به گزارش صبح توس؛ سید علی اکبر انتظام با اعلام این خبر، اظهار کرد: حفظ و نگهداری از درختان یکی از مهمترین اولویت ها در هر کلانشهر محسوب می‌شود؛ چرا که درختان به عنوان بخش زنده محیط شهری، روح حیات را به پیکره شهرهای مملو از آجر و سیمان می دمد.

وی افزود: یکی از دغدغه های اصلی در زمینه نگهداری درختان در محیط های شهری، جلوگیری از قرار گرفتن طوقه درختان در زیر سطح خاک است که در این راستا اقداماتی به صورت مستمر در حال انجام است و از ابتدای سال جاری تاکنون طرح آزادسازی طوقه، ترمیم آبخور باغچه ها و جمع آوری خاک مازاد برای بیش از ۳۰ هزار اصله درخت از درختان معابر فرعی شهر مشهد صورت پذیرفته است.

انتظام بیان کرد: طوقه در حقیقت محل اتصال تنه با ریشه درختان است و در حفظ و نگهداری از درختان بسیار اهمیت دارد و در صورت قرار گرفتن در زیر سطح خاک میتواند منجر به خفگی و در نهایت مرگ درخت منتهی شود.

وی اضافه کرد: فرآیند آزادسازی طوقه درختان به معنای حذف لایه‌های سخت و نفوذ ناپذیر چسبیده به طوقه درخت مانند سنگفرش پیاده‌رو، بتن، آسفالت است که می تواند رشد درخت را دچار مشکل کند.

مدیرکل بهبود محیط زیست شهری گفت: آزادسازی طوقه سبب گسترش آبخور درختان، افزایش نفوذ آب و هوا به حریم ریشه درخت، جلوگیری از آسیب به ریشه و طوقه درخت و جلوگیری از تخریب و یا بالا آمدن سنگفرش پیاده‌روها می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این عملیات به صورت مستمر در سطح شهر در حال انجام است و شهروندان عزیز می توانند در صورت مشاهده هر نوع درخت با فضای محدود در بخش طوقه آن، با مرکز ارتباطات مردمی ۱۳۷ تماس حاصل کنند تا اکیپ های "امدادگیاه" با حضور در محل مورد نظر، نسبت به آزاد سازی طوقه این درختان و نجات آنها از خطر مرگ تدریجی اقدام کنند.