به گزارش صبح توس؛ علی اکبر کی پور معاون استاندار و فرماندار ویژه تربت حیدریه صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به بهره برداری و کلنگ زنی 48 پروژه در ایام الله دهه فجر، اظهار کرد: از این تعداد پروژه 115 میلیارد تومان از طریق اعتبارات دولتی و 251 میلیارد تومان دیگر توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است.

وی بهره برداری از کارخانه کائولن بخش بایگ، برق رسانی به چاه آب شرب احمد آباد خزاعی، بهسازی و آسفالت جاده اسدیه، آبیاری تحت فشار درخت سنجد، نوسازی ناوگان اتوبوسرانی شهری و همچنین گازرسانی به روستای بیدستان بخش مرکزی را مهمترین این پروژه ها عنوان کرد.

فرماندار تربت حیدریه پروژه شاخص ده فجر را افتتاح دو فاز نخست کارخانه کائولن عنوان کرد و گفت: این واحد صنعتی در 35 کیلومتری شهر تربت حیدریه و در 12 هکتار زمین با هزینه بری 250 میلیارد تومان برای 200 نفر اشتغال ایجاد کرده که با تکمیل دو فاز دیگر آن سالانه 500 هزار تن مواد اولیه به واحدهای صنعتی کشور صادر خواهد شد.

 خروج از وابستگی به مواد اولیه، هدایت خوشه های صنعتی به سمت محصولات صادرات محورو احیای مزیت های خرد بومی سه اولویت مهم دولت در تربت حیدریه

فرماندار تربت حیدریه به اولویت های دولت در این شهرستان اشاره کرد و افزود: در تحریم های اقتصادی بخشی از جامعه دچار آسیب شد و این بدان خاطر است که چرخه تولید در کشور کامل نیست.

وی بیان داشت: در جریان تحریم ها بخش عمده ای از مواد اولیه تولیدات داخلی وابسته به خارج از کشور است، لذا در گام نخست با تشکیل کارگروه توسعه اقتصادی شهرستان به دنبال آن هستیم تا سمت و سوی سرمایه گذاری را به کمبود تولید داخلی سوق دهیم.

کی پور با بیان اینکه باید حلقه مفقوده استان و شهرستان را در زنچیره تولید شناسائی کنیم، افزود: استراتژی اقتصادی در مناطق مختلف ضعیف شده و بعضا صنایعی احداث شده که دچار اشکال بوده و یا اینکه چشم انداز مناسبی نداشته است.

فرماندار تربت حیدریه اولویت دوم دولت را هدایت سرمایه گذاری به سمت خوشه های صنعتی صادرات محور عنوان کرد و گفت: این بدان خاطر است تا امنیت اقتصادی سرمایه گذاری با منابع متعددی که برای خودش تعریف می کند تامین شود.

احیای مزیت های خرد اقتصادی اولویت سومی بود که فرماندار تربت حیدریه از آن یاد کرد و گفت: در شهرستانها مزایای اقتصادی سنتی و بومی تولید می شود که بدلیل عدم اطلاع رسانی مناسب یا ضعف در تبلیغات هنوز جایگاه خود را پیدا نکردند لذا به دنبال ان هستیم تا این صنایع بومی و خرد را احیا تا گردشگر و مسافری که وارد شهر می شود بعنوان یک سوغات از آن استاده کند.

کی پور بیان داشت: سیستم اداری را بر اساس این سه اولویت تنظیم کردیم و از دستگاههای اجرایی خواستیم تا با تکمیل بانک اطلاعاتی و ارائه برنامه به تسریع در روند اجرای این سیاست ها کمک کنند.

انتهای پیام/