به گزارش صبح توس؛ محسن زنگنه نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی جمعه شب در مراسم تکریم از زعفرانکاران اظهار داشت: در سال ۹۱ مجموعا ۱۳۰ تن زعفران صادر کردیم که قیمت دلاری آن ۴۲۰ میلیون دلار بود و در سال ۹۹ میزان صادرات به ۳۲۵ تن رسید که قیمت دلاری آن ۱۹۰ میلیون دلار شد و این یعنی صادرات دو برابر شده اما متاسفانه میزان ارز وارد شده ۷۰ درصد کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: این در شرایطی است که قیمت زعفران در سال ۹۱ سه هزار دلار بوده و این قیمت در دنیا کاهش نیافته و هنوز هم سه هزار دلار است و حال آنکه با اختساب دلار ۲۰ هزار تومان حدود ۱۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به جیب مافیایی رفته که با یک سوم یارانه ای که در کشور در سال به همه مردم دادیم برابری می کند.

زنگنه با اشاره به اینکه سال گذشته حدود ۳۰ نفر ۱۵ هزار میلیارد تومان از زعفران به جیب زدند، گفت: مافیای زعفران که در دولت قبل سر آن در پاستور و دمش در بازار رضای مشهد بود این روزها دایم مصاحبه می کنند که قیمت زعفران کاذب و باید کاهش یابد.

این نماینده مجلس گفت: مافیای زعفران این روزها علیه کشاورزان و دست اندرکاران زعفران به دولت و مجلس نامه نگاری می کنند که قیمت زعفران افزایش یافته و مردم محروم نمی توانند زعفران بخرند.

زنگنه افزود: در دولت قبل اعلام کردم این افراد کسانی هستند که دولت قبل با آنها همراه و سر این اژدها در پاستور و دم آن در بازار رضای مشهد بود و شاهد این ادعا آن بود که رییس دفتر روحانی فردی در تعاون روستایی که تازه منصوب شده بود بخاطر مصاحبه ای که باید قیمت زعفران به ۱۶ میلیون تومان برسد برکنار می کند و این دستور از دفتر رییس جمهور بوده و این روزها هم همین عده روزنامه ها و رسانه ها را در اختیار می گیرند و تهدید و تطمیع می کنند.

نماینده مردم تربت حیدریه خطاب به مافیای زعفران گفت: اگر واقعا بخاطر خشکسالی قیمت پایین امده چرا اینقدر عصبانی هستید و علیه زعفران مصاحبه و امضا جمع می کنید، این نشان می دهد عملکرد خوب وزارت جهاد و مجلس و عدم اعتماد به شورای ملی زعفران قیمت این محصول را به قیمت. جهانی نزدیک کرده است.

زنگنه بیان داشت: در دو سه روز گذشته مافیای زعفران همچنان مصاحبه می کنند که قیمت کاذب است و متاسفم برای کسانی که متعلق به این شهر هستند و با مافیای زعفران فالوده می خورند و صادر کننده نمونه زعفران هم می شوند.

عضو کمیسیون جهش تولید مجلس گفت: بعد از اینکه تعاون روستایی خرید حمایتی را اغاز کرده همین افراد با اکانت های فیک در کانال ها و گروهها به دنبال ضربه به قیمت زعفران بودند و متاسفانه برخی از شهروندان تربت حیدریه در گروهها و کانالها این مطالب را فوروارد می کنند، لذا توصیه می کنیم مراقب باشند که در زمین چه کسانی بازی می کنند.

نماینده مردم تربت حیدریه گفت: امسال این صحنه ها را مدیریت کردیم و هنوز اول راهیم و از امسال کمیته های تخصصی باید تشکیل و قیمت زعفران را بر اساس دلار ببندیم

زنگنه خاطر نشان کرد: باید به سمت فرآوری و بسته بندی و صنایع تبدیلی زعفران حرکت کنیم و اجازه ندهیم یک گرم زعفران بصورت فله ای صادر شود تا ارزش افزوده زعفران در منطقه برای کشاورز باقی بماند.

