به گزارش صبح توس؛ به نقل از شهرآرا، دوازدهمین جشنواره مردمی فیلم «عمار» شب گذشته با برگزاری مراسم اختتامیه و اعلام برگزیدگان به کار خود پایان داد.
فراخوان این دوره ۱۲ مهر امسال در سه بخش «رقابت اصلی جشنواره»، «قصه ما» و «فراخوان اکران مردمی» منتشر شد و براساس آن در بخش «رقابت اصلی جشنواره» آثار دریافتی با قالب های داستانی، مستند، پویانمایی، نماهنگ، برنامه تلویزیونی، فیلم ما و فیلم نامه و در موضوعات «رؤیای ایرانی»، «نقد درون گفتمانی»، «حافظه ملی»، «جنگ اقتصادی»، «جنگ نرم»، «ملت قهرمان»، «نهضت جهانی مستضعفین» و «فتنه ۸۸» با هم به رقابت پرداختند. این رویداد فرصتی را برای دیده شدن آثار با محوریت امید و اقتدار در سراسر کشور فراهم می کند و همچنین به سینماگرانی که در آغاز راه هستند فرصت دیده شدن می دهد.


میزبانی مشهد در جشنواره «عمار»
مشهد در هفته گذشته هم زمان با تهران و در سه روز از یکشنبه تا سه شنبه مصادف با 19 تا 21 دی در سالن های ۲ و ۳ پردیس سینمایی هویزه میزبان آثار دوازدهمین دوره جشنواره «عمار» بود. در حاشیه این اکران های مردمی نشست هایی با عنوان «پاتوق فیلم رویش» در سینما هویزه مشهد برگزار شد. «بررسی سینما پیشرفت» با حضور محمدمهدی خالقی و محمدرضا هاتف مدیر شرکت دانش بنیان آهار و «بررسی سینمای ضدسلطه» با حضور ابوطالب مظفری شاعر، نویسنده منتقد ادبی و حسین کمیلی فعال فرهنگی از جمله نشست های تحلیلی فیلم های دوازدهمین دوره جشنواره مردمی فیلم «عمار» بودند.


حضور پررنگ سینماگران مشهدی در دوره دوازدهم
در این دوره از جشنواره سینماگران مشهدی همچون دوره های پیشین حضور پررنگی داشتند. «عاشورائیان» ساخته هاشم مسعودی و علی سلمانی، «قیچی تیز» به کارگردانی علیرضا باغشنی، «رفاقت هایتک» اثر هاشم مسعودی و
محمدصادق رمضانی مقدم، «آقای گل» به کارگردانی علیرضا باغشنی، «درخشش» ساخته محمدمهدی خالقی، «یکی از ما (بی بی)» ساخته امیراطهر سهیلی، «کد۰۲۴» به کارگردانی عبدالرضا رحمانی نسب، «پرده دوم» علیرضا باغشنی، «کوچه های خراسان» به کارگردانی امیر بشیری و سجاد انتظاری از جمله آثار سینماگران مشهدی هستند که به بخش های مستند و داستانی دوازدهمین دوره این جشنواره راه پیدا کرده بودند. از میان این آثار «کد۰۲۴» عبدالرضا رحمانی نسب در بخش مستند «تاریخ فرهنگی، اجتماعی و دفاع مقدس»، «یکی از ما» ساخته امیراطهر سهیلی و «رقابت هایتک» هاشم مسعودی و محمدصادق رمضانی مقدم در بخش مستند «جنگ اقتصادی» و «رویای ایرانی»، «قیچی تیز» علیرضا باغشنی در بخش مستند «جنگ نرم و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی» و «کوچه های خراسان» اثر سجاد انتظاری و امیر شبیری در بخش داستانی کوتاه کاندیدای دریافت جایزه شدند و در نهایتبا دست پر اختتامیه دوازدهمین دوره جشنواره عمار را ترک کردند.


درخشش فانوس‌ها برای مشهدی ها
در بخش مستند جنگ اقتصادی، فانوس جشنواره به‌دلیل سوژه، شخصیت‌پردازی و روایت خوب و امیدبخش و همچنین احترام به خانواده به «یکی از ما (بی‌بی)» اثر امیراطهر سهیلی رسید. حمیدرضاسهیلی پدر او و از پیش‌کسوتان تئاتر مشهد جایزه این هنرمند را در اختتامیه جشنواره دریافت کرد. موضوع مستند «بی‌بی» برگرفته از یکی از سوژه‌های چاپ شده در ضمیمه «شهربانو» روزنامه شهرآراست.
در بخش مستند تاریخ فرهنگی‌اجتماعی و دفاع مقدس نیز از میان شش کاندیدا، فانوس جشنواره به دلیل نوآوری در پرداخت، بهره‌برداری مناسب از موشن و حرکت دوربین و به‌خدمت‌گرفتن فرم در جهت محتوا به «کد۰۲۴» به کارگردانی عبدالرضا رحمانی‌نسب، سینماگر مشهدی رسید. داوران جشنواره عمار در بخش مستند رؤیای ایرانی هم لوح افتخار جشنواره را به اثر «رفاقت هایتک» به کارگردانی هاشم مسعودی و محمدصادق رمضانی‌مقدم اهدا کردند. علیرضا باغشنی دیگر هنرمند مشهدی فانوس بخش مستند «جنگ نرم و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی» را برای ساخت مستند «قیچی تیز» به‌دلیل روایتی جذاب و امیدبخش از شخصیت‌های اثرگذار در جبهه فرهنگی انقلاب از آن خود کرد. لوح افتخار بخش فیلم داستانی کوتاه به‌دلیل زاویه دید متفاوت در معرفی شعرای معاصر واهتمام ویژه به دنیای شعر و ادبیات هم به اثر «کوچه‌های خراسان» ساخته امیر بشیری و سجاد انتظاری رسید. سجاد انتظاری خطاب به رئیس صداوسیما در این مراسم گفت: ما در استان‌ها با بودجه محدودی که داریم، سعی می‌کنیم کارهای متنوعی تولید کنیم؛ از شما درخواست می‌کنم به این ظرفیت‌ها بیشتر توجه کنید.
کلیپ«عاشق شوید» اثر علی حسینی و حنیف رحیمی به تهیه کنندگی محاجر توحید پرست متعلق به موسسه فرهنگی سرچشمه و «ثروت های رها شده» برنامه تلویزیونی در پیوست گزارش خبری کاری از مریم تکافی از مشهد برنده فانوس شدند.
همچنین در حوزه داستان های کوتاه اثر «کوچه های خراسان» به تهیه کننده گی محمد علی چمیگو (موسسه آفرینش های آستان قدس رضوی) صاحب لوح شد.

انتهای پیام/