به گزارش صبح توس؛ همواره یکی از مسائل کشور تحدید نسلی در راستای کاهش فرزندآوری بوده و از دولت و متولیان امر در حوزه تسهیل‌گری در امر فرزندآوری مطالبه وجود دارد. اما به تازگی مطلبی در خبرگزاری تسنیم با عنوان «روستایی که "۱۸ سال" زادوولد نداشته است» منتشر شد. در همین راستا، حامد قربانی، فرماندار شهرستان گناباد در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس در رابطه با وضعیت میانگین نسبی رشد جمعیت در این شهرستان اظهار کرد: یکی از واقعیت‌های غیرقابل‌انکار در رابطه با گناباد این است که میانگین رده سنی افراد مسن و کهن‌سال این شهرستان نسبت به دیگر شهرستان‌ها بالاتر بوده و عملاً بخشی از جمعیت گناباد مسن هستند.

میانگین سنی بالا به‌منزله منفعل بودن جمعیت گناباد نیست/ ۴۳ نفر با سن بالای ۹۵ سال در انتخابات شرکت کرده‌اند

وی افزود: به دلیل فرهنگ غنی، تقید، آرامش روانی، عدم استفاده از مواد مضر و زندگی سالم میانگین سنی افراد مسن در گناباد افزایش‌یافته است، علی ایحال این آمار به‌منزله منفعل بودن جمعیت گناباد نیست، چراکه در انتخابات گذشته ۱۷ نفر با سن بالای صدسال و ۲۶ نفر با سن ۹۵ سال شرکت کرده‌اند و این آمار به‌منزله آن است که جمعیت مسن گناباد نیز حضور تأثیرگذار و فعال در فعالیت‌های مدنی و اجتماعی دارند.

فرماندار گناباد با معرفی روستای "دیسفان" واقع در هفت کیلومتری شهر کاخک اذعان کرد: روستای دیسفان یکی از مستعدترین روستاهای شهرستان گناباد در امر نخبه پروری در حوزه پزشکی و مهندسی در سطح کشوری است.

ادعای زادوولد صفر در روستای "دیسفان" توجیه علمی آماری ندارد/ تیتر زرد؛ ولنگاری فرهنگ فرزند آوری را به گنابادی‌ها القا می‌کند

وی با بیان اینکه ادعای دهیار روستای دیسفان مبنی بر عدم زادوولد در این روستا در ۱۸ سال گذشته کارشناسی شده نبوده و با مبناهای آماری مطابقت ندارد افزود: با پیگیری‌های صورت گرفته و گزارش‌های جمع‌آوری‌شده و داده‌های آماری از وضعیت جمعیت روستای دیسفان، درصد چشم‌گیری از جمعیت این روستا ساکن شهر‌های تهران و مشهد هستند و حتی یکی از موکب‌های مشهور در شهر تهران که سالانه در روز عاشورا پذیرای چهار هزار عزادار حسینی توسط اهالی روستای دیسفان که در شهر تهران سکونت می‌کنند برگزار می‌شود.

قربانی تصریح کرد: تیتر زرد به معنای القای ولنگاری فرهنگی در بحث فرزند آوری و افزایش جمعیت به اهالی روستاییان دیسفان می‌شود این در صورتی است که زادوولد جمعیت این روستا در دیگر شهرستان‌های گناباد صورت گرفته است.

مردم گناباد طلاق را منکر می‌دانند/ در روستاهای جنوب خراسان رضوی دفتر طلاق وجود ندارد

وی با اشاره به آمار طلاق و ازدواج در گناباد خاطر نشان کرد: گناباد دارای فرهنگ بومی خاصی است که طلاق را منکر می‌دانند و متأسفانه در شهرستان‌های جنوب استان مانند بجستان، خضری و دشت بیاض دفتر طلاق وجود ندارد و آمار طلاق این روستاها به گناباد ارجاع داده می‌شود به همین علت آمار طلاق نیز در این شهرستان به‌صورت اجمالی از مجموعه روستاها محاسبه می‌گردد؛ به همین امر دفعات متوالی در رابطه با این آمار و القای خبر منفی به مردم گناباد به اداره ثبت و احوال معترض شده‌ایم.

فرماندار شهرستان گناباد گفت: آمار ازدواج در گناباد نسبت به سال ۹۸ و ۹۷ که به ترتیب ۶۳۱ و ۶۴۶ ازدواج داشته و در سال ۹۹ نزدیک به ۲۰ درصد افزایش یافته است، همچنین آمار طلاق در این شهرستان ۲۱۶ مورد در سال ۹۹ ثبت‌شده است.

