گل محمدی، مسوول بسیج جامعه کشاورزی خراسان رضوی در گفت و گو با خبرنگار صبح توس؛ اظهار کرد: رویکرد سازمان بسیج جامعه کشاورزی شناسایی و استفاده از مهندسین بسیجی در حوزه کشاورزی است تا از توان تخصصی این قشر جامعه برای این بخش مورد نیاز جامعه استفاده شود.

وی مهمترین ماموریت اثر بخش بسیج جامعه کشاورزی را علمی سازی بخش کشاورزی عنوان کرد و افزود: در حال حاضر ضرورت دارد با منابع محدود آبی، بروز ترین روش های علمی کشاورزی را برای افزایش بهره‌وری بکار ببریم.

گل محمدی از ماندگاری علوم کشاورزی در سطح دانشگاهها و مراکز آموزش عالی انتقاد کرد و گفت: علم و فناوری حوزه کشاورزی که در سطح مراکز آموزش عالی تدریس می شود هنوز به صورت گسترده به سطح مزارع و اراضی نیامده، لذا با توجه به توان محدود دولت، بسیج جامعه کشاورزی به موضوع ورود کرده و با حضور کارشناسان و مهندسین بسیجی و کمک دستگاههای اجرایی به کمک کشاورزان آمده است.

۳۲ کانون بسیج طرح همگام با کشاورز را اجرا می کنند 

مسوول بسیج جامعه کشاورزی گفت: بر همین اساس طرح بسیج همگام با کشاورز با رویکرد علمی سازی بخش کشاورزی تدوین و به سراسر کشور ابلاغ شده و در این طرح کارشناسان و مهندسین کشاورزی بسیج همگام و در کنار کشاورز آموزش های لازم را از کاشت، برداشت و نحوه مدیریت را به کشاورزان ارایه می کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۳۲ کانون بسیج جامعه کشاورزی در سطح استان تشکیل شده افزود: مهمترین عرصه فعالیت این کانون ها در سال زراعی گذشته ورود به عرصه محصولات راهبردی همچون گندم، جو، کلزا و ذرت علوفه ای است تا با توجه به نیاز کشور و تاکیدات مقام معظم رهبری به خودکفایی لازم برسیم.

گل محمدی گفت: بیش از ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی استان تحت پوشش طرح بسیج همگام با کشاورز قرار گرفته که ۷۲ هزار هکتار آن محصولات راهبردی و استراتژیک مانند گندم، جو، کلزا و ۱۳۰ هزار هکتار نیز محصولات مزیت دار و صادرات محور مانند زعفران پسته و انار است.

کاهش ۵۰ درصدی برداشت محصولات کشاورزی

مسوول بسیج جامعه کشاورزی خراسان رضوی خاطر نشان کرد: با توجه به کاهش نزولات آسمانی در سال زراعی گذشته میانگین برداشت محصول در استان بسیار پایین آمده به طوری که در محصول راهبردی مثل گندم که قبل تر میزان برداشت در هکتار ۴.۲ تن بوده امسال به ۲.۵ تن رسیده و این در شرایطی است که آن دسته از کشاورزانی که در همین مدت از نظرات مهندسین و کارشناسان کشاورزی بهره بردند نسبت به مابقی، محصول بیشتری برداشت کردند.

گل محمدی تسهیل گری را دیگر ماموریت بسیج جامعه کشاورزی برشمرد و گفت: کارشناسان و مهندسین نمی توانند در حوزه عمرانی و فعالیت های مانند لایروبی قنوات ورود کنند اما با حضور در روستاها و همراهی با کشاورزی در مراحل قبل، حین و حتی بعد از کاشت و همچنین برداشت مشکلات و موانع آنها را بصورت کارشناسی احصا و در جلسات شهرستانی با سایر دستگاه‌های مرتبط انها را مطرح تا برطرف شود.

توسعه کشت های گلخانه ای یک ضرورت است

وی عدم هماهنگی بین دستگاهها را دیگر مشکل اساسی کشاورزان عنوان کرد و گفت: عدم هماهنگی بین دستگاههای تولید کننده را ناامید می کند و این در حالی است که اگر بتوان زیر ساخت ها و تسهیل گری را برای توسعه کشت گلخانه ای در سطح استان فراهم کنیم با سیستم آبیاری نوین و تحت فشار شاهد افزایش چشم گیری بهره وری خواهیم بود.

گل محمدی از راه اندازی کلینیک های کشاورزی در سطح استان خبر داد و افزود: مهمترین هدف این مراکز شناسایی و احصای مشکلات کشاورزان است تا بلافاصله در سطح شهرستانها کمک سایر دستگاه‌های مرتبط برای آن مشکلات و موانع تدبیر ویژه ای شود.

مسوول بسیج جامعه کشاورزی در خصوص شرکت های دانش بنیان گفت: در این حوزه نتوانستیم ورود مستقیم داشته باشیم اما با چند مجموعه در حال رایزنی هستیم تا محصولات غیر قابل استفاده ای که از کارخانجات خارج می شود برای خوراک دام فرآوری کنیم.

وی به پویش جدید جمع آوری خشکاله میوه اشاره کرد و افزود: با توجه به کمبود نهاده های دامی و بعضاً گرانی این نهاده ها پویشی با عنوان خشکاله میوه یا همان جمع آوری پوست میوه ها راه اندازی شده که بعد از خشک شدن می تواند در مصارف خوراک دام نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

گل محمدی به دو اقدام بسیج جامعه کشاورزی در حوزه دامداری اشاره کرد و افزود: نخستین اقدام آموزش است که کارشناسان با حضور در واحد‌های دامداری و طیور نسبت به آموزش دامداران اقدام می کنند اما دیگر اقدام بسیج ورود به عرصه دامپزشکی در مناطق دور دست و صعب العبور است که دامپزشکان جهادی شناسایی و. اقلامی در اختیار آنان قرار می گیرد تا در این مناطق نسبت به سم پاشی و واکسیناسیون دامها اقدام شود.

آبیاری صیفی جات با فاضلاب در حاشیه شهر مشهد

وی از ویلا سازی، چاههای غیر مجاز و آبیاری صیفی جات با فاضلاب بعنوان سه چالش اساسی حاشیر شهر مشهد عنوان کرد و افزود: هنوز اتفاق خاصی در این حوزه نیفتاده و بعضاً شاهدیم افراد با قرار دادن یک پمپ آب داخل رودخانه کشف رود، از فاضلاب برای آبیاری صیفی جات استفاده می کنند و این در حالی است که آنها حقابه دارند و این حق را هنوز به انان ندادند.

گل محمدی گفت: در حال حاضر حداقل ترین کار ممکن را در دستور کار قرار دادیم تا بجای  صیفی جات ذرت علوفه ای کاشت شود تا بخشی از مشکلات نهاده های دامی هم از این طریق  برطرف شود.

انتهای پیام/۴۰۰۳