به گزارش صبح توس؛ یکی از اصلی ترین اهداف بسیج سازندگی رفع محرومیت از مناطق کمتر برخوردار در نقاط مختلف کشور است از این رو بسیج سازندگی خراسان رضوی همانند گذشته اقدامات قابل توجهی در این راستا انجام داده است همچنین مقام معظم رهبری پس از شیوع بیماری کرونا و به دلیل آسیب‌پذیری برخی اقشار از این موضوع، بار دیگر به مواسات و همدلی و کمک مؤمنانه توصیه کردند و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج که در همه عرصه‌ها میدان‌دار بوده و در کنار مردم قرار داشتند به این فرمایش معظم له جامه عمل پوشاندند.

حمید بلوکی مقدم، مسئول بسیج سازندگی شهرستان زاوه در گفت و گو با صبح توس، اظهار کرد: در حال حاضر 82 گروه جهادی متشکل از 1500 نفر در شهرستان زاوه مشغول به خدمت رسانی به مناطق محروم این شهرستان هستند که با کمک خیرین و نهادهای مربوطه توانستیم در راستای رزمایش مواسات و در راستای لبیک به فرمایش مقام معظم رهبری، از ابتدای سال تا کنون 27 هزار بسته معیشتی میان نیارمندان توزیع شده است.

وی افزود: در حال حاضر ما در بسیج سازندگی تعامل خوبی با دیگر ارگان های فعال در عرصه محرومیت زدایی مانند بنیاد مسکن، کمیته امداد، ستاد اجرایی فرامین امام(ره) و قرارگاه خاتم الانبیا داریم و توانسته ایم اعتباراتی را در جهت رفع مشکلات محرومان شهرستان زاوه جذب و هزینه کنیم.

بلوکی مقدم خاطر نشان شد: از ابتدای سال تا کنون 28 منزل با همت گروه های جهادی و کمک کمیته امداد امام خمینی(ره) بازسازی شده است و 85 درصد آن ها تحویل یا در آستانه تحویل به محرومان است، همچنین 4 منزل کامل با اختصاص اعتبار از سوی قرارگاه خاتم الانبیاء برای مددجویان بهزیستی توسط گروه های جهادی ساخته شده است.

مسئول بسیج سازندگی شهرستان زاوه از تحویل 18 سری جهیزیه با اعتبار بالغ بر 360 میلیون تومان به نوعروسان مناطق محروم این شهرستان خبر داد و گفت: یکی از مشکلاتی که اکثر روستاهای مناطق محروم با آن مواجه هستند و باعث مهاجرت کشاورزان به شهرها می شود، نبود آب برای آشامیدن و کشاورزی است از این رو از ابتدای سال تا کنون 6 قنات در منطقه زاوه با اعتبار بالغ بر 800 میلیون تومان مرمت و احیا شده است.

وی خاطر نشان شد: به مناسبت دهه فاطمیه و سالروز شهادت حاج قاسم طی هفته گذشته 1200 بسته معیشتی بین محرومان توزیع شد همچنین در راستای اشتغالزایی با رایزنی های انجام شده با ستاد اجرایی فرامین امام(ه)، اعتباری بالغ بر 12 میلیارد و 500 میلیون تومان وام برای 6 روستای محروم زاوه جذب شد که تاکنون بحث شناسایی و تشکیل پرونده افراد متقاضی وام انجام شده و تا پایان سال تمام این مبلغ پرداخت می شود.

بلوکی ادامه داد: طی تفاهم نامه بسیج سازندگی با 4 بانک مبلغ 2 میلیارد تومان وام با سود پایین برای ایجاد اشتغال به شهرستان زاوه پرداخت شده است همچنین کمیته امداد نیز 2 میلیارد تومان وام با سود کم نیز به افراد متقاضی در مناطق محروم زاوه پرداخت کرده است که در مجموع این اقدامات توانسته است تا میزان قابل توجهی جلوی مهاجرت و تخلیه روستاها را بگیرد.

مسئول بسیج سازندگی شهرستان زاوه عنوان کرد: یکی دیگر از اقدامات خوبی که در جهت ایجاد اشتغال انجام شده است، تشکیل صندوق های قرض الحسنه بود که در حال حاضر بالغ بر 4 هزار نفر در این صندوق ها عضو شده اند و هر ماه وام های با سود 2 درصد به متقاضیان پرداخت می شود.

وی یادآور شد: به دنبال خشکسالی های متوالی یکی دیگر از مشکلات دامداران، نبود و کمبود نهاده های دامی بود که توانستیم با تامین 120 تن نهاده دامی یارانه ای بین دامداران 8 روستای هدف در زاوه توزیع کنیم و توانسیم از ورشکستگی بسیاری از دامداران در زاوه جلوگیری کنیم.

انتهای پیام/