برای جمعیت غیربومی گناباد باید چاره‌اندیشی شود/ ۴۸۰۰ کارمند دولتی در گناباد مشغول به کار هستند

وی افزود: با توجه به داده‌های آماری جمعیت گناباد، در این شهرستان ۹ دانشگاه با ظرفیت ۱۲ هزار نفر دانشجو، مراکز نظامی به همراه خانه‌های سازمانی و همچنین ۴۸۰۰ کارمند دولتی در شهرستان در حال فعالیت هستند که تقریباً نیمی از این اقشار غیربومی بوده و جمعیت زائد گناباد را تشکیل می‌دهند، علی ایحال گناباد هنوز به معضل حاشیه‌نشینی و حاشیه شهر دچار نشده است ولی بایستی برای این تعداد جمعیت غیربومی چاره‌ای اندیشیده شود.

آمار زادوولد صفر در دیسفان توجیه علم آماری ندارد/ تشکیل کارگروه تخصصی حوزه اجتماعی فرمانداری با ظرفیت بسیج جامع زنان و حوزه علمیه بانوان در دیسفان

قربانی گفت: آمار زادوولد صفر در دیسفان از نظر علم آمار‌گیری توجیه ندارد ولی با توجه به منویات مقام معظم رهبری (مد ظله) در امر افزایش جمعیت کشور، با تشکیل کارگروه تخصصی زیر نظر حوزه اجتماعی فرمانداری، شورای فرهنگی، ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر، استفاده از ظرفیت بسیج جامعه زنان و حوزه علمیه بانوان به‌صورت متمرکز و تخصصی در امر تشویق فرزند آوری در گناباد و روستاهای تابع آن ورود می‌کنیم.

تنها ۲۸ درصد خانوارهای روستای دیسفان بالای ۵۰ سال سن دارند

در ادامه بتول سادات دوستدار، مسئول بسیج جامعه زنان گناباد در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، در رابطه با چگونگی روند وضعیت زاد‌وولد در روستای دیسفان و صحت سنجی آمار اعلام شده اظهار داشت: در روستای دیسفان ۱۴۰ خانوار در حال زندگی هستند که از این تعداد ۲۰ خانوار بالای ۷۰ سال و ۲۰ خانوار بالای ۵۰ سال سن داشته و ۱۰۰ خانوار نیز با میانگین سنی زیر ۵۰ سال در این روستا سکونت دارند.

این در حالی است که 

وی افزود: هرساله به‌منظور برقراری تعادل جمعیت در روستاهای شهرستان گناباد به دلیل مهاجرت برخی خانوارها از روستا به شهرهای دیگر، گروه‌های مشاوره بسیج جامعه زنان با هماهنگی و پشتیبانی دیگر اقشار بسیج نسبت به ارائه مشاوره تخصصی در بحث فرزند آوری در شهرستان و روستاهای توابع گناباد اقدام به عمل می‌آورند.

وام‌های بلندمدت با سود پایین به زوج‌های جوان دارای نوزاد و باردار پرداخت‌شده است

مسئول بسیج جامعه زنان گناباد با بیان اینکه برای تحقق مطالبه مقام معظم رهبری در امر فرزند آوری از مردم، بسته‌های مشوق فرزند آوری در نظر گرفته شده است گفت: سالانه تعداد زوج‌های بسیاری برای تأمین مالی نگهداری از نوزادان و هزینه‌های قبل از زایمان از طریق بسیج جامعه زنان به بانک‌ها برای اخذ وام‌های بلندمدت با سود بسیار پایین معرفی می‌شوند.

وی افزود: تاکنون تعدادی از زوج‌های جوان نیز برای درمان ناباروری با تسهیلگری دستگاه‌های مربوطه و کمک خیرین تحت نظر مراکز ناباروری فرزند خود را در گناباد به دنیا آورده‌اند.

فعال‌سازی مرکز مشاوره فرزند آوری برای جوان‌سازی روستاهای هدف‌گذاری شده

دوستدار در پایان یادآور شد: پس از برگزاری جلسه هماهنگی با فرمانداری، حوزه علمیه بانوان و ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر به‌صورت متمرکز با فعال‌سازی مرکز مشاوره فرزند آوری در روستاهای هدف‌گذاری شده و پیش‌بینی بسته‌های مشوق برای زوج‌های جوان برای جوان‌سازی روستاهایی که از میانگین سنی بالایی برخوردار هستند اقدام می‌کنیم.

انتهای پیام/