به گزارش صبح توس؛ یکی از اصلی ترین اهداف بسیج سازندگی رفع محرومیت از مناطق کمتر برخوردار در نقاط مختلف کشور است از این رو بسیج سازندگی خراسان رضوی همانند گذشته اقدامات قابل توجهی در این راستا انجام داده است همچنین مقام معظم رهبری پس از شیوع بیماری کرونا و به دلیل آسیب‌پذیری برخی اقشار از این موضوع، بار دیگر به مواسات و همدلی و کمک مؤمنانه توصیه کردند و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج که در همه عرصه‌ها میدان‌دار بوده و در کنار مردم قرار داشتند به این فرمایش معظم له جامه عمل پوشاندند.

سید اکبر معصومی‌پور، مسئول بسیج سازندگی شهرستان خواف در گفت‌وگو با صبح توس، اظهار کرد: یکی از وظایف اصلی بسیج سازندگی، رفع محرومیت از مناطق کم برخوردار است و با توجه به اینکه شهرستان خواف یکی از مناطق مرزی و محروم خراسان رضوی به حساب می آید، بسیج در راستای محرومیت زدایی و رفع مشکلات معیشتی در این منطقه ورود جدی داشته است.

وی افزود: از ابتدای سال تا کنون بیش از 10 هزار بسته معیشتی به ارزش هر بسته 500 هزار تومان در خواف و روستاهای اطراف آن توزیع کرده ایم که از این تعداد بیش از 5 هزار بسته معیشتی توسط بسیج به صورت مستقیم تامین شد و حدود 5 هزار تای آن توسط دفتر امام جمعه، معادن مستقر در خواف و کمک خیرین تهیه و توزیع شد.

معصومی‌پور از توزیع 4 هزار بسته لوازم التحریر به ارزش 220 میلیون تومان در مناطق محروم خواف خبر داد و گفت: یکی دیگر از اقدامات بسیج در راستای ترویج ازدواج آسان و تسهیل روند ازدواج جوانان، توزیع جهیزیه بوده است که در این راستا 220 سری جهیزیه طی دو مرحله به زوج های نیازمند اهدا شد.

مسئول بسیج سازندگی شهرستان خواف تصریح کرد: با مشارکت قرارگاه خاتم 11 واحد مسکونی مخصوص مددجویان بهزیستی با هزینه هر واحد حدود 132 میلیون تومان در خواف در حال ساخت است که از این تعداد تا کنون 2 واحد تحویل مددجویان شده است و مابقی تا پایان سال تحویل آن ها می شود.

وی یادآور شد: یکی دیگر از اقدامات بسیج در راستای اشتغال زایی و ایجاد درآمد پایدار برای خانواده های محروم، نصب نیروگاه های کوچک خورشیدی برای این خانواده ها است که از ابتدای سال تا کنون 5 نیروگاه در مناطق محروم خواف نصب و به بهره برداری رسیده است.

معصومی‌پور عنوان کرد: یکی از مشکلات شهرستان خواف، آب شرب آن است که امسال با مشارکت اداره آبفا و خیرین خواف 15 پروژه آبرسانی به روستاهای خواف انجام شده است علاوه بر آن 3 رشته قنات در منطقه خواف که نقش عمده ای در تامین آب شرب، کشاورزی و دامداری بر عهده دارند، مرمت شدند که این اقدامات نقش مهمی در تثبیت جمعیت در این مناطق و حتی مهاجرت معکوس داشته است.

مسئول بسیج سازندگی شهرستان خواف خاطر نشان شد: یکی دیگر از مشکلات شهرستان خواف اشتغال است که در راستای ایجاد اشتغال در این مناطقه مبلغ 2 میلیارد و 500 میلیون ریال به تعداد 45 کارآفرین وام پرداخت شد که برای حدود 150 نفر شغل مستقیم و غیر مستقیم ایجاد شده است.

وی بیان کرد: طی توافقی که با کمیته امداد امام خمین(ره) داشتیم از ابتدای سال تاکنون بیش از 200 خانه مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) مرمت شدند علاوه بر آن با اعزام گروه های جهادی به مناطق محروم خواف، تعداد 5 مدرسه و 3 مسجد رنگامیزی و مرمت شدند.

معصومی‌پور با تاکید بر اینکه اقدامات محرومیت زدایی بسیج باعث وحدت بیش از پیش در خواف شده است، گفت: در اقدامات و خدمات محرومیت زدایی برای ما بحث اهل تسنن یا تشیع هیچگاه ملاک نبوده است و بعضا در برخی از روستاهای خواف که بیشتر اهل سنت در آن حضور دارند به دلیل نیازسنجی انجام شده و استقرار دائم گروه های جهادی در آن ها توانسته اند امکانات و کمک های بیشتری نیز جذب کنند.

مسئول بسیج سازندگی شهرستان خواف افزود: بسیج سازندگی خواف به موضوع آموزش کشاورزان برای بالابردن میزان تولید و بهره وری نیز ورود داشته است که از ابتدای سال کلاس های مداومی برای کشاورزان در زمینه تولید پسته، زعفران، دامپروری و کشاورزی برگزار شده است که با استقابل خوبی از سوی کشاورزان مواجه شده است.

انتهای پیام/5001