نیره عابدین‌زاده، معاون دادستان مشهد در گفت‌وگو با صبح توس اظهار کرد: امروزه متأسفانه در مشهد با تعداد زیادی از نوزادان بدون هویت مواجه هستیم که در مراکز درمانی پس از تولد رها می شوند؛ از این رو، دادسرای ناحیه 5 مشهد موضوع را با دقت مورد ارزیابی قرار داده است و مراکز درمانی که آمار بیشتری در این خصوص داشتند، شناسایی شدند و تحقیقات در محل بیمارستان، از مراکز بهزیستی و هم از شهروندان انجام شد.

وی افزود: در بحث نوزادان بدون هویت که در مراکزی درمانی رها می شوند مباحثی از فروش کودک هم متصور بود که در این خصوص دادستانی در یک مورد مداخله داشت و تمام افراد مرتبط با این باند شناسایی و دستگیر شدند و این پرونده همچنان در حال جریان است اما موضوع بسیار قابل توجه، پیشگیری از این چنین موضوعات است که در این راستا باید امکان احراز هویت مادران در مراکز درمانی فراهم شود.

روزانه 4 تا 5 کودک بدون هویت در مشهد متولد می‌شود

معاون دادستان مشهد با بیان اینکه روزانه 4 تا 5 کودک بدون هویت در مشهد متولد می شود، گفت: مراکز درمانی بر اساس ضوابط وزارت بهداشت موظف به پذیرش مادران بدون شناسنامه هستند که با وضعیت اورژانس به مراکز درمانی مراجعه می کنند اما پس از آن متأسفانه شاهد آن هستیم که تعدادی از مادران به صورت شبانه از مراکز درمانی فرار می‌کنند و نوزاد خود را در آنجا رها می کنند و ما نیز مجبور هستیم این نوزادان را تحویل شیرخوارگاه ها دهیم که پس از آن مراحل حضانت و فرزندخواندگی آن‌ها طی شود.

عابدین‌زاده خاطرنشان شد: برای شناسایی کودکان بدون هویت و جلوگیری از ایجاد باندهای خرید و فروش نوزادان، دادستانی به تمام مراکز درمانی اعلام کرده است که امکان احراز هویت افراد با اثر انگشت را در مراکز خود فراهم کنند.

احراز هویت در مراکز درمانی، معطل اختلاف ثبت احوال و دانشگاه علوم پزشکی

وی ادامه داد: با نامه نگاری صورت گرفته با اداره ثبت احوال، نماینده این اداره در مراکز درمانی جهت احراز هویت افراد مستقر شد اما متأسفانه چندی است اداره ثبت احوال با دانشگاه علوم پزشکی اختلاف پیدا کردند و این اختلاف باعث شده تا نماینده های ثبت احوال از مراکز درمانی بروند و شاید یکی از علل افزایش تعداد نوزادان رها شده در مراکز درمانی همین باشد.

معاون دادستان مشهد گفت: از اداره ثبت احوال خراسان رضوی درخواست داشتیم تا امکان احراز هویت افراد با اثر انگشت را در مراکز درمانی فراهم کنند اما اعلام شد که این اقدام نیاز به دستور کشوری دارد که با مکاتبات انجام شده با دادستانی کل کشور درخواست کردیم که این طرح پیگیری شود زیرا این اقدام می توانست در تشخصی هویت نوزادان رها شده کمک بسیاری کند.

عابدین‌زاده تصریح کرد: بسیاری از این نوزادان رها شده در مراکز درمانی پس از بزرگ شدن همیشه برایشان سوال باقی می ماند که پدر و مادر حقیقی آن‌ها کیست و گاها به دستگاه قضایی مراجعه می کنند که شاید بتوانند از اسم بیمارستان یا مدارک کوچک، پدر و مادر حقیقی خود را پیدا کنند که متأسفانه در اکثر موارد با بن بست مواجه می شوند.

استقرار دستگاه احراز هویت در مراکز درمانی جهت پیشگیری از تولد کودک بی هویت

وی خاطرنشان شد: حدود دو هفته گذشته نامه ای از دادستانی کل کشور مبنی بر انجام مکاتبات لازم با اداره ثبت احوال جهت استقرار دستگاه احراز هویت با اثر انگشت در مراکز درمانی انجام شده است و آن‌ها ملزم به انجام این اقدام شده‌اند که در صورت اجرایی شدن این دستور، در سراسر کشور دستگاه های احراز هویت از طریق اثر انگشت در مراکز درمانی نصب می شود.

انتهای پیام/