به گزارش صبح توس، چند سالی است که مردم در مناطق مختلف رشتخوار به دلیل صرفه اقتصادی و کم آب طلبی محصول پسته به کشت باغات پسته روی آورده اند، محصولی که در کنار کشت زعفران، بیشتر اراضی کشاورزی رشتخوار را به خود اختصاص داده است.

این موضوع در حالی است که محصولات دیگری همچون چغندر قند، یونجه، گندم و جو که جزو محصولات استراتژیک در حوزه تامین خوراک دام محسوب می شوند از چرخه کشت کشاورزان حذف شده است، اصلاح الگوی کشت با توجه به شرایط اقیلمی و خشکسالی ها یکی از راهکارهای موثر در حوزه کمک به بخش کشاورزی و دامداری است، که باید با برنامه ریزی، برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی به کمک بخش کشاورزی بیاید.

جایگزینی گیاهان کم‌آب به جای گیاهان آب‌بر، توسعه کشت گلخانه‌ای و استفاده از سامانه‌های نوین آبیاری از جمله راهکارهای مدنظر در اصلاح الگوی کشت است که علاوه بر کاهش مصرف آب، افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های جانبی برای کشاورز را به همراه دارد و تحقیق راهبردی در کنار فرهنگ‌سازی، نیازمند عزم جدی مدیران در اتخاذ تصمیم‌های کارشناسی است.

محمود اعظمی مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار در گفت‌وگو با صبح توس؛ با اشاره به شرایط خشکسالی و کاهش میزان عملکرد برداشت محصولات در رشتخوار، گفت: امسال با توجه به شرایط موجود تنها۵۲۰۰ تن خرید گندم در رشتخوار داشته ایم، در حالی که خرید محصول در سال های گذشته بالغ بر 14 هزار تن بوده است.

بی توجهی به حوزه تامین خوراک دام حاصل روی آوردن کشاورزان به کشت زعفران و پسته

وی با تاکید بر اینکه میزان کشت علوفه و یونجه به دلیل روی اوردن کشاورزان به کشت زعفران و پسته متناسب با نیاز دام منطقه نیست، اظهار داشت: بین ۷۵ تا ۸۰ درصد ما کاهش محصول برداشت زعفران را داشته ایم، در سال های گذشته نیز برداشت این محصول بالغ بر۲۱ تن بوده که این عدد امسال به کمتر از ۶ تن رسیده است.

مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار در رابطه با اجرای طرح های لوله کشی مزارع کشاورزی اظهار داشت: با اجرای 90 کیلومتر اجرای لوله رشتخوار به عنوان شهرستان اول درحوزه انتقال و لوله کشی هدایت آب استان قرار گرفتیم.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه تاکنون ۱۵ هزار تن نهاده دامی در رشتخوار توزیع شده است بیان داشت: با توجه به نیاز حوزه دام پیگیری و توزیع سهمیه های همچنان دردر حال انجام است.

اعظمی در ادامه با درخواست از کشاورزان در خصوص تغییر الگوی کشت با توجه به شرایط منطقه بیان داشت: شرایط اقلیمی و اب و هوایی رشتخوار گرم و خشک است و این موضوع قابل تغییر نیست و ما ن باید به عنوان کشاورز نگاه خود با اصلاح الگوی کشت تغییر دهیم.

صرفه جویی 90 درصدی مصرف آب با کشت گیاهان دارویی

احمد پردل، مسئول بسیج مهندسین کشاورزی رشتخوار در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما در رابطه با کشت های غرقابی و سنتی گفت: یکی از موضوعات بسیار مهم و تاثیر گذار در راستای جلوگیری از هدر رفت آب حذف و تغییر نگرش در کشت از غرقابی به روش های مدرن است.

وی در ادامه افزود: استفاده از روش های آبیاری تحت فشار، قطره ای، و روی آورد کشاورزان به کشت های گلخانه ای می تواند، تا حدود 90 درصد در مصرف آب در بخش کشاورزی صرفه جویی کند.

مسئول بسیج مهندسین کشاورزی رشتخوار در ادامه تصریح کرد: رفتن به سمت تک محصولی شدن با کشت محصولاتی همچون زعفران و پسته در سطح وسیع می تواند مشکلات بزرگی را در آینده برای بخش کشاورزی به وجود آورد که قطع غیر قابل جبران است.

پردل با تاکید بر اهمیت موضوع آب در بخش کشاورزی گفت: کشت گیاهان دارویی با توجه به آب و هوای منطقه و وضعیت موجود یک کمک بزرگ به حوزه مصارف آب بخش کشاورزی و یک فرصت عظیم برای کسب درآمد برای کشاورزان است.

انتهای پیام/