خون قلب خود را ریخت تا مردم را از جهالت نجات دهد.

رییس حوزه علمیه مرحوم هراتی گفت: امروز فکر می کنیم قرن تمدن و پیشرفت است اما جاهلیت پیشرفت است که مکاتب انحرافی کمونیست و صهیونیست و مکاتب فراوانی ترویج و تبلیغ می شود و این همان جهالت فکری و انحراف عقیدتی و فکری است که بسیار پیچیده تر از قبل از اسلام است.
حجت الاسلام عصمتی گفت: نظام های سلطه و عوامل آن سعی می کنند ضد ارزشها را ترویج و با نظام اسلامی مبارزه کنند تا این نظامی که مردم را به خدا و ارزشها دعوت می کند را دچار چالش کنند و این جهالت بدتر از جهالت قبل از اسلام است.

وی افزود: امروز بدحجابی و بی حجابی و استفاده ابزاری از زن و دور کردن زن از مکتب اسلام مصداق بارز جاهلیت و سبک زندگی غیر دینی و غیر بشری است که بعنوان آزادی در جامعه مطرح می شود که بدتر از جاهلیت قبل از اسلام است که می طلبد نظام اسلامی در ادامه استمرار بعثت رسول مکرم اسلام صلی الله با این جهالت مبارزه کند.

 

امام جمعه سبزوار:

دستاوردهای سیاسی و اقتصادی سفر رئیس جمهوری به قطر گسترده است
حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا مقیسه، امام جمعه سبزوار در خطبه های نماز جمعه سبزوار افزود: نگاه راهبردی دولت به همسایگان، توسعه تعاملات اقتصادی و سیاسی برای کشور به دنبال دارد.
وی در ادامه با با اشاره به موضوع  عزل و نصب های مدیران اظهار داشت: جابجایی مدیران به مفهوم نادیده گرفتن  نکات مثبت آنها نیست و مطلوب است که در قضاوت ها انصاف و اخلاق رعایت شود.

امام جمعه سبزوار گفت: وابستگی های حزبی و گروهی  سبب نشود زحمات افراد نادیده گرفته شود و  افراد باید در قضاوت های خود  از انعکاس حب و بغض های سیاسی پرهیز نمایند.

حجت الاسلام والمسلمین مقیسه با تبریک فرا رسیدن بیست و هفتم رجب مبعث حضرت محمد(ص) افزود:  پیامبر (ص) با مبارزه با خرافه،  انسان را از تاریکی و جهل به سمت نور و روشنایی هدایت کردند.

وی اظهار داشت: جاهلیت بشر امروز به ویژه در دنیای غرب در بسیاری جهات کمتر از زمان بعثت پیامبر اکرم (ص) نیست  چنانکه عرفان های کاذب، مکاتب جاهلانه لیبرالیسم، ماتریالیسم، صهیونیست  و وهابیت  نمونه های این جاهلیت کنونی است که در قالب آن جنایات فراوانی صورت می گیرد.

انتهای پیام/4001