به گزارش صبح توس؛ قادر اشنا، مدیرکل هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی شنبه شب در آئین پایانی سی و یکمین جشنواره تئاتر خراسان رضوی اظهار داشت: جشنواره های تیتر استانی محلی برای شناسایی استعداد هنرمندان است که بتوانند این ظرفیت خود را در مرکز کشور ارائه کنند.

وی تصریح کرد: خراسان رضوی از استانهای صاحب سبک در تئاتر کشور است که زیرساخت، هنرمندان و بازیگرانی خوبی در این حوزه دارد.

آشنا بیان داشت: سیاست دولت سیزدهم در حوزه فرهنگ و هنر تقویت و توجه به هویت هنر اسلامی و ایرانی است و اوج هنر ما در این حوزه ارادت به اهلبیت عصمت و طهارت علیه السلام است که وزارت فرهنگ در دوره جدید از این فعالیت ها حمایت ویژه ای خواهد کرد

راهیابی ۱۵ اثر به مرحله نهایی جشنواره تئاتر خراسان رضوی

افشار، دبیر جشنواره تئاتر خراسان رضوی گفت: در جشنواره تئاتر این استان ۳۷ اثر در مرحله بازبینی قرار گرفت که از این تعداد ۱۵ اثر گروه‌های نمایشی شامل ۸ اثر از شهرستانهای تربت حیدریه، نیشابور، سبزوار، قوچان، خوشاب و ۷ اثر از شهر مقدس مشهد به مرحله نهایی راه یافتند.

وی تصریح کرد: موضوعات متنوعی همچون ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، موضوعات اجتماعی و آیینی با همراهی پیشکسوتان در این جشنواره ارایه شد.

اقتصاد حوزه هنر نیازمند نگاه ویژه ای است

محسن زنگنه، نماینده مردم تربت حیدریه بر ساماندهی اقتصاد هنر بخصوص هنرمندان تئاتر تاکید کرد و گفت: در دنیا هنری مثل تئاتر دست نیاز بسوی دولتها دراز نمی کند چرا که دولتها شرایط و زیرساخت را برای هنرمندان مهیا کردند اما در ایران هر کجا دولت ها با مشکل مالی روبرو می شوند ازحوزه فرهنگ و هنر کم می کنند.

وی بیان کرد: نمی توانیم منتظر اتفاق جدیدی باشیم و اگر می خواهیم تئاتر را زنده نگه داریم و اقتصاد هنرمند را تامین کنیم باید به اقتصاد تئاتر نگاه ویژه داشته باشیم

زنگنه گفت: نویسندگان نمایش های تئاتر باید گیشه و اقتصاد تئاتر را مد نظر قرار دهند ضمن آنکه هنر، فرهنگ مخاطب را ارتقا می دهد.

در پایان به سه اثر برگزیده جوایز نفدی، دیپلم افتخار و تندیس اهدا شد.

بر اساس رای هیات داوران جشنواره، در پایان این جشنواره نمایش "خون مردگی" به کارگردانی مهدی جلینی از سبزوار، "درخشش صبحگاهی سیاره ناهید" به کارگردانی مسعود عقلی از مشهد و "هملتک" به کارگردانی مهدی عقلی از مشهد به ترتیب رتبه های اول تا سوم را کسب کردند.

انتهای پیام/