لزوم استقرار صنایع تبدیلی و دانش محور در منطقه تربت حیدریه/سیاست دولت کاهش تصدی گری و سپردن کار به دست مردم است

حسین شرافتی راد، معاون استاندار و فرماندار ویژه تربت حیدریه با بیان اینکه خام فروشی محصولات کشاورزی و معدنی در این منطقه بالاست، بر ضرورت استقرار صنایع تبدیلی و حفظ ارزش افزوده برای مردم تاکید کرد،

وی بیان داشت: امروز اقتصادی که پایه و محور آن مردم نباشد به جای نمی رسد لذا اقتصاد باید دانش محور و مردم محور باشد و راه نجات اقتصاد کشور هم همین مردم هستند که با دسترنج خود اقتصاد را اداره می کنند

فرماندار تربت حیدریه افزود: بین تولید و سرمایه و درآمد فاصله است و کشاورزی که زحمت می کشد به درستی لذت آن را نمی بیند، لذا درآمد زعفران باید متعلق به کشاورز باشد و با دغدغه هایی که دارد به کشاورز امید بدهد.

شرافتی راد بیان داشت: تربت حیدریه روی گنج معادن زیاد است و بابت چند محصول هم برند است، اما در صنایع تبدیلی و فناوری محصولات ضعیف است و می طلبد مسوولان استانی و کشوری این معضل را حل کنند تا از خام فروشی جلوگیری شود.

وی ابراز داشت: بهترین خاک را برای تولیدات داریم و فقط با تریلی آز تریت حیدریه خارج می شود،

فرماندار تربت حیدریه گفت: سیاست دولت و اولویت استاندار خراسان رضوی هم بر این است تا تصدی گری کاهش و بروکراسی اضافی حذف و کار به دست مردم سپرده شود و دولت حمایت کند.

شورای ملی زعفران یا باید منحل شود یا کشاورزان در آن تصمیم گیری کنند

جهانشیری، رییس شورای اسلامی شهرستان. تربت حیدریه در این مراسم گفت: حاصل دسترنج زعفرانکاران خراسان رضوی برای اعضای شورای ملی زعفران هتل و زمین و ثروت در داخل و خارج کشور شده و هنوز با جمع کردن امضا و فشار به دولت و مجلس در پی کاهش قیمت این محصول جهانی هستند.

وی تصریح کرد: متاسفانه ۹ نفر دور هم جمع شدند و برای ۱۲۰ هزار زعفرانکار و کشاورز رنج دیده تصمیم می گیرند و این در حالی است که هیچ کشاورز و زعفرانکاری به شورای ملی زعفران رای ندادند.

جهانشیری گفت: با دستور شورای ملی زعفران کرکره های زعفران و قیمت آن در بازار رضای مشهد بالا و پایین می رفت اما حالا بازار سرمایه و بورس ورود کردند و زعفرانکاران از فروش محصولات خود راضی هستند.

رییس شورای اسلامی شهرستان تربت حیدریه گفت: آنهایی که قیمت زعفران را از حسینیه چرمه ای های مشهد مدیریت می کردند الان شاهدند قیمت این محصول در بورس و بازار سرمایه چگونه مدیریت و به نفع کشاورز شده است.

جهانشیری بیان کرد: مافیای زعفران در شورای ملی زعفران ۱۴۰ امضا جمع کردند که قیمت زعفران کاذب است و از نفوذ خودشان در رسانه ها استفاده می کنند تا قیمت را کاهش دهند و این در حالی است که افزایش قیمت به سود کشاورز و به ضرر دلالان و مافیاست.

وی بیان کرد: ما از مسوولان تقاضا داریم شورای ملی زعفران و اتحادیه صادرکننده زعفران را یا منحل و یا کشاورزان در آن تصمیم گیری کنند.

انتهای پیام/۴۰۰۳